Barmaley kaynak makinesi yapımı

Hala devre üsyünde çalışıyorum. Devreyi yeni ve tek kartta topladım, biraz uğraş ve ayardan sonra fsw25n50 mosfet ile pot en düşük ayarda 2.5mm elektrot ile 2 yada 3mm ark boyu ile kaynağa başladım. İgbt leri taktım uzun ark için, 15-20 saniye arktan sonra igbt ler kısa devre oldu. İgbt lerin gate lerine bağladığım zenerlerin bozulduğunuda farkettim, sanırım önce zenerler bozuluyor. Gate driver kısmında sorun mu var, gate voltajı yüksekmi geliyor, zenerler 15v.

eskiden zeneleri 12 voltla değiştiriyorduk sonra baktık 15 volt olmuş en son değiştirdiklerim 18 volttu.

Voltaj yuksekliginden yanıyor ise pals trafosu çıkışı sekonder sargisi fazla sipirli sarılmış olabilir. Pals trafosunu yeniden hesaplamak lazim gelebilir.

Voltaj yuksekliginden yanıyor ise pals trafosu çıkışı sekonder sargisi fazla sipirli sarılmış olabilir. Pals trafosunu yeniden hesaplamak lazim gelebilir.
Sayın paskomya üstadın 18v zeneri ve sizin pals trafosu fikirlerini birleştirdim bayram sonu denerim artık😁. Bu arada bayramınız mübarek kurbanınız kabul olur inşallah. Zaman ayırıp verdiğiniz herbir cevap için size borçluyum

Osiloskop var ise gate sinyallerini izleyip yorum yapılabilir.

Iyi bayramlar.

Osiloskop var ise gate sinyallerini izleyip yorum yapılabilir.

Iyi bayramlar.
Osiloskop daha önce bahsettiğim arduino ve 5110 ekranından yaptığım bitane var, gate ve emitter arasından mı ölçmeliyim. Bir görüntü eklemeye çalışacağım sinyalden

Gate ve gnd.

Bu iki nokta arasındaki sinyal sekli ile gerilimi görmemiz fikir verir.

Gate ve gnd.

Bu iki nokta arasındaki sinyal sekli ile gerilimi görmemiz fikir verir.
Puls trafosundan sonra devrenin gnd ile gate sürücü gnd ayrılıyor ve igbt lerin emiterine bağlanıyor o yüzden gate-emiter demiştim üstad. Trafodan sonraki gnd yi kastediyorsunuz sanırım yani aynı noktalardanmı bahsettik aslında
Puls trafo çıkışında ac 5 volt gibi ölçüyorum, gate lere ac mi yoksa doğrultarak ve yükselerek dc mi giriyor

Evet doğru igbt emiter ile gate arasına bakılmalı.

Burada kare dalga görmemiz lazım. Gerilim ise igbt gate ini on yapacak seviyede olmali. 5 volt çok düşük gibi. Igbt nin datasheet ine bakıp gate iletime sokmak için minimum kac volt ile sürülmesi gerektiğine karar vermek lazım.

IMG_20210724_014719.jpg
igbt bağlı değilken.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri