Bakır kablo ile galvaniz şerit nasıl birleştirilecek?

promete1

Üye
projesinde Bina ihata hattı ile temel topraklamadan çıkan 30*3.5 galvaniz şeritler 1*50lik nyy kablo ile birleştirilmiş bu birleştirme nasıl yapılacak? koca galvaniz şerit kablo üzerine lehim yapar gibi cadweld ile bağlantımı yapılacak yoksa menholdemi birleştiriliyor bu? bilen tecrübeli arkadaşlardan yardımını bekliyorum. Nasıl nizamına uygun yapılacağı anlatılırsa bir de foto olursa mükemmel olurdu.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
60x80 ekodasının bir yüzeyine yerleştirilen bakır bara üzerinde birleştirme işlemi yapılabilir(Şimdiye kadarki tüm uygulamaları bu şekilde yaptım). Topraklama sisteminde birleşimler mümkün mertebe galvaniz-galvaniz veya bakır-bakır yapılması uygundur (pil etksini önlemek için)
Bakır elektrot ile bakır kablo birleşiminin klemens yerine cadwell kaynakla yapılması uygundur.

yani galvaniz şeritin bakır eşpotansiyel barasına bağlanması pil olayı açısından sıkıntı değil midir? projesinde galvaniz şerit- 1*50lik nyy bakır kablo-ile ihata hattına bağlanmış gösteriliyor?

Sorum hala aynı galvaniz şerit ile 50 mm2lik som bakır nasıl bina temel topraklamasına bağlanacak?

Son düzenleme:
Birleşme yerini kablo ek malzemesi benzeri birşey ile korumaya alabilirsiniz.

yani galvaniz şeritin bakır eşpotansiyel barasına bağlanması pil olayı açısından sıkıntı değil midir? projesinde galvaniz şerit- 1*50lik nyy bakır kablo-ile ihata hattına bağlanmış gösteriliyor?

Sorum hala aynı galvaniz şerit ile 50 mm2lik som bakır nasıl bina temel topraklamasına bağlanacak?

Cevabım gayet açık ve netti ama anlamamışsınız. İşin projelendirme safhasında birleşimlerin bakır-bakır veya galvaniz-galvaniz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yani ihata iletkeni galvaniz şerit ise galvaniz örgülü çelik iletken kullanacaksınız topraklama elektrodu galvaniz köşebent olacak. Yada ihata iletkeni bakır olacak, temel topraklaması bakır şeritle yapılacak, çıplak örgülü bakır kullanılıp bakır elektrot çakılacak.
Farklı metallerin birleşimi anot-katod etkisi yaparak elektron akışı ile korozyonu-paslanmayı hızlandırır.

Müteahhitte çalıştığım yıllarda Projeyi kontrollük teşkilatına revize ettiremediğim için bahsettiğiniz şekilde projelendirmiş bir çok işi yapmak zorunda kaldım. Çıplak bakır yada nyy kabloyu civata somun ile Galvaniz şerite irtibatlandıracaksınız, birleşimler ek odası içindeki bakır bara üzerinde yapılacak.

Cevabım gayet açık ve netti ama anlamamışsınız. İşin projelendirme safhasında birleşimlerin bakır-bakır veya galvaniz-galvaniz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yani ihata iletkeni galvaniz şerit ise galvaniz örgülü çelik iletken kullanacaksınız topraklama elektrodu galvaniz köşebent olacak. Yada ihata iletkeni bakır olacak, temel topraklaması bakır şeritle yapılacak, çıplak örgülü bakır kullanılıp bakır elektrot çakılacak.
Farklı metallerin birleşimi anot-katod etkisi yaparak elektron akışı ile korozyonu-paslanmayı hızlandırır.

Müteahhitte çalıştığım yıllarda Projeyi kontrollük teşkilatına revize ettiremediğim için bahsettiğiniz şekilde projelendirmiş bir çok işi yapmak zorunda kaldım. Çıplak bakır yada nyy kabloyu civata somun ile Galvaniz şerite irtibatlandıracaksınız, birleşimler ek odası içindeki bakır bara üzerinde yapılacak.
Bir sürü şey yazmışşınız ama soruyu yine anlayamamışsınız kaçırmışsınız. belki anlayabilesiniz diye foto ekledim fotodaki bağlantıyı soruyorum ben.
ynWXZN.png

Ya arkadaşım ustalarından bilgiyi almasını öğren. Ne bu anlayamamışsın gibi şeyler. Bu şekilde ustalarından gerektiği gibi faydalanamazsın devamında da bir polemiği meydana getirirsin. Üsluba dikkat!

Bir sürü şey yazmışşınız ama soruyu yine anlayamamışsınız kaçırmışsınız. belki anlayabilesiniz diye foto ekledim fotodaki bağlantıyı soruyorum ben.
ynWXZN.png

Bahsettiğim de aynen projede gösterdiğin şekilde ama önce edep ! Eklediğin proje görüntüsünün aynısını Müteahhitte çalıştığım yıllarda 8-10 sene kadar önce Kocaeli üniversitesinde umuttepede onlarca fakülte binası imalatında uyguladım. Açıklamalarımda anlamadığın yer neresi önce onu söyle !

YORUMSUZ hepinizi gözlerinizden öperim anlaşamadık.

Güzel kardeşim anlaşılmayacak birşey yok madem anlatamadım yada anlayamadınız tek tek izah edeyim.
Daha önce bahsettiğim gibi tekrar hatırlatayım topraklama tesisatında ideal olan tüm parça ve aparatların galvanizli çelik yada bakır olması uygundur. Müteahhitte çalışırken bunun mücadelesini çok verdim proje müellifleriyle görüştüm elektrik projesini çizen adam ziraat mühendisi çıktı autocad'i iyi diye adam çizimi yapıyormuş elk müh. kontrol ediyormuş. Sizin söylediğiniz tabiiki ideali diye başlayıp devam eden birsürü laf kalabalığı dinledim. Neyse işin bu kısmını geçelim. Gelelim senin projeni nasıl uygulayacağına.
1- İster çatıda faraday kafesi olsun çatıdan insin temel topraklama ile birleşsin ister sadece temel topraklaması olsun yalnız temelden gelsin, temel yüzeyinin yan alnından çıkan bir 30x3,5mm2 galvaniz şeritiniz var.
2-Verdiğiniz proje ataşmanında mor renkteki birleşim noktasına topraklama test menholü yapacaksınız(Minti rengi çizlmiş iç içe kare sembolü), bu prekast betonda olabilir yerinde dökme de olabilir. Bu beton menhol yada ek okdasının iç yüzeyinden birine detayını ekte verdiğim bakır topraklama barası monte edeceksiniz.
3- 1.maddede belirttiğim galvaniz şerit kısa ise topraklama menholüne yetişmiyorsa, şerit üzerine delik açıp, 50mm2 nyy kabloya Pabuç takıp civata somun ile birleştireceksiniz üzerine sonradan zift dökmenizde fayda var.Galvaniz şerite galvaniz ek yapıp menhole taşıyabilirsiniz ancak projenizde 50mm2 nyy gösteriyor o yüzden ilk dediğimi yapacaksınız.
4- 50mm2 kablo artık test menholünün içinde, birde dışarıda mor renkli ring hattın var ne olduğu yazmıyor çıplak bakır kabul edelim, buda test menholüne 2 adet çıplak bakırın gelmesi demek olur. Yani test menholüne 3 iletken gelmekte, birde menhol içine çakacağınız kazığın çıplak bakır ile irtibatını cadwell kaynakla yapın o çıplak bakırıda baraya gelin. Böylelikle baraya toplamda 4 iletken gelmiş olacak.
5- Bahsettiğim bu bağlantılar binanın en az dört bir köşesinde tekrarlanır yani en az 4 adet test menholü yapılacak ve ring tamamlanacak.
6- Elektrik pano odasına koruma topraklaması için bu ringten bağlantı yapıp taşımayı unutmayın. Projenizde zaten bu detay vardır.

Bende gözlerinizden öper, çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Ekli dosyalar

• toprak.jpg
    toprak.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 227
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz