Basit Metal Dedektörü Projesi ve Yardım

davutsad

Üye
Arkadaşlar iyi günler. İnternette gezinirken aşağıdaki gibi basit bir metal dedektörü devre şeması gördüm.

Metal_Detector-1cct.gif

Devre basit uygulanabilir bir devre ve anladığım kadarıyla bu manyetik alan üretimi için yapılmış bir devre. Projede birde analog radyo bulunuyor. Ve bobin cisim algıladığı sırada bobindeki manyetik alan değişimi analog radyonun frekansını değiştirerek sesi bozuyor.

Fakat malesef şuan bilgim yeterli olmadığından bu devreyi analiz etmekten acizim. Forumda bilen birisi bu devredeki elemanların tam olarak ne için kullanıldığını yazarsa çok sevinirim.

Projenin linki : http://www.talkingelect...html/MetalDetector.html

Ve bir sorum daha olacak. Bu tarz bir devreyi 555 tarzı veya pic tarzı entegrelerle tasarlayabilir miyim? Yani gerekli dalgayı bu tarz entegrelerden elde edebilir miyim? Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar...

Linkte nasıl çalıştığı izahı var, mantığını da çözmüşün az ve her yerde bulunan malzemeli olması sebeiyle diğer isteğin anlamsız, btirime projesi mi olacak?

Linkte nasıl çalıştığı izahı var, mantığını da çözmüşün az ve her yerde bulunan malzemeli olması sebeiyle diğer isteğin anlamsız, btirime projesi mi olacak?

Cevabınız için çok teşekkür. Bu devreyi yapmamin sebebi tam olarak bir metal dedektorunun calisma prensibini idrak edebilmek idi.
Yapmak istedigim projeye gelirsek yerin 30 40cm kadar altini algilayabolecek bir mayin dedektoru yapmak istiyorum. Belli frekansta ve dalgada sinyalleri 555tarzi bir entegre ya da poc arduino tarzi bir entegre ile yapmak daha yalin olacagindan daha cok isime geliyor. Projemde yer kisiti bulunmakta. Yani bobin 10x10x7cm olculerinden buyuk olamaz. Bitirme projesi olarak degil baska bir proje olarak dusunuyorum, bu sensor projemin onemli bir kısmı. Delta pulse benzeri bir devreyi kendime uyarlamaya calisiyorum ama malesef analizimi yapamiyorum. Yardim edebilirseniz bu konuda sevinirim tesekkurler...

Cevabınız için çok teşekkür. Bu devreyi yapmamin sebebi tam olarak bir metal dedektorunun calisma prensibini idrak edebilmek idi.
Yapmak istedigim projeye gelirsek yerin 30 40cm kadar altini algilayabolecek bir mayin dedektoru yapmak istiyorum. Belli frekansta ve dalgada sinyalleri 555tarzi bir entegre ya da poc arduino tarzi bir entegre ile yapmak daha yalin olacagindan daha cok isime geliyor. Projemde yer kisiti bulunmakta. Yani bobin 10x10x7cm olculerinden buyuk olamaz. Bitirme projesi olarak degil baska bir proje olarak dusunuyorum, bu sensor projemin onemli bir kısmı. Delta pulse benzeri bir devreyi kendime uyarlamaya calisiyorum ama malesef analizimi yapamiyorum. Yardim edebilirseniz bu konuda sevinirim tesekkurler...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri