Başıma gelen garip bir olay

silent59

Katılımcı Üye
Arkadaşlar tekstil firmasında çalışıyorum haliyle ortamda ve pano içlerinde toz oluyor bu hafta sonu her zaman yaptığımız gibi elektrik panolarına temizliğe geldim temizlik için hava yada süpürge kullanıyoruz ama hava tozu havaya kaldırdığı için yada başka aksamların içine tozu soktuğu için pek tercih etmiyoruz makinanın besleme şarteli kapalı idi ama haliyle şartel girişinde enerji var kullandığım süpürgenin ucuna plastik her zamanda kullanıyoruz şartel girişinin üstündeki tozları çekerken ani bir patlamayla dünyam yeşile döndü az buz bir patlamada değil dağıtım panosundan şartel attı pano içinde hafif bir tutuşma oldu elyaflarda kendime geldikten sonra şartele bakıyorum herhangi bir metal yok etrafında süpürge ucuna bakıyorum herhangi bir şey yok tek aklıma gelen statik elektrik sizce böyle bir şeye sebep olabilirmi ne dersiniz...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
geçmiş olsun allah korumuş. şalterin kablo bağlantılarının arkasında veya yanında bulunan metal cisimler, kablo parçaları veya kemirgenler kısa devreye neden olmuş olabilir. muhtemelen kısa devreye neden olan cisim süpürge vakumuyla cekildi ya da patlamanın etkisiyle savrulup gözden uzaklaştı. hatta izolesiz küçük bakır bir tel ise yanıp yok olmuş da olabilir. bi de şalter giriş kablolarının izolasyonu bozulmuş olabilir. merak ettiğim şalterin kablo bağlantı noktalarında kısa devrenin izleri gözlemlediniz mi?

Tekstil tozu hatta un havada dahi alev alıp yanabilir , statik elektriğin tetiklediği bir durum ya da toz kısa devreye yol açtı, panolarınızı toza karşı izole edip kapalı tutmak ve temizliğini de gücü keserek iş güvenliği ve emniyet tedbirlerine uyarak yapmanızı tavsiye edeceğim , geçmiş olsun ,kolay gelsin.

Muhakkak elektrikli aksamda kararan bir yer olmustur. O kisimlara bakarsan metal yuzeyinde kaynasma noktalari varmi yokmu incelemen gerekir. Panonun icinde Incecik bir tel parcasi kaldiysa supurge onu emerken bir yerlere dokundurup kisa devre etmistir. Zaten o patlama esnasinda telden eser kalmaz. Tek ip ucu dedigim kaynasma noktalaridir.

kemirgen olma ihtimali yok toz çok ince olduğu için bir şekilde filtrelerden veya başka yollardan bir şekilde panonun içine girmenin yolunu buluyor bir telemekanik anahtar kontağı bile çalışmadığı zaman parçalıyorum o kadar tozun içinr nasıl dolduğuna insan hayret ediyor temizlik yeterlimi tabiki yetersiz çünkü işletme çok yoğun durma olayı pek olmuyor toz olayı kuru kumaşla çalışan makinalarda daha yoğun

Tekstil tozu hatta un havada dahi alev alıp yanabilir , statik elektriğin tetiklediği bir durum ya da toz kısa devreye yol açtı, panolarınızı toza karşı izole edip kapalı tutmak ve temizliğini de gücü keserek iş güvenliği ve emniyet tedbirlerine uyarak yapmanızı tavsiye edeceğim , geçmiş olsun ,kolay gelsin.
Bende aynı şeyi düşündüm..
Oralardan bir kıvılcım kapıp muhtemelen toz patlaması oldu.

toz denilen materyal daha çok iplik ve örgü makinelerinden çıkan atıksa elyaf diye isimlendiriliyor. bunun yangına sebeb olmasını çok gördüm ama patlamasına hiç şahit olmadım. tabi su ve nemi yok farzediyorum.

toz denilen materyal daha çok iplik ve örgü makinelerinden çıkan atıksa elyaf diye isimlendiriliyor. bunun yangına sebeb olmasını çok gördüm ama patlamasına hiç şahit olmadım. tabi su ve nemi yok farzediyorum.
bizim örgü makinalarının beslemeleri üstte busbarlara takılan sigortalar ile veriliyor makinanın birinde busbardaki besleme sigortası atıyor arkadaşlar arızayı giderip üstteki sigortayı acarken oluşan ark yüzünden busbar üstündeki elyaflar tutuşuyor örgü elyafıda yaglı olduğu için busbar üstünde dinamit fitili gibi ilerliyor ateşin önünü kesmek için forgliftle peşine düşmüşlerdi iyi heyecen olmuş onlara :D:D

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri