Aynı anda iki farklı evin sigortasının atması

synan35

Üye
Merhaba arkadaşlar ilk defa denk geldiğim bir arızadan bahsetmek istiyorum. İki evdeki k.a.r. 30mA 40A siemens eski seri olan sigortalar aynı anda atıyorlar. Burası bir site özel trafosu var. İki ev arasında ki mesafe aşağı yukarı 300 mt. civarında. Aklıma sadece gerilim yüksek geliyor k.a.r. sistemi açıyor diye bir varsayımda bulundum. F-N-PE ölçümlerini yapmadım onlar için şuan size bilgi veremiyorum. Bu problemi daha önce yaşayan oldu mu tavsiyesi olan var mı ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kim,nasıl tesbit etmiş aynı anı ?
Şu şekilde söylediler, site whatsapp grubunda bu olayı tartışırken denk gelmiş. Sonra tekrar atmaya başlayınca saat takibi yapmışlar ve hep aynı saat ve dakikalarda attıklarını söylüyorlar.

Ek olarak ekleme yapıyorum bugün olay yerine gidip baktım. Öncelikle bu sitede 60-70 arası ev bulunmaktadır. Ve her evin kendi bağımsız topraklaması vardır.
Problem şudur, güvenlik kulübesinde su ısıtıcı takılınca sırasıyla; güvenlik kulübesinin v-otomatı sonra bahsetmiş olduğum sitede ortalama 10 veya daha fazla evin aynı anda 30mA kaçak akım rölesi atmaktadır.
Su ısıtıcı arızalıdır 45A gibi bir değer çekmektedir. Ayrıca detay olarak güvenlik kulübesinin topraklama hattı ve kaçak akım rölesi yoktur. Bu olayı gözümle gördükten sonra tüm evlerin k.a.r. marka modellerine bakmaya gittiğimde merlin ve siemens . K.a.r. marka değişiminden önce bu konu hakkında biri tavsiye verebilirse süper olur.

Arızalı olan aleti tespit etmişsiniz zaten kurcalamaya gerek yok pek fazla..ek olarak kulübeye topraklama ve kakr takmanız mümkünse test amaçlı deneyebilirsiniz..benim anlamadığım 60-70 daire tek blok tek ADP mi her bloğun kendi ADP si yokmu?

Arızalı olan aleti tespit etmişsiniz zaten kurcalamaya gerek yok pek fazla..ek olarak kulübeye topraklama ve kakr takmanız mümkünse test amaçlı deneyebilirsiniz..benim anlamadığım 60-70 daire tek blok tek ADP mi her bloğun kendi ADP si yokmu?
Trafodan çıktıktan sonra 8 adet dağıtım panosu bulunmakta, bu dağıtım panolarından ortalama 8-10 ev beslenmekte. Arıza evet görünürde bulundu lakin bunun sebebini öğrenmek başka arızalarda farklı çözüm önerileri olarak bize artı sağlayabilir.

Merhaba arkadaşlar ilk defa denk geldiğim bir arızadan bahsetmek istiyorum. İki evdeki k.a.r. 30mA 40A siemens eski seri olan sigortalar aynı anda atıyorlar. Burası bir site özel trafosu var. İki ev arasında ki mesafe aşağı yukarı 300 mt. civarında. Aklıma sadece gerilim yüksek geliyor k.a.r. sistemi açıyor diye bir varsayımda bulundum. F-N-PE ölçümlerini yapmadım onlar için şuan size bilgi veremiyorum. Bu problemi daha önce yaşayan oldu mu tavsiyesi olan var mı ?

Paranormal arızalarda bugün! Öyle arizalar duyuyorumki ensonunda carpilacaz .elektrik çarpsa yine iyi . Tövbe bismillah. O siteye gitmeyin sayın ustam .

Paranormal arızalarda bugün! Öyle arizalar duyuyorumki ensonunda carpilacaz .elektrik çarpsa yine iyi . Tövbe bismillah. O siteye gitmeyin sayın ustam .
Gece gece Allah razı olsun iyi güldüm yorumunuza. El mahkum gitmeye devam edeceğim, yarın ufak bir operasyon k.a.r. değiştirip deneyeceğim legrand marka ile. Müşterilerin bu neden oluyor sorusuna cevap verememek çok kötü bir his.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri