Motorların kalkışı anında gerilim çökmesi ve hesaplamalar

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
1664980022713.png

1664980050861.png

1664980075746.png

1664980126550.png

1664980156480.png

1664980175892.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bilgi paylaşımınız için teşekkürler.
Konu ile ilgi paylaşılan dökümanın ismini söyleyebilir misiniz?

Merhaba İmrahim bey

Yararlanılan kaynakların isimleri yazının alt kısmında sizlerle paylaşılmıştır.

Yukarıda anlatılan büyük güçlü bir motora doğrudan yol verme ile ilgili midir? Genelde böyle motorlara bilinen yol verme yöntemleri ile yol veriliyor. Dolayısıyla yukarıda belirtilen sakıncalar aynı oranda görülmeyebilir diye düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.

İşin teorisi öyle.Kısaca,trafo gücü,teorik
olarak devreye alınan motorun 15 KATI !
olmalı ( Nusret Alperöz hocanını kitabı ).Varmı böyle bir uygulama ?

Ekli dosyalar

• MOTOR TRAFO GÜCÜ BELİRLEME .pdf
    129.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
İşin teorisi öyle.Kısaca,trafo gücü,teorik
olarak devreye alınan motorun 15 KATI !
olmalı ( Nusret Alperöz hocanını kitabı ).Varmı böyle bir uygulama ?
@sami inci ustam, beni bilirsin elektrikçi veya mühendis değilim. alaylı sayılırım. ben ne zaman bir besleyicinin (trafonun) % 100 verimli çalışması için % 30 yük altında olmalıdır dediğimde bana laf söylüyorlar.

Trafolar,tam yükünde çalıştırılmaz.%10 eksiklik yeterli.Biz eskideeen eskideen
( 1974-1984 arası.Testi ! sadece köylerde
kalmıştı) ,2000 kva sı kullanılan 2500 kva
trafodan 2 adet 425 kwat motoru direkt
startlı ! ( baca aspratörü ) olarak çalıştı - rırdık.Ne kadar cahilmişiz yavv.İyiki ;)
bu kitapları o zaman okumamışız.:rolleyes:

Merhaba İbrahim bey
Yukarıdaki hesap direk yol verme metoduna göre yapilmistir.

Arkadaşlar,

Motorların ilk kalkışlarında hangi yol verme sisteminin kullanılması durumuda nominal akımlarının kaç katı akım çekeceğini gösteren bir tablo vardı. ABB dökümanlarının birinde gördüm diye hatırlıyorum fakat bulamadım.

Bu tabloda yanlış hatırlamıyorsam

• İnverter kullanılması durumunda motor ilk kalkışta nominal akımına eşit bir akım
  • Softstarter kullanılması durumunda motor ilk kalkışta nominal akımın 2 katı akım
  • Yıldız-Üçgen kullanılması durumunda motor ilk kalkışta nominal akımın 4 katı akım çektiğini gösteren bir tablo diye hatırımda kalmış .
Bu tabloyu hatırlayan arkadaşımız var ise buradan paylaşa bilirlerse memnun oluruz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri