Basit bir program

vvkaymak

Uzman Üye
Merhaba arkadaşlar.
Scada uygulaması için PLC de çok basit bir program yaptım.
donanım olarak Simatic Net kartı PLC ile hazır
OB1 blok içine bu programı yazmaktan başka neler yapmalıyım (datablok veya başka bir işlem )
ilk defa böyle bir uygulama yapacağım yardım edebilirmisiniz.
Saygılar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Önce PLC ile ilgili dökümanları incelemeni tavsiye ederim.

nasıl plc ile ilgili dökümanları incelemen lazım açarmısın

Şu şekilde göstermiş olduğun lojik çok küçük bir elektriksel kilitleme diğer fonksiyonlar nelerdir değildir
onları öğrenmen gerekiyor ;
Mesela

Timer ve Counter'lar nelerdir
Hafıza'da taşıma işlemi nelerdir gibi

Zaten aradığın cevaplar orada

Scada olarak hangi programı kullanacaksın?
Şekildeki devre, eğer scadanın mantığını kavramak anlamındaysa çok basit bir devre. Scada olarak kullanacağın programın demo programlarını incelemen yararlı olacaktır. Yada önce Protool'da uygulama yap bence.

baberleşme protokoli tcp/ip ethernet portu üstünden
şuan herhangi bir scada programı seçmedim, fakat Kepware OPC server ile plc ye bağlanacağım
ben daha işin çok başındayım, oyüzden çok basit bir örnekile başladım. Bu örnekte çıkış bilgisini bir DB içine yazmalımıyım OPC server okuyabilsin diye yoksa OB1 içinden okuyabilirmi.
Ben Daha işin PLC tarafındaki mantığını kavramaya çalışıyor. Yardım edebilirseniz sevinirim saygılar.

Çıkış bilgisini scadadan direk okuyabilirsin, db'ye yazarakta okuyabilirsin.
Anladığım kadarıyla PLC-PC arasındaki haberleşmen TCP/IP. PC'de CP kartının olduğunu ve PC üzerinde Simatic Net kurulu olduğunu düşünüyorum. Zaten Simatic Net programı, PLC'deki bütün verilerine ulaşmanı sağlar. Scada programı ise Simatic Net üzerinden verilerini alır. Siemens'in scada programı WinCC'yi kullanmanı öneririm. Kullanacağın scada programını seçip daha öncede dediğim gibi demo programlarını incelemeni tavsiye ederim.

PLC tarafında CPU 315- Simatic Net -DI var ve pc tarafında bir kart yok pc nin ethernet kartı üstünden okuyacağım.

Ben PC'de Siemens'in bu iş için sattığı CP kartlarından kullanacağını düşünmüştüm. PC'nin ethernet kartınıda kullanabilirsin tabi.

simatic net kartını PLC ye taktım pc ile haberleşme ayarlarını yapacağım fakat ilk denemede pc ile bağlantı kuramadım

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri