Bütün metal aksam topraklanmalı mı

redskymuscular

Katılımcı Üye
Merhabalar
inşaatı süren tesisimizde meydana gelen bir tartışmayı buraya taşımak isterim .
Tüm metal akşam topraklanmalı mı ör. kapılar merdiven korkulukları vs.
yoksa sadece elektrik li aletlerin metal aksami mi topraklamalı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Siz iyi bir temel topraklama yaptiginizda tum oralar topraklaniyor zaten.

iki farklı bakış açısı
statik oluşmaması açısından topraklamalı dedim ama ne yazık ki kabul görmedi

"Tüm metal akşam topraklanmalı mı ör. kapılar merdiven korkulukları vs." Hayır !
Bina, temel, varsa metal çatı, elektrikli cihazlar topraklanır.
Fazı eline alıp kapıyı açmak isteyen adamın yerine koyun kendinizi nasıl olacak ?
İnsanların dokunacağı yerlerde topraklama (Makine değilse) göz ardı edilir( kapı atmosferik olaylardan etkilenmiyorsa).

@oonurr hayır arkadaşlar tamamen espri mahiyetli bir paylaşım, sakın dikkate almayın. böyle birşey olması sadece traji komik bir olay!

elektrikli ürünler zaten topraklı olması gerekir bu ayrı bir durum ,
bütün metal aksamların bina betonunun altındaki çelikler dahil hepsi topraklanarak
eş potansiyel bara da ilişkilendirilmelidir ki hepsi aynı potansiyelde olsun parsa paratonerde dahil olmak üzere eş potansiyel bara da toplanmalıdır.

elektrikli ürünler zaten topraklı olması gerekir bu ayrı bir durum ,
bütün metal aksamların bina betonunun altındaki çelikler dahil hepsi topraklanarak
eş potansiyel bara da ilişkilendirilmelidir ki hepsi aynı potansiyelde olsun parsa paratonerde dahil olmak üzere eş potansiyel bara da toplanmalıdır.

ben paratonerleri ayrı olarak hat çekildiğini zannediyorum, çünkü sisteme herhangi şekilde teması, tüm elektrikli ve elektronik aletlerin inflakına sebebiyet verir, o yüzden binanın en yüksek yerine ve ayrı bir hattan toprağa kadar indirilir ve belli bir metre derinlik altında olacak şekilde kazılarak sabitlenir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri