Bağ evi için güneş enerjisi hk. ?

D3D

Üye
1 adet tv+ uydu+ 1adet 30w tas. ampül + laptop için;

1 adet -100w panel
1 adet - 10a akü şarj
1 adet- 40A akü ( arabadan çıkma var)
1 adet- 300w inverter

bu sistem iş görürmü

çalışma süreleri;
tv+uydu 3 saat
tas.ampül 3
laptop 8 saat

günlük ortalama güneş alma 8-10 saat arasında

ayrıca hesabı hakkında bilgide verebilirmisiniz.

rüzgar enerjisine sıcak bakmıyorum zira fazla rüzgar almıyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu cihazların gücünü de yazsaydınız net sonuç verebilirdim. Ben burada tahmini bir çizelge yapayım, siz ona göre tekrar hesaplayın.
1 adet tv. 100 w. x 3 saat = 300 w/h.
1 adet uydu alıcı 40 w. x 3 saat = 120 w/h.
1 adet ampül 30 w. x 3 saat = 90 w/h.
1 adet laptop 65 w. x 8 saat = 520 w/h

TOPLAM --------------------1030 w/h.

Sizin günlük ihtiyacınız 1030 w/h gibi olsada kayıpları hesaba kattığımızda en az 1300 w/h ihtiyaç demektir.
Güneş alma günlük 8 saat görünür ama en verimli zamanı öğlen saatleridir. 100 w.lık bir panel 8 saatte yaklaşık 450-500 w. güç üretir. Sabah saatlerinde ve akşama doğru verim düşük olur. Onun için güneş panellerinin günlük üretimi, gün boyu üretilecek gibi görünen gücün %60'ı kadardır.

Bu durumda 3 adet 100 w.lık panel işinizi görür.
300 w.lık inverter şimdilik işinizi görüyor.
Yalnız 40 ah.lik akü ve 10 a.lik şarj yeterli gelmez. 300 w.lık panelden öğlen saatlerinde 25 a. akım alınır. Laptop'un kullanıldığı 8 saatlik süre içinde diğer cihazlarda kullanılıyor ise toplam 240 w. gibi bir harcama var. Bu da 12 v. devrede 20 a. yapar. 100 ah.lik akü yeterli olur.

• Beğen
Tepkiler: D3D
sn. ŞEF; öncelikle verdiğinizcevap için teşekkürler.

tv ve uydu alıcı söylediğiniz güçde
ilk edapta laptop ve ampül için 1 adet 100w panel ve 40ah( akü değiştirebiliriz) akü ihtiyacı görürmü peki. 1 adet 100w panel mevcut malum maliyetli bir sistem

1 adet ampül 30 w. x 3 saat = 90 w/h.
1 adet laptop 65 w. x 8 saat = 520 w/h

burdan yola çıkarsak 610 w/h lik bir güç ihtiyacı doğrumudur ?

Yaptığınız hesap doğrudur. Ampül ve laptop toplam 610 w. güç harcar. Ama 100 w.lık panelden 450-500 w. güç alabileceğimizi unutmayın. Elinizdeki aküye ilave olarak 1 veya 2 adet 40 ah.lik aküleri paralel bağlayarak kapasitesini artırabilirsiniz. 40 ah.lik akü yeterli gelmez.
Gücü çok olmasada en fazla harcamayı 8 saat süre ile laptop harcıyor.

sn. ŞEF;

peki 100w panelden 450-500w alabileceğimizi nasıl hesaplıyoruz?

aydınlatma için şerit ledde kullanabilirim böylece aradaki inverter kaybıda olmaz laptopu sistemi büyütene kadar uzun süre kullanmam

5 metre beyaz şerit led 25w güç harcıyor bunun için sanırım benim panel yeterli olur ?

Normal hesaba göre 100 w. panelden 8 saat süre ile 800 w. güç alırız.
Sabah saat 10.00 gibi güneş ışığı panele vurduğunda hem güneş ışığı zayıftır hem de panele dik açı ile gelmez. Bu saatlerde 15-20 w. gibi güç alırız. Saat 11.00'e doğru 40-50 w. gibi güç alırız. Güneş tam ortada iken öğlen saatlerinde en verimli zamanıdır, 100 w. gibi güç alırız. Güneş tekrar doğuya doğru kaymaya başladıkça verim azalmaya başlar. Saat 18.00 den sonra pek üretim yapmaz. Tabi bu dediklerim yaz mevsimi için geçerlidir.
Bu güç eğrilerini bir tabloda gösterdiğimizde panel gücünün % 60'ı kadar günlük üretim alırız.

100 w.lık panel 8 saat süre ile güç ürettiğinde matematik olarak 800 w. güç görünür ama bunun % 60'ı 480 w. yapar.

Şerit led faydalı olur ama ben hala 40 ah.lik akünün yeterli olmayacağını söylüyorum. Diyelimki akümüz tamamen dolu. 10 amperle harcamaya başladık. Akümüz normalde 4 saat gider gibi görünsede uygulamada öyle olmuyor. Harcama yapıldıkça gerilim düşeceği için çekilen akım artmaya başlayacak. Haliyle akü daha çabuk bitecek.

Ben bu durumu şöyle anlatmaya çalışıyorum.

Huni şeklinde 10 tonluk bir su depomuz var. Yani alt tarafı dar, üst tarafı geniş bir su deposu düşünün. Alt tarafında bir musluktan da su kullanıyoruz. Depo tamamen dolu iken suyu kullanmaya başladığımızda su deponun üstünde yavaş yavaş eksilir. Ama aşağıya doğru indikçe su daha çabuk bitecektir.

Yani demem şu ki akünüz yeterli gelmeyebilir.

sn.ŞEF; tekrar teşekkür ederim

Aklıma takılan sorulara yanıt buldum. Aküyü büyütme imkanım var.

Ben teşekkür ederim. Faydalı olduysam mutluluk duyarım.
Hoşçakalın.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri