Böyle Bir Elektrik Arkı Oluşumunu Mutlaka İzleyin.

laz73

Üye
Yüksek gerilim Kesicisini kullanmadan, direkt ayırıcı açma testi sonucu oluşan muazzam bir ark görüntüsü.Filimlerdeki gibi elektron akışını net bir şekilde göreceksiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dehşet bir şey ya
orda olmak isterdim

daha önceden de izlemiştim ama abi kaç (bin) volt elektrik boşalıyo orda ya :eek: :eek: :eek:

daha önceden de izlemiştim ama abi kaç (bin) volt elektrik boşalıyo orda ya

Videodan anladığım kadarıyla 380kv'luk hatta benziyor.

Normalde yüksek gerilim manevralarında bu kadar büyük arklar oluşmaz..Ayırıcılar Sadece Yüksek gerilim altında yüksüz birşekilde açılıp kapatılabilirler.Ayırıcılarda ark söndürme hücresi olmadığından, Yük altında açıldıklarında videoda görüldüğü gibi çok büyük bir ark meydana geldiği gibi, hem ayırıcı hasar görür hem de Ayrıca yakınıdaki personelde hayatı tehlikeye girer..Bu sebeple yüksek gerilim hatlarında yük altında iken enerji kesileceği veya verileceği zaman içlerinde ark söndürme hücresi bulunan kesiciler kullanılır.

orası 500kv luk bir şalt sahası atlama videodada görüldügü gibi tek fazda var muhtemelen kasicinin kontaklarından biri açmadı oda arkın oldugu ayırıcı ama işin bide şu boyutu var egerki o hatta yük olmuş olsaydı arkın oldugu ayırıcı çoktan erimişti ve ark çok kısa sürüyor normalde çekilen bir akım olsa daha uzun şürer ve ayırıcıda erir.ark bittikten sonra gözle görülür barız bi arıza gözlemlenmiyor...
indüksiyon olma ihtimali var çünki gerilimin miktarı yüksek ve atlama çok kısa sürüyor.

Mükemmel bir görüntü tek kelimeyle şahane çeken arkadaşların eline koluna sağlık ayrca bunu buraya taşıyanlarında.

Hoş bir görüntüydü, demek ki önce kesiciyi açmak gerekiyormuş :)
Ellerine sağlık, Paylaşım için Teşekkürler

Muhteşem bişey abicim :eek: biz ancak 34.5KV görürüz... Biz bu kadardan tırsarken orada olmak çok deli bişi olsa gerek... :eek:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri