Aydınlatmada Enerji tasarrufu için power led kullanımı uygunmu? değilmi?

alpago

Üye
Arkadaşlar merhaba
Çalıştığımız fabrikalarda kullanılan aydınlatma armatürleri bildiğimiz gibi enerji sarfiyatı yüksek malzemelerdir. Elektrik sarfiyatına zamda geldiği için çözüm yolları aradım ve bulduğumu düşündüm.
power ledler lensleri (mercek) ile kullanıldıklarında güzel ışık veren bir malzeme ve sarfiyatları yok denecek kadarda az.. bunları projektör içlerine koyacak şekilde, armatürleri çıkararak yerine monte edecek şekilde ve fabrikanın bir çok yerine koymayı düşündüm..
buyüzden araştırma içerisine girdim.. karaköy'de elektronik malzeme (made is china)toptancılığı yapan arkadaşıma gittim ve bütün hayallerim suya düştü...
ledlerin ömrünün 50 000 ile 100 000 saat olduğunu biliyordum fakar test odasına grdim ve 6 aydır günde 10 saat yakılan ledlerin %30 ıışık verdiğini gördüm... ne kadar ilginç değilmi yüzlerce led artık kendını bile aydınlatmıyor... arkadaşımın söylediği ''kayıplar ilk 1000 saatten itibaren %30dan yukarılara doğru çıkıyor ve bir ledin 50 000 saat yanacağına inanmıyorum... bu işin satışı karlı fakat kullanışı zararlı:)''
yaşadığım şehirde benzin istanyon kanopilerine uygulanmaya başladı ve bazı işyerleri büyük projektörlerinde led kullanıyor... umarım hayırlısı olur ...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar ledlerin aydınlatmada kullanılması ile ilgili bilgisi olanlar yazarsa seviniriz bu aydınlatma konusu benim dikkatimi çekti.
Birde arkadaşım katologda yazan ömürleri tutturmak için akım sabitleyici devreler kullanmak gerek demişsin biraz daha konuyu açabilirmisin ?

Ömürleri için verilen rakamlar doğru olabilir fakat 6 ayda %30 verim düşümü çok fazla. Bu konuda net bilgim yok ama bu verim düşüklüğünün hatalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü; güneş pilleri ile yapılan aydınlatmada Ledler kullanılmaktadır ki buna göre güneş pili gücü seçilmektedir. Böyle bir durumda 6 ay sonra panel fazla gelmeye başlar ki buda istenmeyecektir.

aynı testi izmirde 219 gündür hem akü beslemeli hem bug ile şehir şebekesinden ,4.000lümenden 30 000 lümene daimi test yapıyorum yazıyı görünce lüxs metreyi kaptım tüm günümü hepsini degerlendirmele gecirdim sonuc çok ilginç geldi bana akü ile beslenenler philips markada kayıp ( o ) çin malı %4.2, kore % 3.8, hindistan % 1.9 kayıplı . bug la beslenenlerin hepsinde gözle dissedilir kayıplar var philips %23 çin %67 kore %59 hindistan %28 ! iyide hint malı nasıl oluyorda aradan sıyrılıyor kayıpları azaltmak icin akü kullanmak şart, bu kesin . bug larında kaliteli olması gerekiyor gibi .direnc kublajlarının iyi hesaplanması bu idare eder dememek gerekiyor çin malı ledlerin sıtandart dışı kararsız ısımaları var + bulundukları ortamı (+12derece )ısı farklılıgı yaratmışlar ek bulgularımı diyer yazılarımda aktaracagım saygılar

aynı testi izmirde 219 gündür hem akü beslemeli hem bug ile şehir şebekesinden ,4.000lümenden 30 000 lümene daimi test yapıyorum yazıyı görünce lüxs metreyi kaptım tüm günümü hepsini degerlendirmele gecirdim sonuc çok ilginç geldi bana akü ile beslenenler philips markada kayıp ( o ) çin malı %4.2, kore % 3.8, hindistan % 1.9 kayıplı . bug la beslenenlerin hepsinde gözle dissedilir kayıplar var philips %23 çin %67 kore %59 hindistan %28 ! iyide hint malı nasıl oluyorda aradan sıyrılıyor kayıpları azaltmak icin akü kullanmak şart, bu kesin . bug larında kaliteli olması gerekiyor gibi .direnc kublajlarının iyi hesaplanması bu idare eder dememek gerekiyor çin malı ledlerin sıtandart dışı kararsız ısımaları var + bulundukları ortamı (+12derece )ısı farklılıgı yaratmışlar ek bulgularımı diyer yazılarımda aktaracagım saygılar

Ledlerin bu davranışını içinde kullanılan kimyasalların saflığı ile açıklayabilirmiyiz acaba, yoksa üretim hatalarının oluşturduğu bişeymidir... aynı banttan çıkan ledler 1.kalitede ise meşhur marka basılıyor 2. kalite ise çin markalı , diğerleri ise uyduruk günlük bir şirketle pazarlanıyor sanırım

bence ledli aydınlatma daha teknolojisi oturmadı bu nedenlede şuan bantıksız bir değişim olur nedeni daha ledi tam randumanda kullanacak armatür daha yok artı ledlerin ömürleri konusunda henüz garanti verilmiyor birdiğer unsurda amortisman süresi çok uzun o nedenle sana aydınlatmada daha farklı çözümler bulabiliriz benimle irtibata geçersen yardımcı olurum

Bugün 361. gün yaklaşık bir yıl tamamlandı .

fovari marka halen taş gibi % 2.2 kayıpla süper performans
çin malı kardeşim %7.8
kore malı kardeşimiz % 7.1
hintli kardeşim yine süper4.0

bug la çalışanlarda da philips ayakta hintli onu takip ediyor kore yeşil sarı bir renk veriyor
çinli kardeşimiz istifa ettiginden kapsama alanından cıkmış

sonuç : ledler dc tam regüleli bug larla ömür kaybediyor her nekadar dogru akım elde edilmiş olsada ac enerjinin dc ye dönüşümünde Şebeke rıpıl'larına maruz kaldıgı kesin.Hangi şartlarda olursa olsun ledler akü ile beslenmeli çin malının 50.000 saat ömrü var diye lanse ediliyor gerçekler ortada ,aynı kaynaktan beslenen elemanlar kalite farkını ortaya koyuyor . marka olan pahalı ama katolog değerlerinde digerleri imalatta defolu ürün diye cıkanlar.

Sizlerinde deney ,gözlemlerinizi ve testlerinizi paylaşacagınıza inanıyorum

Sonuçları paylaştığınız için teşekkürler, ama bi gariplik var sanki, tam regüle güç kaynağı derken, nedir bu (bug) ?

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri