Banyodaki elektronik eşyaların bozulması ve devamlı yüksek gelen elektrik faturası

bhs

Üye
Herkese selamlar, son 4 aydır banyomdaki elektrikli cihazlar ve 8-10 kat yüksek gelen tüketim bedeli hakkında yorum ve önerilerinize ihtiyacım var.

Yaklaşık 7 yıldır aynı dairede ikamet ediyorum ve 3-4 ay önce apartman yönetiminin bina girişindeki elektrik tesisatında yaptığı bi çalışma sonucu anlık kesinti yaşadık (işlemin ne olduğuna fikrim yok maalesef) akabinde termosifonumuz arıza verdi ve yenileme kararı aldım. Servis satın alma süreci vb derken neredeyse o ay hiç termosifon kullanmamış olmamıza rağmen elektrik faturam 1300 lira geldi(normal koşullarda 350-400 lira civarı ödüyordum). Sorunu eski cihaza bağlayarak gündelik hayatımıza döndüğümüzde takip eden aylarda faturalar 2300tl ve 2400tl olarak artış gösterdi. Dağıtıcıyı arayıp kayıp kaçak, endeks ölçüm, saat değişim gibi süreçlerin hepsini gerçekleştirdik fakat ne yazık ki sorun budaklanarak devam ediyor. Yeni termosifon minimuma ayarlı olmasına rağmen neredeyse sürekli devrede, 5 dakika duruyorsa 3 saat çalışıyor görünüyor. Bu arada önceki termosifonum da bozulmadan önce normalden daha sık devreye girip çıkıyordu. Tüm bu arıza sarmalı içerisinde 3 gün evvel çamaşır makinesi de aniden arızalanınca sorunun çamaşır makinesinin eski oluşuna bağlayarak onu da yeniledim. Son tahlilde dün servis kurulumu gerçekleştirip gittikten sonra sıfır olan makine de eskisiyle aynı tepkiyi verip bi anda durdu.. Henüz olayı özümseyememiştim ki 2 ay önce aldığım termosifonun su bağlantılarından sızdırmaya başladığını gördüm.

Bulunduğum bölgedeki elektrikçilerin tamamını dolaşarak derdimi anlatmaya çalışsamda hepsi tüketime bağlıdır ya deyip bi şekilde geçiştirerek kontrole bile gelmelediler. Mevcut duruma dair tecrübe, fikir ve çözüm önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tesisatınızı görmeden cevap zor .
Tesisatınıda kaçak akım rölesi varmı .?
Sayaç mono , trifaze ?

Sayaç monofaze, elektrik tarifem tek zamanlı/mesken. Dairenin sigorta kutusu ve termosifon bağlantısına ilişkin görselleri paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20230201_020428.jpg
    IMG_20230201_020428.jpg
    166 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20230201_020445.jpg
    IMG_20230201_020445.jpg
    88 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20230201_020333.jpg
    IMG_20230201_020333.jpg
    113 KB · Görüntüleme: 49
Sayaç monofaze, elektrik tarifem tek zamanlı/mesken. Dairenin sigorta kutusu ve termosifon bağlantısına ilişkin görselleri paylaşıyorum

Dün gece yarisi cevap verecektim konu yazısı kayboldu .
Şimdi geri gelmiş

Bu video işlemi .

Ayricana Komsularını da da varsa sayaç öncesi video test ve izalasyon testi

Ve arkadaşların yorumlari

Tüm siğortalar kapalı sayaç amper veya kırmızı ışık takibi.

Bütün cihazlarınızı kapatarak endeks takibi yapın .

Amacım bu yönde fakat formalite icabı da olsa gelip kontrol sağlayacak ehil birini bulamadım İstanbul'un göbeğinde, topu CLK' ya atıp ilgilenmiyorlar bile.Fenerbahçe'nin forvet arayışı gibi farklı semtlerden usta transfer etmeye çalışıyoruz, tekrar ertelemezse telefon görüşmesinden anladığım kadarıyla yetkinliği tartışılır bi usta gelecek yarın umarım. ..

Topraklama tesisatınızda var mi bilmiyorum
Tam cevap vermemissiniz kaçak akım roleleri var yok .?
Yoksa
Tesisat uygunsa ve uygun hale getirilip kakr takılması

Sn.bhs , daireniz normal standartlarda bir daireyse, yani sıra dışı anormal elektrik tüketecek alıcılar yoksa, belittiğiniz rakamlarda fatura çıkması için ya sayacın hatalı ölçüyor olması yada sayacın sizin daireden başka bir yerlerin daha tüketimini ölçüyor olması gerekir.
Öncelikle sayacın doğru ölçüm yaptığından emin olmanız gerekiyor.
Sayaç sağlıklı ise;
Sayaç çıkışınızdan dairenize gelene kadar bir yerlerden elektriğiniz çalınıyor olabilir.

Amacım bu yönde fakat formalite icabı da olsa gelip kontrol sağlayacak ehil birini bulamadım İstanbul'un göbeğinde, topu CLK' ya atıp ilgilenmiyorlar bile.Fenerbahçe'nin forvet arayışı gibi farklı semtlerden usta transfer etmeye çalışıyoruz, tekrar ertelemezse telefon görüşmesinden anladığım kadarıyla yetkinliği tartışılır bi usta gelecek yarın umarım. ..

forvet arayışı gibi farklı semtlerden usta transfer etmeye çalışıyoruz,

Clk boğaziçi ( Avrupa yakası )
Fenerbahçe ( Anadolu yakası ) Ayedaş İstanbul .
Yanlış forvet arayışı .

Beşiktaş veya Galatasaray forvet olacaktı ( Hangi tarafa yakınsanız )

İstanbul avrupa yakasında elektrikci bulamazsanız .
Gerisini yazmayayım .

Elektrikci geldiğinde ne gibi işlemler yapıldı.?

Son düzenleme:
Sn.bhs , daireniz normal standartlarda bir daireyse, yani sıra dışı anormal elektrik tüketecek alıcılar yoksa, belittiğiniz rakamlarda fatura çıkması için ya sayacın hatalı ölçüyor olması yada sayacın sizin daireden başka bir yerlerin daha tüketimini ölçüyor olması gerekir.
Öncelikle sayacın doğru ölçüm yaptığından emin olmanız gerekiyor.
Sayaç sağlıklı ise;
Sayaç çıkışınızdan dairenize gelene kadar bir yerlerden elektriğiniz çalınıyor olabilir.

Normal standartlar çerçevesinde stabil tüketim oranı olan, yakın zamanda ilave bi elektronik cihazın eklenmediği aksine evde en az vakit geçirip tüketim yaptığımız dönem olması ve denklemden eskiyen arıza veren cihazları da çıkarttığımızda anormal bi tüketim değeri ortaya çıkıyor. Yıllık tüketim ortalamasını karşılaştırdıklarında Clk çalışanları da şaşırıyor. Bu duruma istinaden sundukları çözüm olarak sayaç yeniledik.

Henüz daire içersinde tespit yapacak evreye geçemediğimizden her ihtimali olası kabul ediyorum maalesef..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri