Aydınlatma Teknik Bilgiler

arkadaşlar bende evime led li aydınlatma yapmak istiyorum fakat sadece bir kaç odaya(wc, banyo, mutfak, antre ve yatak odası) tek sıkıntım şu ki;

kullanacağım gerlim 12 v ve ben bu gerilimi sigorta kutusundan direk aydınlatma tesisatına vericem normal 220v çıkarıcam bunu takıcam 12v un eksi(-) ucu olarak 220 nin nötr' üne bağlasam bi sorun olur mu?

Sigorta kutusundan sadece yapacagin odalarin notr lerini bulabilirsin onlari ayir sadece onlara ver.her hangi bi kisa devre de notrden dolayi led lerde zarar gorebilir eger direk 12 v notre verirsen

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar bende evime led li aydınlatma yapmak istiyorum fakat sadece bir kaç odaya(wc, banyo, mutfak, antre ve yatak odası) tek sıkıntım şu ki;

kullanacağım gerlim 12 v ve ben bu gerilimi sigorta kutusundan direk aydınlatma tesisatına vericem normal 220v çıkarıcam bunu takıcam 12v un eksi(-) ucu olarak 220 nin nötr' üne bağlasam bi sorun olur mu?

Sigorta kutusundaki 1 adet aydınlatma linyesine bahsettiğiniz gibi 12V verebilirsiniz. 12V vermiş olduğunuz linyeye ait tüm sortilerde sadece 12v ürünler kullanabilirsiniz. Kullanılacak 12v alıcı güçlerine,güç kaynağına ve gerilim düşümüne dikkat etmek gerekir.

arkadaşlar meraba oda aydınlatma verimi ile armatür verimi farklı şeylermi?

lamba sayısı bulunurken hangisi kullanılacak.
7.jpg

yani her armatürün farklı verim tablosumu var? her armatür için farklı ise nereden bulacağım?
teşekkürler

arkadaşlar ben sizden yardım bekliyorum asansör kuyusunda aydınlatma yapmaktayım lambalarımız impuls röleyle çalışıyor birde priz devresi var şimdi 2 ad kaçak akım rölesi kullanmam söylendi biri aydınlatma diğeri priz için(sistem monofaze olacak)kaçak akım tutmuyor yaptığım iş 1. kaçak akıma normal şekilde fazımı nötürümü girdim2. kaçak akıma köprü yaptım 1. kaçak akımı prize verdim 2.si aydınlatma sigortasına 1.ve 2. kaçak akımdan birer nötr çıkışı alıp nötr barasına girdim ama kaçak akımın biri tutuyor öteki tutmuyor ne yapmam gerek yardımlarınızı bekliyorum
Arkadasım cektiğin kablolarda sıyrılma olmuş olabilir bid yere değme yapıyodur

Aydınlatma ve prizi köprülemiş oluyorsun haliyle kaçak Akım tutmaz nötr Müşterek kullanmadan dene. Ve aynı fazı köprüleme 3 yerine 4x2.5 kablo kullan

Bir gün dukkandayim bir teyze aradi oglum lambayi aciyorum televizyonda aciliyor dedi evine gittim. 1992 yillari ciragim. İse yeni baslamisim ara ara yok sonra dank etri kafama stalter yada meksefe atesleyicide derler :) florasan aciyon cakiyor ve tv aciliyor ışık frekansı tv yi aciyordu. Degistirdim duzeldi. Işık ile frekans olaylarina pek sarmistim cep tlfn olayı uydu baglantıları gibi veri akisi icin kullanilabilir kisa mesafe kizil otesi bluetot gibi uzun mesafe icin olabilirmi ? Sonucda birileri arastirmistir ama benimki teori bilmek amacli soruyorum .....

Masa lambasında ders çalışmak için kaç lümen ve kaç kelvin önerirsiniz?

Ampullerin ışık değeri olarak türkçe kaynaklar lümen cinsinden vermiş. Yabancı kaynaklarda lüx cinsinden de rastladım onu lümene nasıl çevirebilirim? Açıyı led ampüller için ne kadar almalıyım?

Philips ledino 350 lumen 2700 kelvin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri