Başa bela bir Ampli

M.Ozkan

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Başa bela bir Amplim var. 4 adet BD250C ve BD249C transistör çıkışlarına sahip. Markası Kenwood. Technics yığma deckime bağlı, +-24V=48 V gerilimle çalıştırıyorum. 2 Adet Fan ile soğutmak zorundayım. Ampliyi dahada kuvvetlendirmek için Transistör çıkışlarını ek transistörlerle Darlington bağladım. gerilimi 60V a çıkarttım. Çok işe yaradı. Transistörlü Amplifikatörlerde denemeniz fayda verebilir. Yanlız biraz daha fazla ısınıyor. Fan takviyesi yapmanız gerekebilir. Yakında su soğutmalı sisteme geçiyorum :)

Yerinde bir çözüm olmuş tebrikler darlingtonun ne olduğundan bahsedeyim bilmeyen arkadaşlar için art arda iki transistörün bağlanmasındır transistörlerden birincisinin kollektör uçları ikinci transistörle şöntlüdür birinci transistörün emiteri ikinci transistörün beyzine bağlıdır zaten akım kazancını sağlayan bağlantı noktası budur beyz ucu ise birinci transistörün beyzidir akım kazancı sağlamak için uygulanır yani 1 transistörün kazancı beta ise iki transistör kullanıldığı için beta2 dir.

Ekli dosyalar

• darlington.JPG
    darlington.JPG
    8.8 KB · Görüntüleme: 9
Moderatör tarafında düzenlendi:
kaanzaza çok doğru bir açıklama fakat, birşey eksik. Eksik olan şu birinci transistörün emiteri ile ikinci transistörün beyzi arasında direnç olması gerekiyor. Ben 1 ohm 5W taş direnç kullandım.

Dogrudur ben üniversiteden kalma bilgiyle cin ali bir çizim yaptım paintte :D amaç mantığını anlatmak

ehehe güzel de olmuş çizimin ama 1 transistörün kazancı beta ise 2 transistörün kazancı beta2 değil de iki transistorun beta'larının çarpımı oluyor ;) Yani;

1. transistörün betası (ß): 100
2. transistörün betası (ß): 100 ise;

ß=100x100=10.000 oluyor :)

Darlington Transistörlerde beta (kazanç) oldukça yüksek oluyor... :D

Beta2 derken zaten beta üzeri 2 den bahsetmiştim yani betaxbeta oluyor. ama malesef beta2 yazmak zorunda kaldım :)

:-[ kusura bakma o zaman patavatsızlık etmişim :'(

ya bu arada benim siteyle ilgili problemim var. sürekli bağlı kal diyorum fakat surekli tekrar giriş yapmamı istiyor. kafayı yicem msj atmak işkence haline dönüştü...

en azından anfinin sersini yazsan bile yeterli olurdu belliki benim dönemin eski vintage bir cihazı ;D

kullandığın transistörler matchlimi.orjinal mi yoksa şu piyasada dolaşan insanları rezil eden çin malı transistörlermi eğer çin malı transistörler bırak ısınmayı yakında transistörleri alırsın gibme geliyor piyasayı araştır orjinleri bul dene farkı anlayacaksın

selamlar arkadaşlar
acıklamam gereken bir püf nokta var oda bu bu uygulamada beta kazancınız okadarda önemli değil çünkü beta dediğimiz şey sizlerinde bildiği gibi emitör-baz arası akan akım ile emitör kollektör arası akacak olan akım oranıdır
yani Ieb x beta = Iec dir yani sizin kazancınız her nekadar 10000 de olsa alacağınız çıkış beslemenizle sınırlıdır bunuda şöyle test ederseniz göreceksinizki amplifikatör girişine 1khz sinüz audio sinyal verin ve seviyesini azdan çoğa doğru açarak cihaz çıkışını osilaskopla izleyin bir seviyeden sonra sinyalin alt ve üst tepelerinin kırpılıp sinyalin bozulduğunu göreceksiniz buda sonuçta dinlediğiniz herneyse bir kısmını dinleyemeyeceğiniz anlamına gelir.
Unutmayalımki önemli kural şudur max çıkışınız max besleme geriliminize bağlıdır.
İyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri