Bütün blok elektriği kesiliyor!

ufon

Üye
Merhabalar, oturduğum 6 katlı ve 29 daireli blok da bugün 6 defa ana pano elektrik kesti. Bizde eşyalarda kafayı sıyırdık, kapıcı kaldırıyor az sonra tekrar kesiliyor. Site teknikerini aradım '' binada birinin eşyası sıkıntılı ondan atıyor'' dedi. Değerli ustalar! başkasının eşyası sıkıntılı ise neden kendi sigortası değilde bina komple kesiliyor? Tekniker de yönetim de baştan savma yanıtlar veriyor, bu daire tespit edilemez mi? asansöre binmeye korkar olduk, buzdolabı ve bilgisayar kafayı sıyırdı :)

Bu mesajı yazarken bile diken üstünde '' yine kesilecek mi'' korkusu ile yazıyorum. Kesintilerden harddisk kafası düşe düşe alçılarla doldu taştı, can vermesi an meselesi. Bu sorun nedir beni aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Atıyor olan,ana beslemedeki kaçak akım ise,
SELEKTİF tip seçilmediği için,dairelerdeki bir
soruna bağlı olarak oda atar.Öncelikle,atanın
omu olduğuna karar verin.Eğer o ise,SELEK-
TİP TİPLE değiştirin.Üzerinde zaman ayarı
varsa,onu 100 mSn. olarak artırın.Bu değilde
ana şalter atıyor ise, arızalı veya akımı yanlış
seçilmiş olabilir.Teknisyeniniz bu işleri bilmi-
yorsa,dışardan iyi bir elektrikçi bulup,teknis-
yenide şutlayın ;)

Teşekkür ederim değerli üstadlarım... Ben bu bilgiler ile teknisyen ve yönetime gidip olayı netleştireceğim :)

Bina girişindeki kakr sistemini bilmek gerekiyor. Röle+açtırma bobini+toroid sistem ise röle açma eşik değeri ve süresine bakmak lazım. 29 daireli bir bloğun girişinde monoblok kaçak akım rölesi olacağını hiç sanmıyorum.
Her hangi bir daire değilde ortak mahale ait yüklerden de kaynaklanıyor olabilir. Önce ana girişin atması önlenmeli yukarıda bahsettiğim şekilde ise set değerlerine bakılmalı. Bazen bir fare bile böyle bir sıkıntının yaşanmasına sebep olabiliyor.

önçelikle merhabalar ana manyetik sigorta atıyorsa tüm dairelerin sigortalarını kapatın ana sığortayı acın ve sırayla dairelerin siğortalarını acın hangisinde hata varsa bulmanız kolaylastıtır buyuk ihtimalle buyuk bi sıkıntı var yoksa manyetik sigorta atmaz kolay kolay

önçelikle merhabalar ana manyetik sigorta atıyorsa tüm dairelerin sigortalarını kapatın ana sığortayı acın ve sırayla dairelerin siğortalarını acın hangisinde hata varsa bulmanız kolaylastıtır buyuk ihtimalle buyuk bi sıkıntı var yoksa manyetik sigorta atmaz kolay kolay

Atan sigorta değil soruyu soran kişinin mesleki ehliyeti yok muhtemelen bilmeden sigorta yazmış olmalı !

Her hangi bir daire değilde ortak mahale ait yüklerden de kaynaklanıyor olabilir. Önce ana girişin atması önlenmeli yukarıda bahsettiğim şekilde ise set değerlerine bakılmalı. Bazen bir fare bile böyle bir sıkıntının yaşanmasına sebep olabiliyor.

Teknisyen arızalı bir fırın üzerinde ısrar ediyor, fırın sahibi ise kullanmakta ısrar ediyor...
Bugün baya tartıştım onunla, artık aşağı zil grubu da ( kimsenin ) çalışmıyor.
Binada benden başka kimsenin sesi çıkmıyor, yönetim hafta sonu tatilinde.
Teknisyen işi kapıcıya yıkmış keyif yapıyor, pazartesi yönetimi bekleyeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri