Aynı iki ups jeneratörden biri besleniyor diğeri beslenmiyor

VA ve W farklı değerlerdir, bu konu geçmişte vardı araştırınız.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
VA ve W farklı değerlerdir, bu konu geçmişte vardı araştırınız.
Ama bu konuda @by lent i köteklemek lazım :D
VA ile watt farklıdır ama watt kavramının da bilinmesi gerekmektedir.
VA kavramı bir kaynaktaki veya yükteki Volt ve Amper değerinin doğrudan anlatımıdır.
Ancak WATT kavramı doğrudan GÜÇ ifadesi olup alternatif akımda COSq katsayısı ile veya PF (POWER FAKTÖR) güç katsayısı ile ilişkili bir ifadedir.
Bu sebeple PF 0.6 olan bir UPS ile PF si 0.8 olan UPS aynı değildir.
1000VA olan ve PS si 0.6 olan UPS 600W iken PF si 0.8 olan UPS 800W verecektir.
Ben By:lenti köteklesem de okuyucular anlayacaktır sanırm.
Umarım By_lent kızmaz :D

iki ups üzerindeki etiket bu şekilde

Resim ektedir.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-10-19 at 02.03.41.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-19 at 02.03.41.jpeg
    62.7 KB · Görüntüleme: 14
220V giriş gerilimi için akım 7.9A olarak görülüyo.
Bu da UPS lerin PF (Power Factor) özelliği ile ilgilidir. Aynı zamanda toplam verimini ifade eder.
Tam yük altında bu değer çok fazladır. 2000W civarı yapar.
UPS yüklerinin yarı olduğunu varsaysak bile 3 tanesi jeneratörden 3000W gibi çekerler ki jeneratörün kapasitesini aşar.
UPS ler veya sadece en güçlü olanı yüksüz çalıştıklarında sorun olmuyorsa, kesinlikle jeneratör gücü yetmiyordur.

220V giriş gerilimi için akım 7.9A olarak görülüyo.
Bu da UPS lerin PF (Power Factor) özelliği ile ilgilidir. Aynı zamanda toplam verimini ifade eder.
Tam yük altında bu değer çok fazladır. 2000W civarı yapar.
UPS yüklerinin yarı olduğunu varsaysak bile 3 tanesi jeneratörden 3000W gibi çekerler ki jeneratörün kapasitesini aşar.
UPS ler veya sadece en güçlü olanı yüksüz çalıştıklarında sorun olmuyorsa, kesinlikle jeneratör gücü yetmiyordur.

Merhaba dün akşam yaptığım denemeyi anlatayım
Jeneratörü çalıştırdım iki adet tunçmatik 1000va model ups imi direk jeneratör prizine bağladım seyyar kablolar ile pc ler ups lere bağladım ancak oyuna girdikten bir süre sonra ups ler akü / Şebeke geçişlerine tekrar başladı. Jeneratörün üzerinde elektronik hz göstergesi 51.2 51.5 değerlerinde seyir ediyor bilginize.

Şunuda belirtmek istiyorum benim tek amacım pc ler kullanılırken elektrik kesildiğinde pc ler kapanmadan evi jeneratör elektriğine geçirip kullanmaya devam etmek bunu başka bir şekilde yapabilmem mümkünmü ? Zira bu ups ler ile yapamıyorum. Sadece kendi bilgisayarımı yapabiliyorum

Anlaşıldı.
Ne yazık ki jeneratörün yükü kaldıramıyor.
UPS lerde enerji kaybı olduğu için de aşırı yükleniyor.
Bunun tek bir çaresi var ama çok pahalıdır.
https://www.hepsiburada.com/apc-srv2ki-easy-ups-srv-2000-va-230-v-p-HBV00000HGSGP
Bu UPS 0.8PF ye sahiptir. Yani 2000VA olduğuna göre 1800W yük bağlayabilirsin. Ancak fiyatı da ortada.
Eğer yeni almış olduğun UPS nin değişim olanağı varsa onu daha güçlü ve güç faktörü iyi olan bir modelden alabilirsin.
Böylece tüm cihazları tek bir UPS üzerinden besleyebilirsin.

Üstadım öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim merak ettiğim bir konu var jenaratör ev elektriğine bağlıyken örneğin su ısıtıcısını çalıştırdığımda jenaratör aşırı yükleniyor devri değişiyor ve yığılıyor bundan anlıyorum ki jenaratörün gücü yetmiyor ancak dün yaptığım denemede sadece 2 ups ve 2 bilgisayar bağladım ve jenaratörün sesinde ve çalışmasında hiç bir değişiklik olmadı sanki hiç yük yokmuş gibi rahat çalışıyor ama sorun yaratıyor bunu neden yapıyor ?

Önceden belirttiğim üzere bu olayın iki sebebi vardır.
1 UPS ler parazit üretiyordur. Toplam güç ile birlikte görünmeyen güç çekiyorlar ve kafası karışıyordur.
Bu olayın ölçümü pahalı ölçü aletleri ile yapılabilir.
2 UPS lerin toplam güçlerini tam ölçmediğin için 2 bilgisayar toplamda 1000W çekseler bile jeneratörden çektiğin güç daha fazla oluyor, jeneratör bir anlık bayılıyor ama hissedilmiyor, UPS ler BATT durumuna geçtiği anda jeneratör yine kendisini topralıyor ve sisteme elektrik veriyor, bu şekilde devam ediyordur.
Su ısıtıcısı omik yüktür. Yani devrede endüktif yük yoktur. Jeneratör bayılsa bile ısıtıcıya 150V vererek devam edecektir. Ancak UPS lerin giriş gerilimi 180V un altına indiği anda otomatik batt durumuna geçecektir.
Yani senin ölçmen gereken şey UPS ler bağlı iken jeneratörün voltajı idi.
Bunun için sana lamba önerisi yapmıştım ama test etmemişsin.

1 UPS ler parazit üretiyordur. Toplam güç ile birlikte görünmeyen güç çekiyorlar ve kafası karışıyordur.
2 UPS lerin toplam güçlerini tam ölçmediğin için 2 bilgisayar toplamda 1000W çekseler bile jeneratörden çektiğin güç daha fazla oluyor, jeneratör bir anlık bayılıyor ama hissedilmiyor, UPS ler BATT durumuna geçtiği anda jeneratör yine kendisini topralıyor ve sisteme elektrik veriyor, bu şekilde devam ediyordur.
Su ısıtıcısı omik yüktür. Yani devrede endüktif yük yoktur. Jeneratör bayılsa bile ısıtıcıya 150V vererek devam edecektir. Ancak UPS lerin giriş gerilimi 180V un altına indiği anda otomatik batt durumuna geçecektir.
Yani senin ölçmen gereken şey UPS ler bağlı iken jeneratörün voltajı idi.
Bunun için sana lamba önerisi yapmıştım ama test etmemişsin.

Çok teşekkürler akşam dan akşama eve gelebildiğim için lamba testi olsun ups ler yükte iken voltaj ölçümü olsun pazar günü yapacağım. Anlattığınız gibi jeneratörün yetmediği aşikar çünkü elimdeki ups lerden 1 adet 1000va lık bir adet 650va lık takınca sorun çıkmıyor.

Tekrardan teşekkürler

Son düzenleme:

Bu ölçü aletleri hakkında bilgi verebilirmisiniz ? tes marka true rms ölçü aletim var bunla amper ölçümü ile sonuç elde edebilirmiyiz ? Yoksa kastettiğiniz cihazlar daha başka şeyler mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri