Basınç test makinası problemi

arslan3455

Üye
Arkadaşlar çalıştıgımız firmada üretilen bazı ürenlerin basınçlı hava ile test edilmesi gerekiyor. Test edecegimiz parça 50mm çapında 70mm yüksekliginde bir silindir. Bunun için PLC Kontrollü bir makina yaptık fakat makinada ölçümler çok stabil degil PLC olarak S7 1200 kullandık test zamanı uzun tutulursa pek prollem olmuyor ama test süresi kısalırsa hava basıncında azalma oluyor net sonuç alamıyoruz. İlk etapta plc üzerindeki 2 adet anolog girişi kulandık ve piyasadan alınmış bir transmitte(150tl)r şu anda ölçümü stabil hale getirmek istyoruz. İlk aşama olarak test makinaları için üretilen basınç transmitterı (1300tl) ve 15 bitlik bir analog giriş modülü almayı planlıyoruz. Bu tip ölçüm yapmış arkadaşlardan önerilerini bekliyorum.

Saygılarımla

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC üzerindeki analog giriş modülün varsa transmitteri niye aldın ki onuda anlamadım . Sensör ölçüm değerlerinde çok salınım varsa buna göre delay gecikmesi verdirmen bir çözüm olabilir ; kendi yaptığım havuz su seviyesi ölçüm ve tulumbaya yol verme devresinde 4-20 mA sıvı seviye sensörü kullanmıştım ; fakat test aşamasında ölçülen değerlerin baya salınım yaptığını görünce yazdığım programa timer ile delay komutu eklemiştim . Belli bir ölçüm değerinin üstündeki değerde belli bir süre kalmadıkça tulumba devreye girmiyor ; yani anlık aşağı yukarı salınımları absorbe ettim .Sende ne yapmak istediğini biraz daha kapsamlı anlatırsan yardımcı olabilirim.

hava hortumu seçimi yalnış olablir 6 lıksa 8 lik kullanım 8 likse 10 luk kullanın

Arkadaşlar çalıştıgımız firmada üretilen bazı ürenlerin basınçlı hava ile test edilmesi gerekiyor. Test edecegimiz parça 50mm çapında 70mm yüksekliginde bir silindir. Bunun için PLC Kontrollü bir makina yaptık fakat makinada ölçümler çok stabil degil PLC olarak S7 1200 kullandık test zamanı uzun tutulursa pek prollem olmuyor ama test süresi kısalırsa hava basıncında azalma oluyor net sonuç alamıyoruz. İlk etapta plc üzerindeki 2 adet anolog girişi kulandık ve piyasadan alınmış bir transmitte(150tl)r şu anda ölçümü stabil hale getirmek istyoruz. İlk aşama olarak test makinaları için üretilen basınç transmitterı (1300tl) ve 15 bitlik bir analog giriş modülü almayı planlıyoruz. Bu tip ölçüm yapmış arkadaşlardan önerilerini bekliyorum.

Saygılarımla

Arkadaşların yazdıklarına ek olarak havayı çok tayzikli bir şekilde tüpe basmayın. Akış hızı çok yüksek olmasın. Saygılar...

öncellikle tetsin hassaiyeti nedir nekadat toleransın var bunları bilmem gerekiyor daha sonra sana yardımcı olurum ve bu iş çok hassasiyet gerktirmeyen yerlerde kullanana bilirsin.

kubler marka cok hassas basınc sensorlerı var ve uzerinde analog cikis yerine modbus rs485 haberlesme var bunları kullan yada baska marka olabilir ama 24 bit bu sensorler ve cok hassas

Selamlar test basıncımız 12.000mbar test hacmi 112 cmkare bizden istenilen değer 1cmkare ye düşen değer maxsimum kaçak .basınç

basınç miktarını analog çıkışlamı ayarlıyorsunuz? yoksa basınç ayar değerine ulaşınca havayı kapatıyormu? bunu belirtirmisiniz

basınç degerine ulaşılınca hava kesiliyor.Analog degil

Bir kaçtane butarz testen yapmış biri olarak hassaiyet nekdar cok olusrsa sorun okadar cogalır birtane örenk veriyim.

Kullan dıgın 2/2 valfin bobini ısındıgında sistemdeki havanın basıncının nekadar degiştiği.
Kullandıgın pnomatik hortumun nekadar genleştiği.
Ortamın ısısı
Teste kullanılan havanın kalitesi.

Hassasiyet artıkça sorunlarda okadar çogalı düzgün bir sistem olamaz yazdıgın sorunlar çok hassas test sitemleri icindir!!

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri