B63 Legrand Sigorta neden ateş gibi olur?

KillerZ

Üye
Arkadaşlar merhaba, foruma yeni üye oldum. Sürekli takip ettiğim bir forum. Üyelik bu güne kısmetmiş.
İvedi olarak çözmem gereken bir sorunum var bunun için fikirlerinize danışmak istiyorum.

Yükler bilgisayar sistemlerinden oluşuyor ve Playstation oyun konsolları. İş yerimiz monofaze elektrik tesisatlı.

Ana sigorta olarak kullandığım tek faz B63 Legrand XS3 marka sigorta üzerinden 220V AC 41A akım geçiyor en fazla. Bu değere gelince sigorta birkaç saniyede elimi yakacak kadar ısınıyor. Bu olmaması gereken bir durum mudur? yoksa normal mi ?

63A lık sigorta 41A da ısınmaz diye düşünerek almıştım. Acaba sigortanın KA değeri bu konuda bir etken midir? Birde şunu öğrenmek istiyorum; Faz ın sigortanın altından veya üstünden girmesi fark eder mi?

Isı olarak sigortanın yanından 60-65 derece ısıları gördüm ölçüm cihazı ile.

56642

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrikçi değilim.Aklıma aldığınız sigortanın sahte olma ihtimali geliyor.
Diğer bir ihtimal kullanılan kabloların kalınlığı ve kabloların kalitesi.

Elektrikçi değilim.Aklıma aldığınız sigortanın sahte olma ihtimali geliyor.
Diğer bir ihtimal kullanılan kabloların kalınlığı ve kabloların kalitesi.

Kablolarda ısınma çok az. Normal ısıda 38-40 derece. Sigorta ise bilindik bir yerden alınma yanında da Made in Turkey yazıyor. Bundan önce aynı değerde B63 Siemens vardı oda ısınıyordu. Ondan önce de B40 Siemens vardı oda ısınıyor ve atıyordu tam yüke gelince.

Toplam çekilen güç 9 - 9.5Kw kadar

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, foruma yeni üye oldum. Sürekli takip ettiğim bir forum. Üyelik bu güne kısmetmiş.
İvedi olarak çözmem gereken bir sorunum var bunun için fikirlerinize danışmak istiyorum.

Yükler bilgisayar sistemlerinden oluşuyor ve Playstation oyun konsolları. İş yerimiz monofaze elektrik tesisatlı.

Ana sigorta olarak kullandığım tek faz B63 Legrand XS3 marka sigorta üzerinden 220V AC 41A akım geçiyor en fazla. Bu değere gelince sigorta birkaç saniyede elimi yakacak kadar ısınıyor. Bu olmaması gereken bir durum mudur? yoksa normal mi ?

63A lık sigorta 41A da ısınmaz diye düşünerek almıştım. Acaba sigortanın KA değeri bu konuda bir etken midir? Birde şunu öğrenmek istiyorum; Faz ın sigortanın altından veya üstünden girmesi fark eder mi?

Isı olarak sigortanın yanından 60-65 derece ısıları gördüm ölçüm cihazı ile.
Özel olarak kablolama yapılmadıysa, standart kablo çapı (2,5) kullanılmış ise monofaze sistemde 41 Amperlik akım için tesisat kablolarınız yetersiz olup ısınma ve yangın sebebidir.
Linyelerin ve sortilerin kablo çaplarının tespit edilmesi gerekir.
Sigortanın akım değeri yükseltilerek ısınmanın önüne geçme mantığı teknik tercihten uzak bir seçimdir.
Kablo kesitleri 2.5 ise yükü yarıya düşürerek ısınmanın oluşup oluşmadığını siz de test edebilirsiniz.

Hocam merhabalar.Fazın alttan veya üstten girmesinin herhangi bir etkeni kesinlikle olamaz.Yönetmelik olarak elektrik izolasyonu yapılma durumundan üstten girer.Isınma olayında ise sebebi bağlantı noktasındaki gevşekliktir.Yada kablo kesitinin düşük olmasıdır.Harici olarak siemens sigorta ile değiştirip tekrar kontrol edin.41 amperlik yükte 6 lık kablo kullanmanızı öneririm.

Özel olarak kablolama yapılmadıysa, standart kablo çapı (2,5) kullanılmış ise monofaze sistemde 41 Amperlik akım için tesisat kablolarınız yetersiz olup ısınma ve yangın sebebidir.
Linyelerin ve sortilerin kablo çaplarının tespit edilmesi gerekir.
Sigortanın akım değeri yükseltilerek ısınmanın önüne geçme mantığı teknik tercihten uzak bir seçimdir.
Kablo kesitleri 2.5 ise yükü yarıya düşürerek ısınmanın oluşup oluşmadığını siz de test edebilirsiniz.

63A lık ana sigortaya giren / çıkan kablo 10mm2 çıkan faz kablosu kalın bir bara ile 16 lık diğer grup sigortalara gidiyor . Diğer grup sigortalardan ise 2.5 luk kablolar çıkarak tesisata dağılıyor. Yani kabloların hepsi oldukça kalın ve yeterli. Ayrıca hiçbir kabloda olağan dışı bir ısınma yok. Yükü dediğiniz gibi düşürünce tabi ki doğan olarak 63A lık sigortanın ısısı düşüyor. Ama zaten benim sorunum da bu .
Benim tesisatım max yükte 41A lık akıma ulaşıyor ve o zaman ana sigorta 63A lık sigorta ısınıyor.

Bu ana sigortanın haricinde tesisatta ısınan başka hiçbir şey yok.
Hocam merhabalar.Fazın alttan veya üstten girmesinin herhangi bir etkeni kesinlikle olamaz.Yönetmelik olarak elektrik izolasyonu yapılma durumundan üstten girer.Isınma olayında ise sebebi bağlantı noktasındaki gevşekliktir.Yada kablo kesitinin düşük olmasıdır.Harici olarak siemens sigorta ile değiştirip tekrar kontrol edin.41 amperlik yükte 6 lık kablo kullanmanızı öneririm.

Cevabınız için teşekkür ederim .

Ana kablolarımız (ana sigorta panelinde ki) 10 mm2 .

Yukarıda da söylediğim gibi hiçbir kabloda ısınma yok. Tek ısınan şey 63A lık sigorta. Şimdiye kadar 3 farklı marka 63A sigorta denedik hepsi de ısınıyor. Başka ısınan hiçbir şey yok.

Acaba yüklerin türü (Bilgisayar / Playstation ) bu ısınmaya neden midir ? kapasitif , omni vs olması gibi.

Sigortada kA dediğimiz olay kısa devre akımında kontakların anlık dayanabileceği max akımdır.Onunla bir alakası olamaz.Endüktif dediğiniz olaydada işletmenizde harmonik üreten ekipmanlar olmalı.Harmonik ısınma yapar fakat farklı cihazlarınıza zarar verip ömrünü kısaltır

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri