Bahçe evi yapımı

Şuradaki paylaşımda tam da benim bahsettiğim şekilde yapılmş bir ev var.
demir karkas ahşap ev

6-7 ay öncesinden 2019 yaz sonu gibi birleşimli konteyner denen 2 adet 3x8 metrekare konteynerden oluşan 2+1, dıştan dışa 48 metre kare evimi halen bitirmeye çalışıyorum. Her ne kadar konteynerları sipariş üzerine 2-3 haftada hazırlatmış olsam da, oturacağı su basmanı (8x8 metre), yerleştirdikten sonra üstündeki saç kısma güvenemeyip hem sıcaktan hem soğukta daha dayanıklı ve yalıtım olsun diye çatı yaptırmam, yok çatı altında veranda kısmın açık kalmasıyla lambri döşemesi derken 60 bin TL'ye mal oldu. Verandanın zemin seramiği, korkuluklar, basamaklar derken 3-5 daha masraf var. Üstelik alıştığımız beton ev rahatlığı vermiyor. Projeli ev ruhsatım var fakat çok daha fazla maliyetten ve belediyenin kısıtlarından kaçmak için böyle bir tercihte bulundum. Tamamen eski tahta köy evlerinde ya da sadece tavan döşemeleri tahta evlerde gezerken her tarafta bir sallanma ve titreşim olurdu. Bu konteyner de yere çok iyi otursa bile alt kısımda aynı şekilde salınma ve titreşimler dolaysıyla içeride gezenin sesi her yerden duyuluyor, hissediliyor. Prefabrikte durum biraz daha farklı çünkü o tamamen yere oturuyor sadece duvar ve üst döşemede bahsettiğim durum söz konusu olabilir. Tavsiyem onca geniş bir alan düşünmektense az metre kare alan ve betonarme yapmak çok daha akıllıca ve kullanışlı olacaktır. Köy yerinde zaten şehirdeki gibi kimse sizi evin içine tıkamaz! Ayrıca bu tür evler betonarmeden çok da ucuza gelmiyorlar.

Benim tavsiyem ise "Betopan" olur. Özellikle 2 betopan arası levhaya Can yünü/taş yünü gibi uygulama yapılırsa ses ve ısı izolasyonu açısından iyi değerler yakalanacağını düşünüyorum.Ayrıca tek katlı evler için uygulaması da kolay.Maliyetide görece düşük.

Benim tavsiyem ise "Betopan" olur. Özellikle 2 betopan arası levhaya Can yünü/taş yünü gibi uygulama yapılırsa ses ve ısı izolasyonu açısından iyi değerler yakalanacağını düşünüyorum.Ayrıca tek katlı evler için uygulaması da kolay.Maliyetide görece düşük.

Yukarıda belirtmedim, benim konteynerler dıştan trapez saç arada taş yünü iç kısım 8 mm betapandan oluşuyor. Alt kısımda profillerin üzerinde 14mm betapan ve onun üzerine de mineflo yerine laminat parke döşettim. İşçilik vasatın altında maalesef! Hızlı çözüm ve beklentiye bağlı bir tercih. Karar vermemde hız benim için önemliydi ama kış aylarına denk gelmesi, su elektrik sorunu derken bunca aydır halen bitmedi maalesef. :confused:

Yukarıda belirtmedim, benim konteynerler dıştan trapez saç arada taş yünü iç kısım 8 mm betapandan oluşuyor. Alt kısımda profillerin üzerinde 14mm betapan ve onun üzerine de mineflo yerine laminat parke döşettim. İşçilik vasatın altında maalesef! Hızlı çözüm ve beklentiye bağlı bir tercih. Karar vermemde hız benim için önemliydi ama kış aylarına denk gelmesi, su elektrik sorunu derken bunca aydır halen bitmedi maalesef. :confused:
Allah kolaylık versin..bu tür işler her zaman zordur maliyet ve zaman açısından hiç bir zaman kafadaki hesabı tutmaz malum.

Lakin şahsi kanaatim tek taraflı betopan uygulaması bana çok doğru gelmiyor.Malum dış cephede saç güneşli havalarda aşırı ısınma demek.Bu kadar ısıyı üzerinde toplayan saç ister istemez içerinin de bir miktar ısınmasına neden oluyor.

Hem fikir olduğum yer ise zemin.Bu ses problemi prefabrik evlerde de çok sık görülüyor.Özellikle ikinci kat varsa yürüme sesini bile evin her yerinden duymak mümkün malum.Tek katlı evlerde ise zemin (subasmanı) betonunu altta boşluk olmadan atmak daha mantıklı geliyor.Eğer altta boşluk olursa bu hem ısı izolasyonu hem sesin eko yapması hemde zamanla bel verme gibi problemleri var bildiğim kadarı ile.

Tabi boşluksuz yekpare beton atmanında maliyet ve ileride zeminde işlem yapamamak gibi (mesela extra bir su borusu döşemek gerekirse) dezavantajları var.Artık dediğiniz gibi bu kısmı ne istediğinize bağlı.

Soruyu soran arkadaş maliyet kıstası koymuş o yüzden betopan dedim ama ilerde niyetim böyle bir ev yapma aşamasına gelirsem "izoduo" türü yalıtımlı blok kullanmak.Tabi maliyet ne olur onu bilmiyorum...

@Ar-kur-Tek, dediğin gibi dış saç gündüz sıcağı iletecektir ama en azında beton gibi tutma durumu olmaz. En kötü ihtimal dıştan mantolama şeklinde kaplarım diye bir düşüncem var. Yaza çıkalım hayırlısıyla da..;)

Pratik tek katlı şirin bir ev isteyenler için çok güzel prefabrik evler var. villa yapı da 48500TL'ye 70 metrekare 2+1 amerikan mutfak beğendiğim bir ev vardı. Evi kuracak olanları ağırlamak (yemek+otel) ve sonrasında şap+yer döşeme, banyo, mutfak fayansı derken vazgeçtim. Bir sebebi de her ne kadar ek masraflar etsem de ruhsatlı betonarmeye 5 sene içinde dönersem, konteynerı kaldırmak kolay diye düşündüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri