Bara seçimi...

kalan

Üye
1613808750559.png

1613808715039.png

Arkadaşlar birinci kısmı anladımda ikinci kısımda ne demek istiyor onu anlayamadım bi zahmet açıklayabilecek varmı....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim anladığıma göre;
Bara uzunluğu artınca direnci de artacağı için üzerinden çekilmesi gereken nominal akım değeri azalma gösteriyor. Onu da örnek verecek olursam; 12x2 boyalı bara boyutu için çift fazlı kullanımda 250A çekmek uygunken, bara 2 metreden uzunsa I(nominal)=250*0,85=212,5A çekmek daha uygun.
3 fazla kullanımda ise 2 metreden uzun için K(2)=0,85, 3 metreden fazlası için K(2)=0,80.

Tablodaki bilgiler bana biraz eksik veya sıkıntılı gibi geldi. Mesela 3 ve 4 fazlı sistem için verilen iki tane farklı katsayı 2m ve 3m için mi, yoksa "iletken genişliği" başlığı altında verilen farklı bara genişlikleri için mi geçerli ondan tam emin olamadım. Fakat 4 fazlı kullanımda 160mm ye kadar olan ve 200mm kadar diye ayırmasına bakarsak, bara genişliği 1. resimdeki tabloya göre max. 160mm olabileceği için iki veri arasında bir uyuşmazlık söz konusu, aynı uyuşmazlık 3 fazlı sistem içinde kısmen geçerli ve bu yüzden bara genişliğinden ziyade bara uzunluğuna göre verilen değerler gibi geldi bana.
Resimde verilen örnek 3 veya 4 fazlı sistem için verilseymiş daha aydınlatıcı olurmuş.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri