Bağ evi için kurulacak güneş enerjisi ile elektrik üretme

Demek ki hızlı direnç takıyoruz. :) Sayın @by lent hızlı direnç takılmamış olduğunu varsayalım aküden arada regülatör olasına rağmen yinede panellere akım gidermi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benim bildiğim şarj regülatörü kullanıldığında aküden geri panellere akım akışı çok düşüktür mili yada mikro amper mertebelerinde olduğunu biliyorum. Birazdan bir şarj regülatörünün datalarını indirip tekrar bakayım. Çünkü bu işi yapanlar bu durumu iyice irdeleyip zor şartlarda üretilen bu enerjiyi boşa harcamamak için bütün imkanları düşünüyorlar.

Sayın @YaşlıUzman

1 Adet 12V 150W solar panel 429 TL
1 Adet 12V 1200W tam sinüs inverter 720 TL
1 Adet 12V 100Ah jel akü 589TL
1 Adet 30A solar şarj regülatörü 130TL

Fiyatlar yaklaşıktır daha ucuzu kesinlikle vardır.

Küçük bir uygulama resmide aşağıda

sarj-kontrol.png

Demek ki hızlı direnç takıyoruz. :) Sayın @by lent hızlı direnç takılmamış olduğunu varsayalım aküden arada regülatör olasına rağmen yinede panellere akım gidermi.
Regülatör dedikleri şeyin içine ne koyduklarına bakmak gerek :), bazıları kendi yapısında bu diyotları barındırır direnç gözüyle değil de valf çekvalf gözüyle bakın ;).

Bu invertersiz küçük güçlü bir sisteme ait şematik gösterim. DC yük!

Daha büyüğü de mevcut tabiki buradaki rüzgar gülünü dikkate almayın.

baglanti1.jpg

Merhaba.Kesin olarak 12 volt dc solar elektrik sistemini mi tam olarak kurmayı düşünüyorsunuz? Tek akü (100 amper 12 volt) tek regülatör (30 A) ve 2 paneli 2 sckhooty diyotla tek düğümde (ikisini) birleştirip "2 panel-2 hızlı diyot-regülatör-tek akü" şeklinde olacak herhalde,en son montaj düşünceniz bu sanırım.

Ancak akülerin kapasitesini veya gücü daha arttırmak için kesinlikle son şemadaki gibi paralel bağlamanız uzun vadede çok sağlıklı olamaz,onun yerine 2 paneli paralel+seri karışık bağlantı şeklinde 4 adet (4 adet hızlı diyotla) yapıp elektrik sistemini 24 volta çıkarırsınız,daha fazla olan bir güç ihtiyacı için.Ama inverteri 12 volt satın almışsınız sanırım,o nedenle 24 volta geçmeniz için 24 volt sinüs inverter almak ayrıca gerekecektir.Regülatörlerin 12/24 volt 2 sistem için de içten voltaj ayarlı,yani çıkıştaki bu akü voltajına göre değişik çıkışlı olanları da mevcuttur,netteki satış firmalarından tam da bildiğim kadarıyla.Kolay gelsin.

Verdiğiniz malzeme listesinde aküden elde edilecek enerjinin 12v x 100Ah : 1200VAh olduğu görülüyor Geceleyin güneş yokken akünün yükü uzun süre beslemesi gerekir. Bu durumda 1200w inverter gücü fazla değil mi?

Hayır daha malzemeler alınmadı önerilerinize açığım ben yaşlıuzman ustamız yaklaşık bir fiyat istedi diye yazmıştım onları. Ben 2 panel 2 akü bir regülatör birde tam sinüs inverter düşünüyorum

Verdiğiniz malzeme listesinde aküden elde edilecek enerjinin 12v x 100Ah : 1200VAh olduğu görülüyor Geceleyin güneş yokken akünün yükü uzun süre beslemesi gerekir. Bu durumda 1200w inverter gücü fazla değil mi?
İleride panel eklenir diye büyük tuttum invertör gücünü

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri