bahçe evi için panel

evencees

Üye
merhaba
hiç elektrik bilgim yok.
bahçede kullanmak için hazır paket solar sistem alacaktım 2500 tl civarı.
bi tanıdığım İzmir gıda çarşısından malzemeleri al bi elektrikçiye toplattır. daha düşük maliyetli olur dedi.

çalışacak cihazlar:
1 veya 2 lamba
küçük tv +uydu
mini buzdolabı

almam gereken malzemeler için bi liste yapar mısınız? bi de hangi marka?

not:sadece yazın kullanacağım, güneş bol.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayın arkadaşım 800 watt panel şarj regülatörü akü inverter almalısın

şarj reg. akü ve invertör için detay verebilir misiniz?
kaç watt, kaç amper? vb.
şarj regülatörü dediği solar panelden gelen enerjiyi aküyü kontrollu doldurması ve aküye zarar vermemesi için invertörde akü voltajını Şebeke voltajı olan 220 volta çevirmesi için

Sakın gidipte800 w yani 5adet 150 w panel alma vünçük üretim toplamında800 w demiş ola ilir arkadaş oda 7 saat güneşlenme desek yazın oda 120 w panele denk gelir ama az bence buzdolabı 50 w olsa bile 24 saatte 1200 w yapar

Sayın evencees,

Kısaca Şöyle özetleyim,

Sahada yaptıgımız bir cok uyguluma var. Harıcı olarak Şarj regulatoru yerıne,
Akıllı ınverter kullanacaksınız. Neden mı? gunduz panelden aldıgını dırek yuklere vermesı ıcın. Eğer Önce şarj regulatoru daha sonra aku beslemesı yaparsanız Akunuzun omrunu JEL bile olsa 1-2 yılda yersınız. Sahada bu yonde cok problem gördum.

Ne yapmanız gerekıyor?

2 adet 250 w panel = 2*625 TL = 1250 TL ,
1 Adet 2400 W akıllı ınverter = 1000 TL,
2 adet 12 volt 100 Ah Jel AKu= 2* 500 Tl= 1000 Tl
Konstruksıyon, Koruma panosu ve ek malzemeler = 1000 Tl ayırın

TOPLAM= 4250 TL ye ısınız gorulur bıze, bunun altında yapacagınız sıstemler sorun cıkaracaktır yuksek olasılıkla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri