Bant üzerinden geçen cisim adedini sayan bir düzenek nasıl kurulur?

Merhabalar,
Ben elektrik-elektronik mh. de okuyorum. Digital Systems I dersi alıyorum. Ders kapsamında bir proje yapmamız gerekiyor. Proje olarak, bir bant üzerinden geçen mal adedini ve paketleme (3 adet X bir pakete konuyor gibi...) yapıldıktan sonra paket adedini gösterecek bir düzenek yapmamız bekleniyor. Böyle bir düzeneği nasıl kurabilirim? Ne tür araçlar kullanmam gerekiyor?

Benim ilk aklıma gelen 2 tane counter kullanmak. Mal adedini saymak için de metal sensörü yahut herhangi bir sensör kullanmak. İlk defa böyle bir proje yapıyorum. Bir counter'ı şematik olarak göster deseniz ya da bu counter mı diye sorsanız bilemem. Bir veya iki kere sensör gördüm. Görsem tanıyamam büyük ihtimal. Hiçbişey bilmiyorum denebilir. Benim seviyeme göre anlatırsanız sevinirim:)

Şimdiden teşekkürler

aynı sebepten tasarlamıştım 9999 adet ürün sayabilir sensör kısmını istersen yüklerim o yoktu galiba dosyanın içinde

Hocam Allah senden razı olsun. Hızır gibi yetiştin ya imdadıma. Sensör kısmını da yüklersen çok makbule geçer.

iki tane sayıcı kullanmak yerine panasonic fp0 plc kullanman bence daha mantıklı olacaktır fiyatı 250 lira civarı diye biliyorum. ekranından istediğin adedi görebilirsin ayrıca bir konsola ihtiyacın olmaz

hoca pic kullanmadan yapın dedi. pic'in c ile programlanabilen bir şey olduğunu biliyorum sadece. Sanırım panasonic fp0 da programlanabilen bir cihaz. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Cisimden yansımalı veya reflektörlü fotosel ile bir sayıcı kullanarak istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz.Fotoselden gelen pals sinyalini sayıcıya girip,programlanan sayıdan sonra sayıcıdan alınacak pals ile itediğinğiz işlemi yaparsınız.Sayıcıyı otomatik veya manuel reset modunda çalıştırabilirsiniz.Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim.Bunları nereden temin edebiliriz.Tahmini ne kaç lira tutar?

Bankalar caddesi,Karaköy,Menevşe Handa arayabilirseniz,rahatça bulabilirsiniz.Kolay gelsin.

arkadaşım 2 adet sensör kullanarak 1 adet de sayıcı baglayıp basit bir devre kurabilirsin

Merhabalar,
Ben elektrik-elektronik mh. de okuyorum. Digital Systems I dersi alıyorum. Ders kapsamında bir proje yapmamız gerekiyor. Proje olarak, bir bant üzerinden geçen mal adedini ve paketleme (3 adet X bir pakete konuyor gibi...) yapıldıktan sonra paket adedini gösterecek bir düzenek yapmamız bekleniyor. Böyle bir düzeneği nasıl kurabilirim? Ne tür araçlar kullanmam gerekiyor?

Benim ilk aklıma gelen 2 tane counter kullanmak. Mal adedini saymak için de metal sensörü yahut herhangi bir sensör kullanmak. İlk defa böyle bir proje yapıyorum. Bir counter'ı şematik olarak göster deseniz ya da bu counter mı diye sorsanız bilemem. Bir veya iki kere sensör gördüm. Görsem tanıyamam büyük ihtimal. Hiçbişey bilmiyorum denebilir. Benim seviyeme göre anlatırsanız sevinirim:)

Şimdiden teşekkürler

Eğer ilgileniyorsanız malzeme ve devre temin edebiliriz.
Hazır cihaz kullanmanıza izin var mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri