Bağ evi elektriği ile ilgili

M.balibey

Üye
Merhaba bağ evimizin direkten panoya gelen tesisatı değiştirmek istiyorum şimdiki kablolar bahçeden eve girip tekrar bahçeye çıkıyor ve sayaca bağlanıyor. 6mm2 trifaze olarak kullanılmış. Yeni monte edilen klimalardan sonra hem kabloları kalınlaştırmak hemde sayaç öncesi tesaistı bahçeye taşımak istiyorum. Şuanki sistemde sayaç öncesinde 125ax4 300 ma legrand şalter var sayaç sonrasında da yine 125ax4 30 ma şalter var ve daha sonrasında da trifaze şalterler mevcut. Sayaca kadar olan tesisatta bina dışına kofra ve bıçak sigorta kullanmallı mıyız? Tesisat toprak altından geçicek ne tarz kablo ve koruma önerirsiniz. Evde şuanda 5 tane 24 binlik klima ve diğer ev eşyaları mevcut ayrıca 5.5 kw hidrofor ve derin su kuyu pompası var. Birkaç elektrikçi çağırdım fakat hepsi farklı bişey söylüyor. Bazısı şu anki kablo kalınlığı 6 mm2 yeterli derken bazısı daha ince önerdi size göre alacağım kablo kaçlık olmalı ve sayaca kadar olan kısımda ne gibi koruma önlemleri alınabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle yapmanız gereken kurulu gücünüzü hesaplamak. Bütün cihazları çalışacak şekilde hesaplayın ve o hesaba göre gerilim düşümü hesabı yapın o zaman belli olur 6 lık kablonun kurtarmayacağı.
Unutmamanız gereken bir şey var hatta yapacağınız işlemi ilgili dağıtım firmasına (Tedaş) bildirmeniz ve tadilat projesi çizdirmeniz gerekmektedir.

Yerden kablo çekecekseniz ilgi yönetmelikte belirtilmiştir nasıl olacağı.
Aşağıya bir örnek ekliyorum bu size biraz nasıl olacağı hakkında fikir verir.
IMG_9596.JPG

Cevabınız için teşekkür ederim uedaşa haber vereceğiz direğe bağlanması gerekiyor. Proje çizimi konusunda kimse bişey söylemedi bunu öğrendiğim iyi oldu. Bu projeyi elektrik mühendisleri odası mı çiziyor yoksa odaya kayıtlı bir mühendiste çizse olur mu. İnternetten hesap yaptım şu an için fazla fazla hesaplayarak 150 kw bütün cihazların(ev, su pompaları, kazan, garajda kullandığım hobi el aletleri ileride yapılacak olan havuz vs. ) güç tüketimi 50 metre uzunluk kablo kesiti 6 mm2 için %15.46 çıktı. Bu değer sizce nasıl? Ben her ihtimale karşı 20 mm2 civarı düşünmüştüm tabi ustalar işlemesesi zor olduğundan gereksiz görüyorlar. Kofra için ne dersiniz. Elektrik yönetmeliğinde olmasada fazladan güvenlik için koyulmalı mı?
İyi bildiğim bir alanda olmadığından kandırılmak istemiyorum. Sonuçta bir sefer yapılacak ve ömürlük olacak bişey olmalı.

Öncelikle yapmanız gereken kurulu gücünüzü hesaplamak. Bütün cihazları çalışacak şekilde hesaplayın ve o hesaba göre gerilim düşümü hesabı yapın o zaman belli olur 6 lık kablonun kurtarmayacağı.
Unutmamanız gereken bir şey var hatta yapacağınız işlemi ilgili dağıtım firmasına (Tedaş) bildirmeniz ve tadilat projesi çizdirmeniz gerekmektedir.

Yerden kablo çekecekseniz ilgi yönetmelikte belirtilmiştir nasıl olacağı.
Aşağıya bir örnek ekliyorum bu size biraz nasıl olacağı hakkında fikir verir.
Ekli dosyayı görüntüle 55223

Sn @memocan_55 bu verileri nereden aldınız bilmiyorum ama yanlış ! Doğru bilgiler bu pdf dokümanda http://www.tedas.gov.tr/sx.web.docs/tedas/docs/usul_esas//Dagitim Sebekeleri Enerji Kablolari Montaj (Uygulama) Usul ve Esasları.pdf

Sn @M.balibey Proje müellifi mühendis projeyi çizip dağıtım şirketine onaylatacak bu nedenle çekinmenize gerek yok. Önemli olan onaylı projeye sadık bir şekilde uygulama yapılması bunun için de iyi bir firmayla anlaşmanızda fayda var.

Peki kablo kalınlığı konusunda bilginiz var mı? Firmalarla görüşmedim ama yer şehir merkezine çok uzak diye gelecekleri sanmıyorum o yüzden en yakın ilçedeki elektrikçilerle görüştüm hatta onlar bile gelmek için naz yapıyor. Ben malzemeleri alıp montajı bir kayıt belgesi olan bir elektrikçiye yaptırırım diyordum. Projeyide bir mühendise çizdiririz dedim.

Peki kablo kalınlığı konusunda bilginiz var mı? Firmalarla görüşmedim ama yer şehir merkezine çok uzak diye gelecekleri sanmıyorum o yüzden en yakın ilçedeki elektrikçilerle görüştüm hatta onlar bile gelmek için naz yapıyor. Ben malzemeleri alıp montajı bir kayıt belgesi olan bir elektrikçiye yaptırırım diyordum. Projeyide bir mühendise çizdiririz dedim.
Dükkanda çalışan çırak, kalfa her kimse alaylı olduğu için yaptığı diğer işlerde gördüğü kesiti size söyler. Sizin yüklerinizi projenizi bilmez kesit hesabını projeci yapar kafadan sallanmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri