Bölüm değiştirme

Kerim nane

Üye
Ben adnan menderes üniveristesi mekatronik bölümü öğrencisiyim 2.dönem kendi şehrime gitmek istiyorum düzce üniveristesi kontrol otomasyonu bölümüne geçiş yapıcam size göre mekatronikten kontrol otomasyonuna geçmenin artısı veya eksisi olur mu mesleki ve iş sahası olarak bu konuda yardımcı olursanız çok memnun kalırım

Geçiş yapmak istemenin sebebi nedir ?
Şehir mi ? Bölüm mü ?

Ben adnan menderes üniveristesi mekatronik bölümü öğrencisiyim 2.dönem kendi şehrime gitmek istiyorum düzce üniveristesi kontrol otomasyonu bölümüne geçiş yapıcam size göre mekatronikten kontrol otomasyonuna geçmenin artısı veya eksisi olur mu mesleki ve iş sahası olarak bu konuda yardımcı olursanız çok memnun kalırım

Kerim kardeşim ben bir kontrol otomasyon mezunu olarak şu şekilde yorumluyorum;
Yazılımcı olcam sadece diyorsan %100-100 kontrol otomasyon tercihinde bulunurdum.
Fakat değiştirmek istediğin üniversitelerin bölüm öğrencilerinden bulmaya çalışırdım. Mekatronik bölümüne Otomasyon konusunda katkısının yüksek olduğuna inanırsam mekatronikte kalırdım.
İşin mekanik kısmında da olmam gerekiyor ve ben mekaniği de seviyorum diyorsan Otomasyon kısmıda sağlamsa mekatronikte kal.
Bu tereddütleri yaşayan çok mekatronikçi tanıyorum şahsen.

Tereddüt zaman kaybıdır.

Zannederim her iki bölümde iki yıllık.
Aşağıda verdiğim linklerden incelediğim kadarıyla mekatronikden vazgeçmeyin derim.
Linklerde ders isimleri verilmiş. Otomasyonda bolca havalı seçmeli ders adı var ama bunların herbirinin seçildiğinde alınabileceğine ihtimal vermiyorum. Muhtemelen hocaların seçtiği bir iki dersi seçmek zorunda kalacaksınız. Zorunlu derslerde doyurucu içerik az bence.

Ama mekatronikteki zorunlu dersler oldukça doyurucu. Seçmeliler olsada olmasada olur.

Bence bu içerik için 1,5 sene daha zorluklara katlanılır. Mekatronik...

Tabi derslerin içeriklerinin de adı gibi doyurucu ve dersi verenlerinde konularına hakim kimseler olduğunu varsayarak bunları yazıyorum. Yoksa tek başına ders adının bir kıymeti de yok açıkçası.

www.akademik.adu.edu.tr/myo/soke/default.asp?brm=4179&s=dersler

http://bbs.duzce.edu.tr/Ders_Plani.aspx?bno=50&bot=65

Son düzenleme:
Kerim kardeşim ben bir kontrol otomasyon mezunu olarak şu şekilde yorumluyorum;
Yazılımcı olcam sadece diyorsan %100-100 kontrol otomasyon tercihinde bulunurdum.
Fakat değiştirmek istediğin üniversitelerin bölüm öğrencilerinden bulmaya çalışırdım. Mekatronik bölümüne Otomasyon konusunda katkısının yüksek olduğuna inanırsam mekatronikte kalırdım.
İşin mekanik kısmında da olmam gerekiyor ve ben mekaniği de seviyorum diyorsan Otomasyon kısmıda sağlamsa mekatronikte kal.
Bu tereddütleri yaşayan çok mekatronikçi tanıyorum şahsen.

Tereddüt zaman kaybıdır.

Abi tavsiyen için çok teşekkür ederim ben kendimi tek konuda uzmanlaştırmak istiyorum ve zaten liseden otomasyon birikimim var endüstriel Bakım onarım dalından çıkma olduğum için staj yaptığım yerdede kontrol otomasyonundan çıkma abilerim oldu mekatroniktende mekatronikçiler sanırım her konuda biraz bilgi olduğu için tam odaklanamıyolar ama kontrol otomasyonundakiler işini hakkıyla yapıyolardı bu da tek konuya kendini vermekten sanırım o yüzden her işi biraz yapmaktansa bir işi adam gibi yapıyım diyorum

Son düzenleme:
Ben olsam mekatronikten geçiş yapmazdım, çünkü mekatronik dalı çoğu şeyi kapsamatadır, Elektrik-Elektronik, Yazılım, Mekanik, v.b bütün alanların karışımıdır. günümüzde sadece tek bir iş bilenlerin alımları daha zordur. tek dezavantajı mühendis ünvanını alamıyor oluşun, onada takılmamak gerek,

Robotlar şuan heryere dağılıyor her iki meslek te robotlar la alakalı ama Yaskawa endüstriyel robotta çalışan Düzceli mekatronik mühendis i bir gençle tanıştım bu sene okulu bitirmiş Yaskawa da çalışmaya başlamış mühendis olarak

Ben olsam mekatronikten geçiş yapmazdım, çünkü mekatronik dalı çoğu şeyi kapsamatadır, Elektrik-Elektronik, Yazılım, Mekanik, v.b bütün alanların karışımıdır. günümüzde sadece tek bir iş bilenlerin alımları daha zordur. tek dezavantajı mühendis ünvanını alamıyor oluşun, onada takılmamak gerek,

Mühendis ünvanı önemlidir. Mühendis olabilmek ise ünvandan daha önemlidir.

Kontrol ve otomasyon bölümünde görülen dersler ile mekatronikte görülen dersler üç aşağı beş yukarı benzer birbirine. Mekatronik'te biraz daha mekanik dersleri varken, kontrol otomasyonda biraz daha matematik ve yazılım ağırlığı vardır.

Benim açımdan kişinin mekatronik mi yoksa kontrol mü okuduğu çok önemli değil, önemli olan hangi projeleri yaptınız, bunu nasıl anlatıyorsunuz... Okul döneminde yapılan stajlar önemlidir...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri