Büyük akülü fener hakkında

baris312

Üye
Merhaba bugün bit pazarından 5lira akülü fener aldım. Düşüncem aküsünü değiştirip kullanmaktı. Feneri açtım akünün voltajını ölçtüm ve beklediğim gibi çok düşüktü 6v 4ah aküden 3.3v voltaj aldım. Belki şarj tutar mantığıyla toplayıp şarja taktım. Biraz sonra akünün ısındığını farkettim. Acaba çok fazla akım ile mi şarj ediyor diye şüphelendim. Şarj devresini bulamadım. Devre şu şekilde bağlanmış 220v giriyor 4diyot ve kondansatörle doğrultmuşlar birde 100k ohm luk direnç bağlıydı. Akünün şarj voltajını 200volt olarak ölçtüm. Ben mi yanlış biliyorum yoksa ucuz mu atlattım? Bir şarj devresi ile 7.5volt olarak şarj edilmesi gerekmiyor mu acaba?

Ekli dosyalar

• 20210801_131851.jpg
    20210801_131851.jpg
    113.5 KB · Görüntüleme: 30
  • images.jpeg
    images.jpeg
    8.1 KB · Görüntüleme: 24
200 volt'u Hagi noktalar arasında ölçtün? .

Akünün + ve - sine giden kablolardan. Akünün soketini çıkardım avometre ye taktım. Dahs önce lamba ve diyot la Akü şarj edildiğini biliyorum ama aynı olayı direnç mi yapıyor acaba.?

Son düzenleme:
Akünün + ve - sine giden kablolardan. Akünün soketini çıkardım avometre ye taktım. Dahs önce lamba ve diyot la Akü şarj edildiğini biliyorum ama aynı olayı direnç mi yapıyor acaba.?
arkadaşım ucuz çin malı devre, dikkat çarpılırsın. aküyü devreyi sök at, 2 seri 2 paralel 4 tane 18650 ile olayı çöz bence. çıkma bile taksan seni kurtarır. ben ışldağa yaptım kaç sene oldu hala kullanıyorum.

Selam. Bu devre transformatörsüz güç kaynağına benziyor. Çok gazla akım gerektirmeyen ucuz Çin malı cihazlarda AC-DC çeviri için kullanılır. Yuksek voltajlı kondansatör ve direnç ikilisi bir nevi transformatör işlevi görür. Akü uçlarını söktüğünüzden dolayı devre yüksüz kaldığı için 200V civarı bir voltaj okumuşsunuzdur. Yüke bağlarsanız voltaj haliyle düşecektir. Bu sekilde şekilde bir şarj yöntemi ne kadar verimli olur emin değilim. @paskomya ustanın dediği gibi, eski laptop bataryalarından elde edebileceğin pilleri seri-paralel kombinasyonla kullanabilirsin. Benim eski radyolu ışıldağıma yapmıştım. Gayet güzel çalışıyordu. Kolay gelsin.

@paskomya ustamızın dediği gibi ucuz Çin malı fenerlerin hepsinin içi bu şekilde. Akünün şarjını kontrol etmek için herhangi bir devre kullanmıyorlar akünün ömrü kısa vadede bitiyor. Genelde akü bozulduğunda led lambada bozuluyor. Sizinkinde led sağlam mı?
Arkadaşların belirttiği gibi akünün yerine 18650 pil ve TP4056 ikilisi ile çözüm üretebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1627825737710.png
    1627825737710.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Gayet makul bir şarj devresi. Önce şebekeden gelen 220 voltu doğrultursun. 100k civarında direnç ile akımını ve kapasitörle fazını tokatlayıp takatini düşürürsün. Kalan ile de Allah ne verdiyse pil şarj edersiniz.
Akü şarjı için uygun değil. Çünkü birkaç gün sürer.

o devre sadece dirençli değil o dirence paralel kapasitör var ...
images (3).jpeg
transformerless_resim.jpg

elektrik çarpması hoşuna gitmiyorsa bu devreden uzak durun.

@paskomya ustamızın dediği gibi ucuz Çin malı fenerlerin hepsinin içi bu şekilde. Akünün şarjını kontrol etmek için herhangi bir devre kullanmıyorlar akünün ömrü kısa vadede bitiyor. Genelde akü bozulduğunda led lambada bozuluyor. Sizinkinde led sağlam mı?
Arkadaşların belirttiği gibi akünün yerine 18650 pil ve TP4056 ikilisi ile çözüm üretebilirsiniz.
Benimkinde Led yok halojen ampul var 2tane ampul yapmışlar uzun ve kısa mesafe olarak biri çalışıyor birinden sonuç alamadım.