Aydınlatma sortisi

mgunes6302

Üye
Değerli arkadaşlarım, bazı projelerde her bir armatür için bir sorti kullanılıyor ,bazı projelerde ise 6 armatürlü bir oda için 2 sorti ve diğer armatürlere bu 2 sortiden atlama yapılıyor. İki projedeki yapılan işlem bakımından maliyet dışında teknik anlamda sorun var mı? teşekkürker

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kullanılan kablo ve kumanda meselesi var. Eğer her bir armatürün bireysel olarak kumanda edilmesi gerekiyor yada ileriye dönük böyle bir plan varsa her armatür için sorti çıkmak lazım. Yada 2/3 devre yapılacaksa 4x1.5 / 5x1.5 gibi kablolar kullanmak gerekir.

Onun haricinde işin güzel yapılanı her bölüm/bölge/oda ya bir sorti çıkmaktır. Ordan oraya ordan oraya sorti atlatıldığında yarın öbür gün arıza/Bakım için gelen adama döne döne sortinin nerden geldiğini aratmak pek hoş değil.

Bir alanda tek devre üzerinden bütün aydınlatmalar çalışacaksa o halde kablo ve sigorta akım kapasitesine gere hepsi atlamalı yapılabilir gereksiz israfa gerek olmaz.

Sonuç olarak sorduğunuz soruyu belirleyen projenin kendisidir banz göre.

Kullanılan kablo ve kumanda meselesi var. Eğer her bir armatürün bireysel olarak kumanda edilmesi gerekiyor yada ileriye dönük böyle bir plan varsa her armatür için sorti çıkmak lazım. Yada 2/3 devre yapılacaksa 4x1.5 / 5x1.5 gibi kablolar kullanmak gerekir.

Onun haricinde işin güzel yapılanı her bölüm/bölge/oda ya bir sorti çıkmaktır. Ordan oraya ordan oraya sorti atlatıldığında yarın öbür gün arıza/bakım için gelen adama döne döne sortinin nerden geldiğini aratmak pek hoş değil.

Bir alanda tek devre üzerinden bütün aydınlatmalar çalışacaksa o halde kablo ve sigorta akım kapasitesine gere hepsi atlamalı yapılabilir gereksiz israfa gerek olmaz.

Sonuç olarak sorduğunuz soruyu belirleyen projenin kendisidir banz göre.
çok teşekkürler

Boş işler proje başka tesissat başka , kontrol eden % ? ( adı kontrol )
+ müteahhit projesi .

Vicdana kalmış .

İşini iyi yapsanda çorbaya bağlanmış
( Bereket versin bu işlerle ilğilenmiyorum )
Kontrol memuru davalık ve işinden olacak .
Hem dağıtım firması , hemde belediye için özel kontrol memuru .

Boş işler proje başka tesissat başka , kontrol eden % ? ( adı kontrol )
+ müteahhit projesi .

Vicdana kalmış .

İşini iyi yapsanda çorbaya bağlanmış
( Bereket versin bu işlerle ilğilenmiyorum )
Kontrol memuru davalık ve işinden olacak .
Hem dağıtım firması , hemde belediye için özel kontrol memuru .
kim davalık acaba ne için olmuş açıklar mısınız? bize de tecrube olsun çünkü ben kontrolorlüğe yeni başladım.

kim davalık acaba ne için olmuş açıklar mısınız? bize de tecrube olsun çünkü ben kontrolorlüğe yeni başladım.

ALLAH helal rızık ve helal kazançlar , işler nasıp eylesin .
Hayırlı olsun ,

Unutulan kısım hesap günü . ( o gün gelince !!! )
ALLAH günahlarımızı affetsin
Birde kul hakkı !!! var .

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
ALLAH helal rızık ve helal kazançlar , işler nasıp eylesin .
Hayırlı olsun ,

Unutulan kısım hesap günü . ( o gün gelince !!! )
ALLAH günahlarımızı affetsin
Birde kul hakkı !!! var .

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .
Allah razı olsun, Rabbim gücümüzün yetmediğinden sorumlu tutmaz inşaallah.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri