aynı özellikte iki motora yolverme

arkadaşlar, aynı özellikte ve aynı güçte iki adet motora, iki gurup yıldız üçgen şalter yerine, 3 adet şalter ile yolverilebilirmi?önce M1 , M2 şalterleri devreye alınıp ardından üçgen şalteri devreye alınıyor.bu devreyi deneyip çalıştırmadım. sizlerin görüş ve düşüncelerinizi almak istiyorum.saygılarımla.

Ekli dosyalar

• 2 eşit motoru  3 kontaktörle yolverme.JPG
    2 eşit motoru 3 kontaktörle yolverme.JPG
    25.9 KB · Görüntüleme: 39
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bence çalışır fakat tavsiye etmem çünkü çalıştırılmak istenmeyen motor sürekli enerli durumunda kalacak

YNormalde Yıldızda her fazın bobinine 220V düşerken burada 190V düşme durumu var.Yıldızdan 30V eksik.(Yıldızın yıldızı :) )
Motorları yüklenme durumları da aynı ise bence gayet güzel çalışır.
Üçgende zaten sorun yok.

sizlerinde bildiği gibi, bazı makinaların miline iki adet motor bağlanıyor. yükü beraber karşılıyor.bu bağlantıyı malzemeden tasaruf etmek açısından düşünmüştüm.tasarruf deyince aklıma geldi. bu bağlantıyı üç şalterle yaptım. iki şalterlede yapılabilmekte.saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri