Basamakları Sırayla Aydınlatmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kendini fazla yorma kardesim 2 sensor cozer isini

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
4 sensörle bu iş olur bence...

2 sensörün yönünü merdivenin çıkış istikametine
2 sensörün yönünüde merdivenin iniş istikametine yönlendirilir.

lamba sayıları ve sırası ona göre ayarlanır...

merdinden çıkarken çıktıgın taraftaki sensörler seni görür..merdivenin yarısından geri dönüldüğü düşünülürse ozamanda iniş tarafındaki sensörler sizi görür lambalar yanmaya devam eder...

pwm ilede yapilirr fakat maliyetli olsun dersen 21 basit sensor ve led ilede olur.

gerçekten denenebilecek bir proje. bir mikrodenetleyici ile yön tayini yapılabilir ama tüm ihtimalleri düşünmek lazım. mesela aynı anda merdivenin üstünden ve altından 2 kişi geldiğinde, bu iki kişi içinde kayıt tutması lazım. bence hiç böyle uğraşmadan iki sensörle bir devre kurmak.

Maliyeti düşük TÜRK Yapımı GEMO PLC'lerle bu iş 10 numara çözülür ben yapınca sizle paylaşırım arkadaşlar..

2 sensör yetersiz... en az 2 basamakta bir modül sistem olmalı... yarı yolda geri dönen birisi için daha kesin bir çözüm olur... ve 2 lli ayrı modül düşünülürse yukarıdan yada aşağıdan merdivene giren kişi için çakışma sorunu da olmaz... tabi yazılımla da kontrol sağlanmalı .. uygulamada ucuz ihtiyacı karşılayacak sensör bulunabilir bence... mesafe çok fazla olmayacaktır..

uygulamaya döküp daha sağlıklı çözüm elde edilebilir... sorunlarla karşılaşan arkadaşlar sorunları da yazarsa sağlıklı çözümler çıkabilir ortaya...

böyle bir uygulama isteyecek müşteriye karşı; maliyetinden daha çok düzgün bir şekilde çalışması etkili olacaktır... parası olmayan 15liraya bir sensörlü armatür alır işi çözer zaten... :)

elinde bu devreyle ilgili açık şema ve yazılım dosyası olan var mı acaba yardımcı olursanız sevinirim yazılım bilmiyorum

Bu projeyi geçen sene beni bir mühendis 6 ay aralıklarla aradı müttahit ile birlikte yapa bilirmisin diye evet yaparım dedim devreyi ve yazılımı yazdım daha sonra bu müttahitt denen şahıs ne dedi biliyomusunuz yaklaşık 20 merdiven olması lazım 250 tl ye alabilirim demezmi.......... Bu video mynette yayınlandı ben bu sistemi yaptım devre ve yazılım olarak ve sonra sinirimden kırdım sildim bütçe isteyen bir iştir bütçen uygunsa yaparız yapabiliriz sanırım ne dersin .. Ortalıkda bu devreyi ancak bu şartlarda yapacak kişi bulunabilir tecrübe.... Saygılar ama bu devreyi tekrar yapmayı düşünüyorum

anladım ben zaten baskı devresini açık şemasını çizdim 16F877 kullanılmış olarak programın yarısını yazdım ama yazamadığım yer pwm ve tekrar bir sensör gördüğünde başa dönememe bunları yapamadım yoksa zaten baskı devremde açık şemam da hazır o yüzden yazılım konusunda yardım istiyorum

PARDIN ÖZELDEN YAZLNIŞ MESAJ GÖNDERMİŞİM BAŞKA BİR PROJE SANSIM.. BASKI DEVRE VE ŞEMA KOLAY ÖNEMLİ OLAN YAZILIM TARAFI ZATEN BU PROJE GEÇEN SENE MÜTAHHİT TARAFINDAN BANA İSTEK OLDU AMA KIZDIM KRIDIM VE SİLDİM 250 TL YE İŞMİ OLUR SİZCE AMA BU SİSTEMİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM TEKRAR ZAMANIM OLURSA DİĞER PROJELERİMLE MEŞGULUM MALUM BÜTÇE MESELESİ PARA KALMADI CEPTE ARGE ARGE :d:d

NOT: SADECE SÖNSÖR OLAYI İLE ÇÖZÜLMEZ ALGORİTMA LAZIM BEN BUNLARI BİLİYORUM İNŞ İLERDE YAPARSAM YAYINLARIM BİRDE SADECE SENSÖRLE YAPILIRSA LÜTFEN YAPSINLARDA KOYSUNLAR ORTAYA GÖRELİM VALLA HERŞEY SENSÖRLE OLSAYDI KOD MOD HİKAYE OLURDU HERYERE RÖLE SENSÖR TAKALIM GİTSİN .. CIX SENSÖR OLMAZ SADECE DEVRELERİ VE YAZILIMI HARDİSKİMDE VAR BULDUM AMA SONTA UĞRAŞICAM..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri