Ayni devreye bagli motorlardan biri hizli biri yavas olsun.

mustafasc

Üye
Arkadaşlar merhaba, salonda 2 tane pencerem var biri uzun fransız cam. Biri normal. Bunlardaki store perdelere motor bağladım. Motorla acip kapatabiliyorum. Ayni devreyle kontrol etmek istiyorum. 12v lük motorla kontrol ediyorum ve perde kapanırken çektiği akim ciddi yükseliyor.

Sorun su ki uzun olan penceredeki perdedeki motor un devir sayısı diğerinden fazla olmali. Motora giden bağlantılar açma kapama konumunda kutup değiştirdiği için voltaj yükseltici kullanamıyorum.

Burdaki zeki arkadaşların önerisini bekliyorum. En kötü ihtimalle yavaş kapanmasını istediğim motora fiziksel yük ekliycem :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Fiziksel yük ekleme işi pek mantıklı degil,dişlileri sıyırma ihtimali var.Benim önerim 3-5 ohm luk taş direnci seri olarak baglayarak deneme yapmanız.

Benim önerim ise fiziksel olarak mümkünse motoru ihtiyacınız oranında redğkte edin. Böylece torkta artar.

Benim önerim ise fiziksel olarak mümkünse motoru ihtiyacınız oranında redğkte edin. Böylece torkta artar.
Zaten redaktörlü motor la çalışıyor. Güzel fikir ama mümkün değil. Zaten montajı binbir zahmetle yapmıştım. Devri düşük olan yüksek torklu motorum başka bir perdede var onu denemeyi düşünüyorum. Son çare.
Fiziksel yük ekleme işi pek mantıklı degil,dişlileri sıyırma ihtimali var.Benim önerim 3-5 ohm luk taş direnci seri olarak baglayarak deneme yapmanız.
Açma kapama sırasında kutuplar değişiyor. Direnc + kutuba bağlanmaz mi ?

Seri olarak istediginiz yere baglayabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken motor heriki yöndede çalışırken direnç devrede olsun.

Arkadaşlar merhaba, salonda 2 tane pencerem var biri uzun fransız cam. Biri normal. Bunlardaki store perdelere motor bağladım. Motorla acip kapatabiliyorum. Ayni devreyle kontrol etmek istiyorum. 12v lük motorla kontrol ediyorum ve perde kapanırken çektiği akim ciddi yükseliyor.

Sorun su ki uzun olan penceredeki perdedeki motor un devir sayısı diğerinden fazla olmali. Motora giden bağlantılar açma kapama konumunda kutup değiştirdiği için voltaj yükseltici kullanamıyorum.

Burdaki zeki arkadaşların önerisini bekliyorum. En kötü ihtimalle yavaş kapanmasını istediğim motora fiziksel yük ekliycem :)
motora uygun hız kontrol devreleri var onlardan kullanabilirsin veya motorları ayrı ayrı çalıştıracaksın

Seri olarak istediginiz yere baglayabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken motor heriki yöndede çalışırken direnç devrede olsun.
Yani her iki uca da direnç bağlamalıyım o zaman. Bu taş dirençlerin ohm dan başka değeri var mı şu kadar watt lik gibi ?

Şu anda perde mekanizmasını kastiran yay ekledim işe yaradı gibi ama yukarı kaldırırken baya bi zorlanıyor Ve geç kapanıyor. Direnc le nasıl olacak bakalim.

motora uygun hız kontrol devreleri var onlardan kullanabilirsin veya motorları ayrı ayrı çalıştıracaksın
https://urun.n11.com/arduino-urunle...dCzgZh2USov1eV8YYShoCq5wQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Böyle bir şeyle yavaşlatılmak istenen motor girişine bağlanabilir. Fazla angarya geliyorsa uygun watt ve omajda taş direnç daha basit olabilir. Direnci yön değiştiren anahtardan önceye koymak gerekiyor. Dimmer devresi ile kaç volt'ta istenen hıza geldiği volt ölçülürse o volt ve çekilen akım için gerekli direnç değeri de hesaplanabilir (V=I x R). Ya da bir kaç değişik omajdaki dirençle tek tek denenebilir.

Motorların limit anahtarlarını birbirine seri baglamaniz halinde birinin devri bitince diğeri devreye girecektir. Bunu 2 roleli devre olarak düşünün, biri twtiklenip kutup değişince diğeri kontak çekecektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri