Böyle bişey nasıl yapılır acaba ??

azat_

Üye
s.a arkadaşlar pcb kart basımı yapıyorum internette bir makine gördüm çok hoşuma gitti acaba bu akkında bilgi verebilecek arkadaşlar var mı nasıl yapılır mesela ???

s.a arkadaşlar pcb kart basımı yapıyorum internette bir makine gördüm çok hoşuma gitti acaba bu akkında bilgi verebilecek arkadaşlar var mı nasıl yapılır mesela ???

Senin paylaştığın videodaki kalemle çiziyor. aslında şöyle bir cihazda var.

bu linkte ve videonun altında yazan linklerde hem yazılımı hemde çizimleri falan var. evde de yapabilirsiniz.

Aleykumselam,
Günümüzün devre elemanları için kalemle çizmek uygun değil .
İlk öğretim öğrencisi ödevleri için belki .
Toner transfer ya da dry film anahtar kelimeleriniz.

Delikler içinse ideal ve olmazsa olmaz alettir , en basiti de olsa cnc .

Son düzenleme:
Amacım moral bozmak değil, bu şekilde yapmak toner+ütü yönteminden uzun sürer yine çözelti içine atılmalı, cnc ile kazıma pcb boyutuyla paralel daha çok zaman demek.
İşi daha ileri götürseniz taklit edecekseniz bunu edn, iletken mürekkep/yapıştırıcı var, yazıcıyı modifiye edin, direk çıktı alın. Benden yardım bu kadar http://hackedgadgets.com/2014/07/23/squink-pcb-printer/ yaptığınızda burda paylaşın

ben ütüleme yönteminden sıkıldığım için böyle bir alternatif arayışına girdim ayrıca başka bir sitede gördüm adamlar yazıcı modifiye etmişler yazıcının kağıt yerine bakır plaket koymuşlar yazıcı yazdırma işini kağıda deil bakır plakete yapıyordu çok güzel bişeydi ...

Direk inkjet kulağa hoş gelse de uygulamada zor iş , özel mürekkep ister.
Özel mürekkebi her yazıcı kullanamaz.
Durabright kullanabilen epson lar uygundur ama mekaniği iyice modifiye etmelisiniz , eliniz yatkın ve alet edevat varsa.
Eco solvent ile direk basabilen prof makineler var ama çok duygusal şeyler.

Her türlüsünde inkjet çift taraflı baskıya pek uygun değil , yerlerini tutturması zor .

Transfer yönteminde " laminator " anahtar kelime , arayın izleyin , ütü ile uğraşmaya değmez , amatörcede olsa kart imal edenler için.

Biraz daha uzun işlemlisi ama net sonuç alabileceğiniz yöntem dry film.

Tekrar edeyim delikler için cnc şart en basiti bile olabilir ama şart.

En mantıklı yöntem asetata baskı alıp laminatörden geçirmek ve asite atıp cam gibi sonuç alnak. Her yolu denedik. En pratiği bu. Hem çooook küçük devreler bile yapabiliyoruz. Fazla alternatif üretmeye gerek yok.

bendeki epson yazıcıyı modifiye etmeye çalıştım fakat yapamadım yoksa durabright mürekkepleri de vardı

bende dedim uğraşmaktansa laminatör ve folya arkası mumlu kağıt ile yapıyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri