Başımın belası kaçak akım rölesi

arkadaşlar son bir haftadır 2 blokluk sitede ortak kullanımlar ve daire içi kaçak akım röleleri atıyor. Topraklama değerleri normal hiçbir dairede en ufak kaçak akım yok. Daire içleri 30 luk ortak kullanımlar 300 lük kar var.
Bazen sadece ortak kullanım bazen de hem ortak kullanım hemde 8-9 dairenin karı atıyor.
Tmş 500 e ayarlı o hiç atmıyor. Daireleri ve ortak kullanıma bağlı kazan asansör ve aydınlatmayı tek tek inceledim. Kaçak akım yok. Merkezi uydunun toprağını ayırdım yine atıyor. Çözüm fikri olan var mı??? Çok sıkıştım artık binadakiler üstüme geliyor. Cihazlar bozulursa senden biliriz diye. Ne yaptıysam olmadı.

Ayrıca günde 3-4 defa atıyor onun dışında hiçbir sorun yok

böyle karışık bir durumdan çıkmak gerçekten zor. şimdi biz buradan ne söylersek ne derece faydalı olur onuda bilemiyorum tabiiki. ilk akla gelen bir arızanın diğer daireleri tetiklediği bu kesin gibi.o zaman nötr ve toprak üzerine yoğunlaşmak gerekir. incelenmesi gerekenler tüm sigorta çıkışları dairelere eksiz ve drek olarak gidiyormu. ortak kullanım nötrü başka bir kullanım alanıyla bağlantılımı topraklama ile birleşikmi nötr yerine toprak bağlanmış olabilirmi incelemekte fayda var. slm

Kaçak değil de yani diğer durumları da değerlendir, güde 3-4 defa devreye giren cihaz var mı? Bunun fazı nötrü tek KAr dan değil de ayrı geçirilmiş olabilir mi? Geçende terazi örneği verdim.

Bir sürü kaçak akım rölesinin aynı anda açması ancak nötr noktasının kayması ile izah edilebilir ;bu da ancak nötr hattındaki bir sorunla izah edilebilir ; bir dairedeki kaçak akımın diğer dairelerdeki röleleri attırması bence ihtimal dışı ; böyle bir şey selektivite katliamı olur herhalde.

Ayrıca günde 3-4 defa atıyor onun dışında hiçbir sorun yok
zaten bütün sorun bu devamlı atsa bulması çok kolay bu hergün oluyorsa arızayı daha kolay bulmak için ortak kullanım sayaç sigortasını kapatıp deneme yanılma yöntemiylede izleyebilirsin. slm

Bir sürü kaçak akım rölesinin aynı anda açması ancak nötr noktasının kayması ile izah edilebilir ;bu da ancak nötr hattındaki bir sorunla izah edilebilir ; bir dairedeki kaçak akımın diğer dairelerdeki röleleri attırması bence ihtimal dışı ; böyle bir şey selektivite katliamı olur herhalde.
çok güzel bir yere temas ettin o zaman şöyle bir mantık yürütülebilinir akla ilk gelen ana besleme kablosu nötrünün 300ma kak rolesinden çıktıktan sonra toprakla temas ediyor olması bu temas nötr kablosunun izolesinin sıyrılıp pano gövdesine teması ilede olabilir. karşılaşmadığımız bir durum değil tabiiki yoksa bu kadar çok yerin etkilenmesi başka türlü izah edilemez gibi geliyor. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri