Bütün metal aksam topraklanmalı mı

@burakatl yaptığınız uygulama yanlış olmasına rağmen çoğu firma bunu tercih ediyor.

topraklama yönetmeliğini okunumanızı tavsiye ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@DOGAN__ Sizin gönderdiğiniz dökümanda da Yıldırımlık (Paratoner) direkt olarak Ana potansiyel dengeleme barasına bağlanmamış ki keza bu baraya sıralı olan temel topraklama barasına bağlantı yapılmıştır.

D9VjYv.png

Insanlarin kafasini neden karistiriyorsunuz. Arkadas merdiven korkulugu, kapi kolu diyor. Turkiye de boyle bir yonetmelik var mi ? Ozel durumlar olabilir statik Elektriklenme gibi.bunun icin munferit uygulama yapilabilir o ayri.

AVM lerde korkuluklari tuttugunuzda kısa süreli bir carpilmaya maruz kaldınız mi bilemiyorum ama ben bunun sebebinin korkulukların topraklanmamasinda kaynaklandığı kanaatindeyim. Bu yüzden yeni tesisimizin bütün metal aksami topraklanmalı diye düşünüyordum.
Maliyet sebebiyle reddedildi

Şemaya bakarsak o zamanın teknik donanımı göz önüne alınarak çizilmiş günümüzde kalorifer su boruları metal değil, gaz borusunun topraklaması ayrı yapılmakta ... merdiven trabzanı, demir kapı /günümüzde kapı otomatı var ki 12/24v çalışır topraklamsı gereksizdir, dediğiniz gibi olması için en başta proje halinde gösterilmiş olması aksi halde onaylanmaması gerek, yine çoğu evde çelik kapı kullanılır... Projede korkuluklar demir gösterilmeyip sonradan demir yapıldı bu durumda yüzeyden topraklama hattına kablo mu bağlayacağız, demir masa sandalyeyi de unutmamak lazım :).

@DOGAN__ Sizin gönderdiğiniz dökümanda da Yıldırımlık (Paratoner) direkt olarak Ana potansiyel dengeleme barasına bağlanmamış ki keza bu baraya sıralı olan temel topraklama barasına bağlantı yapılmıştır.

D9VjYv.png
Direk baglanmamis olmasi bagli olduğu gercegini degistirmiyor. zaten herseyin direk baglanmasi gerekmiuor fakat aralarda baglanti olmasi sart

AVM lerde korkuluklari tuttugunuzda kısa süreli bir carpilmaya maruz kaldınız mi bilemiyorum ama ben bunun sebebinin korkulukların topraklanmamasinda kaynaklandığı kanaatindeyim. Bu yüzden yeni tesisimizin bütün metal aksami topraklanmalı diye düşünüyordum.
Maliyet sebebiyle reddedildi

Elektro statik enerji topraklama ile giderilemez !
(Tabi size 1kV-3kV voltajı alıp tesisatdaki diğer elektronik kompenantların topraklama hattına vermek mantıklı gelebilir(bol şans). Elektro statik ciddi bir sorundur ve her zaman topraklayarak geçiremezsiniz. Bazen materyaller bazende insanlar statik elektrik yüklenir. Durduk yerde insanların hepsine topraklama kazığı mı çakacaksınız ? Yıldırım, koruma ve bina topraklaması ayrı şeylerdir. Kafaları karıştırmadan söylenecek tek şey: "Her şey topraklanmaz, sadece etüd ve analiz çalışması yapıldıktan sonra risk durumu varsa önlem alınır(önlemek her zaman topraklama yapmak değildir.)")

Topraklayabildiğiniz her yeri topraklayın. Zararı olmaz faydası olur. Konutlarda olmasa bile beton köşklerde trafo merkezlerinde kapıların korkulukların binayı saran dikenli tellerin kısacası tüm metal aksamın topraklanması zorunludur. Hatta sabit duran metal masalar dahi topraklanır.

Kolay gelsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri