Aynı Sistemde İki Farklı PID

Merhaba arkadaşlar. Yaptığım PID programında 0-52 gr/sn aralığında akış kontrolü yapıyorum. 4-20 mA ile kontrolü sağlıyorum. 0-8 gr/sn arası düşük akışlarda PID istediğim akış değerini sağlayamıyor.8 gr dan sonraki değerleri sağlıyor. Ben şöyle birşey yapmayı düşünüyorum ama çalışır mı bilemedim. 0-8 gr/sn arası bir PID , 8-52 gr/sn arası bir başka PID ile aynı çıkışı kontrol etmek istiyorum. Sizce bu şekilde bir program yapsam çalışır mı yada çıkışta bir sorun yaşar mıyım? Bu konudaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba arkadaşlar. Yaptığım PID programında 0-52 gr/sn aralığında akış kontrolü yapıyorum. 4-20 mA ile kontrolü sağlıyorum. 0-8 gr/sn arası düşük akışlarda PID istediğim akış değerini sağlayamıyor.8 gr dan sonraki değerleri sağlıyor. Ben şöyle birşey yapmayı düşünüyorum ama çalışır mı bilemedim. 0-8 gr/sn arası bir PID , 8-52 gr/sn arası bir başka PID ile aynı çıkışı kontrol etmek istiyorum. Sizce bu şekilde bir program yapsam çalışır mı yada çıkışta bir sorun yaşar mıyım? Bu konudaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.
Iki farkli pid ayni sistemde ve ayni cikisa uygulanabiliyor.sadece set degerleri icin aralik tanimlanmali bu sekilde herhangi bir terslige mahal verilmemis oluyor.

Doğru yapılandırılmış pid işini görür, fakat hasat ve çok hızlı bir şekilde şartların değiştiği durumlarda bunu sağlamak biraz zor oluyor ve bu gibi durumlarda benim kullandığım yöntem Seninkinden biraz farklı.

İkinci bir pid bloğu kullanmak yerine set değerine yaklaştıkça integral ve oransal katsayı değerini oransal olarak değiştiriyorum.

Doğru yapılandırılmış pid işini görür, fakat hasat ve çok hızlı bir şekilde şartların değiştiği durumlarda bunu sağlamak biraz zor oluyor ve bu gibi durumlarda benim kullandığım yöntem Seninkinden biraz farklı.

İkinci bir pid bloğu kullanmak yerine set değerine yaklaştıkça integral ve oransal katsayı değerini oransal olarak değiştiriyorum.
Merhaba,
Macix, bana integral ve oransal katsayı değerini oransal olarak değiştirmeyi biraz anlatabilir misiniz?Ben PID ye iki hafta önce çalışmaya başladım. Bu konuda biraz aydınlatabilirseniz sevinirim.

dediğin mantıksız arkadaşım öle bişi mümkün değil . eğer sistem mimarisinde kablo,plc giriş çıkşlar gibi teknik bir sorun yok ise pid sorunsuz çalışır . hatta milimetrik çalışır . şimdi inan pidi anlatmak isterdim sana
ama o başlı başına üniverstede bir ders .. ve hatta avrupada sadece bir bölüm . onun hesaplanması var .
internette o bilgiye rahat erişirsin ama biraz çalışman ve okuman lazım ..

Merhaba,
Macix, bana integral ve oransal katsayı değerini oransal olarak değiştirmeyi biraz anlatabilir misiniz?Ben PID ye iki hafta önce çalışmaya başladım. Bu konuda biraz aydınlatabilirseniz sevinirim.

Katsayıyı oransal olarak değiştirmekten kastım autotuning gibi bir şey değil, bunun dışında yapısı gereği katsayıyı büyük girdiğimizde set değerine çabuk ulaşmakla beraber set değerinde osilasyona girmek yerine set değerini haylice aşarız, tam tersi katsayıya küçük değerler verdiğimizde çıkışa olan etkisi de küçük olacaktır;

Bunun için set değerinden proses değerini çıkartıp sonucu katsayı ile çarparım bu şekilde fark büyük ise output kısmında daha büyük hareketler olurken proses değeri set değerine yaklaşırken katsayı da düşece için çıkışta olan hareketlenmelerde küçüleceği için daha stababi çalışma meydana gelir.

Temel olarak uyguladığım mantık bu.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri