basınç sensörü yardım mpx4250

maxialem

Üye
merhabalar projen için bir yardım lazım ilgilenenlere duyrulur forumda aradım benzer bir konu bulamadım altta anlatılan devreyi bana çizebilirmisiniz devre mümkün oldugunca az elemanla pic olmadan kurulması lazım çıkış rolesi 12 volt

MPX4250 basınç sensörüyle 2 adet pot baglanacak birisi minimum birisi maximum bu potlarla ayarladıgım basının en üst tepesinde role kapanacak yanı çalışmayacak min seviyesinde ise roleyi tekrar devreye alacak yanbi birk komprosör devresi bu konulara yabancıyım yardımcı olacak arkadaşlar şimdiden teşekkürlerimi bildiririmbasınç sensörü 5 volt muş ben 12 volt kullanıcam buna göre

aslında buldum gibi xNonInvertingOpAmp.png.pagespeed.ic.6VTPOeHzC0.jpg ama deneme ve araştırmalarım devam ediyor bilen çıkmıyor koca kontrol kaleminde yoksa bilgi paylaşmak yasaklandımı :)

basınç sensörü dediğiniz sadece çıkış verir. 4-20 mA 0-20 ya da 0-10 V gibi. sizin bu gibi bir kontrol devresi yapabilmeniz için potansiyometreleri bu çıkışları kısıp açacak şekilde ayarlamanız lazım ki yardımcı eleman olmadan bunu yapmak bence çok mümkün görünmüyor. en azından bir grup transistör kullanmanız lazım ki sadece sensörden gelen değeri pot ile ayarlayıp gelen sinyali geçirecek transistör yapması gerekeni yapıp açsın kapatsın.. Şunu belirteyim ki bu konularda çok tecrübem yok sadece fikir yürütmeye çalışıyorum. Ama şundan eminim ki eğer zero span ayarlı bir sensörünüz yoksa sensörden gelen analog sinyal sabit kalacaktır. yani 10 bar 10 volt diyelim 0 bar 0 volt. siz burda 10 bar olduğunda 10 volt sinyali pot yardımı ile 5 e düşürürsünüz ancak bu seferde sisteme kumanda eden cihaz bunu 5 bar olarak algılar ve iş garip bir boyuta girer.. şunu yapmanız da mümkün değil ki 5 bar basınçta 5 V gelen bir sinyali dışardan besleme olmadan 7-8-9-10 volt a çıkarasınız. Tamam yukarıda bir opamp devresi verilmiş mantıklı ama dediğim gibi bu sefer sizin sitem olucak 5 bar ama opampla pot ile bunu 7 yapıcaksınız bu sefer sistem algılayacak 7 bar :S Soru güzel imkaansız diye bir şey de yok ama hata verdim ben :)

Nette "windows comparator" olarak aratın.
Burada yaşayacağınız sorun H ve L set değerleri için dead band olmaması. Her türlü salınımda zıplamalar yaşayacaksınız>
Makbul olmasa da çözüm olarak dual windows comparatör kullanabilirsiniz.

@ jengeese;
Yazdığınız mesajda ciddi hata ve eksiklikler mevcut. Bu konuyu tekrar incelemenizi tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri