Basit elektronik devreler

@öğretmen27 gerilim bölücü konusuna el at el değmişken pot da farklı değil bildiğin gibi ;). Ordan gerilim katlayıcılara bak diyeceğim ama sıçrama mı olur basamak aşama halinde git yine :).

Hocam telefondayim umarim resim ekleyebilirim. Biliyoruz ki lm317 nin orta ucu adj yani adjust ayar ucudur. Biz ayari nasil yapacagiz ayarlamak istedigimiz cikis voltaji. Asagidaki resmi incelerseniz iki adet direnc cikis voltaji ve sase arasina girilmistir. Burada iki direncle gerilim bolme islemi yapilmistir. Lm317 nin adj ucunu sase potansiyeline cekerek cikis voltajini ayarliyoruz. Ustteki 240 ohm olmasaydi ve ppotansiyometre tam kisik konumda cikis ucu direkt saseye kisa devre olacakti.

Bu entegreyi koruyucu bir yontemdir arti datasheetini okursam daha mantikli ve acik yazabilirim.

SW6LY5MWkep1K1aXRnXz_S0wzAry6HyKJrum-f3Q1fiACVzGAN.png
Serkan ustam Pot. iç yapısını inceledim birkaç siteden. Bilgiler biraz daha oturuyor. Oradaki direncin atılma sebebi dediğiniz gibi pot görevi görüp gerilimi bölüyor. Zaten pot. iç yapısına baktığımızda durum anlaşılıyor.

Merhabalar ustalarım dirençleri okurken foto direnç gözüme çarptı ve sıklıkla karşımıza çıkan zil paneli gece aydınlatması devresi gözüme çarptı. Ben zannetmiştim ki sadece foto dirençle bu iş halledilir. Ama yine yanında transistör, direnç eksik değil.
Bu devrede pot. karanlık ile aydınlık noktasını ayarlamak için konulmuştur yazıyor bunu ben anlamadım.

ldr-ayd%C4%B1nl%C4%B1k-uygulamas%C4%B12.png

Merhabalar ustalarım dirençleri okurken foto direnç gözüme çarptı ve sıklıkla karşımıza çıkan zil paneli gece aydınlatması devresi gözüme çarptı. Ben zannetmiştim ki sadece foto dirençle bu iş halledilir. Ama yine yanında transistör, direnç eksik değil.
Bu devrede pot. karanlık ile aydınlık noktasını ayarlamak için konulmuştur yazıyor bunu ben anlamadım.

Hocam hassasiyet amaçlı, güneşi örnek vereyim sabah saat 7, 10, 12 hep farklı, ldr nin gördüğü ışık miktarına göre tepki vermesini istediğimizi ayarlarız.

merhaba hocam bu devreyı bir su tesısatı gıbı duşunebılırız fotosel bir drenç trimpotta drenç burada su kaynağı + 9 volt varsayalım suyu bolen trımpot olsun eğer + 9 volttan bir kismı transistorun beys ıne gıderse transistoru bir vana olarak duşunelım artı voltaj transistore gıderse vana açılır r2 led uzerınden suyumuz şaseye akar led işik verır fotosel drencı duşerse yanı + 9 volt kaynağından trimpot uzerınden + voltaj şaseye daha kolay akacağı için transistore + voltaj gitmez akabınde led yanmaz

Teşekkürler ustalarım...Cevaplarınız için çok sağolun varolun...

Bugün daha önceden elime geçmiş hurda TV'den 3 tane trimpot söktüm. Güç kaynağım vardı. Orta bacağı çıkış alarak değişik voltajlar gördüm. Orta ve herhangi diğer 2 bacaktan bir tanesi birleştirilip diğer bacağı çıkış alınca gerilim bölmüyor. Yazıldığı gibi o durumda akımı sınırlıyor. Zaten öyle olması gerek. Ne yazılıyorsa odur.İİnsan bu şekilde küçük denemeler yapınca daha iyi anlıyor.

gps21RyYzA7kCk0AAiKIQJ1EJlYzQZHqkdG3D0A3PXm2Wb6DCA.png
pot yerine çok kademeli anahtar ile değişik voltaj çıkışları olan güç kaynağı yapabilirsin Hocam, şu 1,5-12vdc ayarlı adaptörler gibi.

Ustalarım merhabalar. Aşağıda basit bir devre var. Anladığım kadarıyla D1 zener diyot normal diyot gibi kullanılmış D2 zener diyot voltajı kırpma amaçlı kullanılmış. Açıklamalar da D1 ve D2 diyot gerlilimi kırpma amaçlı kullanılmış yazmış. Aynı zamanda D1 D2 D3 D4 diyot köprü diyot görevini görüyor. Ayrıca D2 zener diyotu koruma amaçlı direnç konulmamış.

Ekli dosyalar

• trafosuz_guc_kaynagi.jpg
    trafosuz_guc_kaynagi.jpg
    135.4 KB · Görüntüleme: 36
Merhaba. Değerli Öğretmen27 Hocam; buradaki D1 ve D2 zener diyotlarının, köprü diyottaki dört diyotla birlikte (2 zener, 2 normal diyot) tamamlayıcı olarak kullanılmasının amacı, trafosuz bir güç kaynağı olan bu devrede, şebekeden kutupsuz kond.(C1) ve, dirençlerle (R1 ve R2) sınırlanıp belirli bir seviyeye düşen ac voltajın (16-18 volt ac'ler gibi) sürekli 12 volt dc.'de çıkmasını sağlamak amaçlı, tıpkı bir voltaj entegresindeki (lm78XX' lerdeki gibi) gibi, değişken gelebilen bu düşük ac voltajını, sürekli 12 volt dc.'den stabil olarak da çıkabilmesini sağlayabilmektir. Yani voltaj 16 volt ac 'de gelmiş olsa bile (Bu köprü dışından), köprüden sonra 12 volt dc.; 40 mA olarak voltajının sınırlanarak, sabitlenip çıkması sağlanmaktadır böylece. Bu durum zener, direnç ve güç transistörleriyle yapılan (Entegre dışındaki) tüm klasik (bilinen) gerilim regülatörlerinde de olduğu gibidir. Zener diyotların bu doğrultucu köprüde kullanılmasının esprisi sadece budur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri