BAHÇE AYDINLATMA

Özzzkannn

Üye
Merhaba herkese kolay gelsin bahçede bir kamelyamız var bahçe etrafında direk lambalar mevcut fotoselli rölemiz de mevcut kamelya etrafına 3 direk daha eklemek istiyorum fotoselin gece çıkışından bir ek alarak bu yeni dikeceğim direklere aktarsam yük binme gibi bir sorun yaşarmıyım sağlıklı olan nedir yardımcı olurmusunuz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Saglikli olan fotosel roleyi kontaktor ile birlikte baglamaktir.yalniz baglayacaginiz lambalar atiyorum 100 wattlik bir lamba ise toplam da 300-500 watt bir guc sarfiyatin olur.fotosel role kontaklari rahat bir sekilde bu gucu kaldirir.gecen gunde konusu gecti baglanti semasi paylasildi.arastiriniz.

bahçede yaklaşık 7-8 tane lamba mevcut bunlarda halk arasında armut lamba olarak bilinen sarı ampüller bulunmakta fotoselli röle bunları kaldırabiliyor ama 7-8 tane lamba haricinde 3 tane daha eklemek istiyorum işte bu sorun yaratırmı işte sağlıklı olan kontaktör demişsiniz onun bağlantı şemasına bakacağım teşekkürler :)

fotoselli rölenin üzerine bakınız. Ne kadar güç iletebileceği yazıyordur. Atıyorum 1000 watt dayanımı varsa sizin armutlar eski 100 lüklerdense 800 eder 3 tane eklerseniz 1100 olur kaldırmaz gibi.Hesap yapın ona göre yola çıkın

diyelimki 1100 oldu bunun için kontaktör şart mı oluyor ustam

upload_2017-7-26_17-34-27.jpeg

Fotoselle kontrol ettiğin lambaları fotoselinin taşıyamıcağı zaman yapman gereken fotosel çıkışıyla kontaktörü kontrol edip kontaktör kontaklarından lambaları yakmak olacak. A1 A2 uçları tetikleme uçları diğer üst 3 uç giriş kontağı alt 3 uç çıkış kontağı. Ben üst 3 ucu birbirine köprüledim 3 kontaktada enerji olsun kontaklara daha az yük binsin diye. Bu bağlantıyı yapabilirsi gibi basit yani.

Sarı dediğiniz ampuller akkor flamanlı eski tip ampullerse bunları fotosel üzerinden direkt beslemeyin. Akkor flamanlı ampullerin soğuk durumda direnci düşüktür bu yüzden ilk enerji verildiğinde saldırı akımı diye bilinen nominal çalışma akımından daha yüksek akım çekerler. Bu nedenle kontaktör bağlamanız doğrudur.

Hatta elektronik devreler üzerindeki röle çıkışlarını sadece daha büyük bir röleyi sürmek için kullanmak yada çok düşük akım değerlerindeki yüklerde kullanmak daha iyidir.

Saygılar.....

Ekli dosyalar

• Screenshot_20170727-011140.png
    Screenshot_20170727-011140.png
    138.6 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Fotosel bu FG-4

Ekli dosyalar

• IMG_2113.JPG
    IMG_2113.JPG
    232.2 KB · Görüntüleme: 23

Forum istatistikleri