Böyle bişey nasıl yapılır acaba ??

Evet mumlu-yağlı-her neli ise o kağıt çok iyi.( önemli üreticilerden biri Antalya da imiş)
Doğrudan basmada tek sorun çift yüzlü pcb lerde iki tarafın tam tutturulamaması.
0.2 mm deliklerin via ları örtüşmüyor.

Durabright pek uygun değil hatta hiç uygun değil.
Yazıcı modifiye etmedende deneyebilirsin.
Mürekkebi pcb ye bulaştır at aside.
Durabright kullanan kafalar uygun , delikler büyük .
Özel bir markanın özel bir boyası (sarı ve yeşil diyorlar ) pcb önceden ısıtılırsa ve sonra fırınlanırsa asitte erimiyor , videolar öyle.
Kesinlikle akıllı işi değil.
Transfer ya da dry film yokken denenmiş yöntemlerden öte bir şey değil , bence çöp .

Dry film yerine pcb üzeri fotorezistif lak kaplamada olur.
Positif20 zor ama boyalar var ucuz ve pratik.
Ama hepsi de transferden daha zor ve uzun iş.

Laminator e alistik artik guzel isler yapiyorum bu ekteki 0805 kilif led ve direnc
1407504017329.jpg

En mantıklı yöntem asetata baskı alıp laminatörden geçirmek ve asite atıp cam gibi sonuç alnak. Her yolu denedik. En pratiği bu. Hem çooook küçük devreler bile yapabiliyoruz. Fazla alternatif üretmeye gerek yok.

aslında laminasyon mainesi de gayet güzel bir alternatif cnc makine yapmak hiç bilmeyenler için sıkıntılı diyor herkes kimle konuştuysam yanında bu işi bilen birisi olması lazım diyorlar + masraflı 2 -3 bini buluyor 250 -300 TL ye güzel bir laminasyon makinesi alınabilir mekanikten fazla anlamayanlara güzel bir alternatif

Neden ? yenilikler seni rahatsız mı ediyor ?
Asetat laminatör uğraş dur .
Mesela toneri doğrudan pcb ye bassak , sence mahsuru var mı ? :rolleyes:

Yani bizim gibi 3-4 devre ile uğraşanlar için dedim. Başka yöntemlerde olabilir neden olmasın. Yeniliklere açığız :D:D:D direk püskürtme de güzel ama çift yüzlü sıkıntı olur diye düşünüyorum.

aslında laminasyon mainesi de gayet güzel bir alternatif cnc makine yapmak hiç bilmeyenler için sıkıntılı diyor herkes kimle konuştuysam yanında bu işi bilen birisi olması lazım diyorlar + masraflı 2 -3 bini buluyor 250 -300 TL ye güzel bir laminasyon makinesi alınabilir mekanikten fazla anlamayanlara güzel bir alternatif

Çift merdaneli laminasyon daha güzel olur:D

Günümüzde smd den başka şey zaten akıl karı değil.
Ama resimdeki lehimler berbat.
Havya ısı ayarlı olacak , lehim teli ince olacak en fazla 0.5 , kaliteli pasta ( flux da denir ) kullanılacak , yollar önceden lehim kaplanacak incecik ki parça kolay lehimlensin , parça yerine konmadan ya da konduktan sonra pasta olacak , havya ucu bakımlı olacak , uygun ısıda olacak ve işte o zaman yaptığınız lehim fabrikasyon gibi görünecek .
Yani biraz kural biraz dikkat iş tamam.

Bazıları ustalar pasta kullanmaz lehim telindeki bile yeter derler , bakmayın siz o palavralara.
Yaptıkları lehimi bir şey zannediyorlardır.
Başkasındaki obüsü görmeyenin kendindekini piyade tüfeği sanması gibidir ...
Krem lehimin çok azı lehim çoğu pastadır.

Lehim bittiğinde parlak yüzeyli olur.
Ve lehim adacığı yukarı doğru değil aşağı ve ya içe doğru eğimli olur , fazla olmaz yani.

Son olarak kart güzelce temizlenecek.
Tinerde olur başka sıvıda.
Hele birde ultrasound...

Laminatörü ilk aldığımda 130 TL idi sonra çakal satıcı elektronikçilerin işine yaradığını öğrenince 350TL ye kadar arttırdı , arkadaşlar için filan aldığım ya da önerimi dinleyip alan en az 20 kişi biliyorum , komisyon alsaydım mı ? :rolleyes:
4 merdaneliler iyidir.

Son düzenleme:
çift merdaneden kastım 4 merdaneli olanlardı altta 2 üstte 2 tane şeklinde:)

bir zamanlar reklamcıların yapişkanlı kağitlarının yapişkan olmıyan çöpe atılan kağıttan pcb basmaya kalktım bu bahsettığım kağıt plastıkmış yazıcının merdanesine yapıştı o makineden hayır gelmedı gerçi internete ilan verdım satmak için iki saat sonra adamın bırı aradı makineye talıp oldu verdım makıneyı adama sorun çıkarsa gerı alabılırım dedım makıne gıttı gerıde gelmedı:) adam sanırım printir konusunda uzman bırıydı makıneyı adam ettı sonuca gelewlım sayın kazım hocanın dedığı gıbı piyasa arz talep uzerıne çalışıyor bır lamınator aldım adfam 35 tl dedı keşke iki adet alsaydım:) sonradan bir arkadaşima alacaktım kalmadmış makıne süper 4-5 yıldır kullanıyorum gerçı fazla iş çıkmıyor sağolsun istanbulda pcb baskı devre yapan bir arkadaşim var tek kartta olsa gonderıyorum tasarımlarım örnek kargo masrafına bır haftada geliyor bıraz zaman alıyor ama duzenlı çalışma oluyor çift yuzlu devreler dahı basıp gonderıyor eskısı gıbı elde çıkarmıyorum çift yuzlu elde yaparken problem yaşiyordum nekadar dıkkat etsem hata çıkabılıyor örnek 0.15 mm hatlı devre yapamadım hiç 0.30 altına duşunce hata verıyor

Tekin hocam drum denilen şey 5-10 TL .

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hp-cb435a-cb436a-ce285a-ce278a-opc-drum-a-122206132

Toner 10-20 hem de 3-5 dolumluk.
Ama yeni ünite printer fiyatına .
Sökmeyi ve biraz karaya bulaşmayı göze alırsanız en fazla yarım saatinizi alır.
Her marka ve modelin nasıl söküleceği videolarda adım adım gösteriliyor.
Keşke o zaman gönderseydiniz , yazdığınıza göre , hallettim dediniz kapandı gitti.

Benzeri sorun asetatlarda da olur inkjet asetatı ile laserjet asetatı farklıdır , biri diğerine olmaz.
İnkjet asetatı laserjet de erir sarar.
Laserjet asetatı emici değildir inkjet mürekkebi " kurumaz ".

Laminatorun ütüye kesin üstünlüğü kauçuk merdanelerindedir.
Ütüde benzer sonuç için arada havlumsu baskı yayıcı bir şeyler gerek o da ısı emer kötü yani.
Laminatorda ısı ayarı avantaj.
Normalde en fazla 180 derecedir.
Az gıdıklayıp 210-220 derece yaptınız mı tek geçirimde iş biter.
0.1 mm yollar net bicinde çıkar ve asitde bozulmaz.
Hele birde azıcık aseton koklattı iseniz..
0.1 altı zaten fiziken uygun değil bakır kalınlığı en fazla o kadar.
Yani yol genişliği yol kalınlığına eşit olunca aşındırma her iki yandan mesela 0.05 kadar olduğunda yol kalınlığının yarısına geldiğiniz halde yol yanlardan erimiş bitmiş olur.
Reaksiyon hızlı ise yine böyle olur.

Videomu seyretmiştiniz.
Toplu iğne yöntemi her iki tarafın kesin örtüşmesini sağlar hiç sorunsuz.
Uygun referaslarınız olduğunda ki board edge böyle bir kolaylık sağlar , iş gayet kolaydır.
Günümüzde çift taraflı baskı olmayan devre neredeyse yok gibidir.

Elde pcb yapımı hızlı prototipleme içindir.
Yoksa ne delik içi yapılabilir ne pad kaplama ne de koruyucu maskeler.
Delmesi dahil yarım saat sonra montaj yapabiliyorsam onun hakkını hiç bir şeye değişmem.
Pcb kesinleştikten sonra gerisini elde yapana da akıllı diye bakmam.

Yalnız birde güvenlik denilen konu var.
Özellikle çine yaptırdığınız pcb lerinizle size ait olmayan bir kutuda karşılaşmanız an meselesidir.:eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri