Aydınlatma Rölesi Yanıyor.

Merhaba Arkadaşlar,
Şöyle bir sorunum var. Bir katta 10 adet ofis var. Her ofisin aydınlatması, kendine ait 24VAC bobinli röle çekilerek ve rölenin Com-No uçlarından aydınlatmanın fazı dolandırılarak aç kapa yapılmakta. Fakat aydınlatma 1-2 saat açık kalınca rölenin bobinindeki enerjiyi kessemde lambalar sönmemekte ve röle çekili kalmakta. Daha uzun süre kalınca röle yanmaktadır.
Röle: 220VAC 8 Amper.
Lambalar: 3-4 Amper dahi çekmiyor. Yani en fazla 20 tane florasan lamba var.

Yani Rölenin kontak uçlarından 8Amperden düşük bir akım geçtiği halde nasıl yapışık kalıyor kontaklar? Röleler yanıyor?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Rölenin ve devrenin resmini eklerseniz arkadaşlar daha doğru yorum yapabilirler..

24 v AC röle ile 220 v AC röleyemi kumanda ediliyor ?

220VAC röle yok. Sadece 24VAC röle var.
Ben bu rölenin bobinine 24VAC verip kesiyorum. Aydınlatmanın fazını rölenin açık uçlarından geçiriyorum.
Rölemin bobin uçlarına 24VAC verince, aydınlatma yanıyor, kesince aydınlatma sönüyor. Bunu kısa süreli yapınca sorun yok fakat lamba 1-2 saat açık kalınca. Yani 1-2 saat röle çekili olunca, Rölemin A1,A2 uçlarındaki kabloları söksem dahi, Rölenin Com-No kontakları halen çekili kalıyor, lambalar sönmüyor.

Ekli dosyalar

• CIU LAMBA-Role.png
    CIU LAMBA-Role.png
    25.9 KB · Görüntüleme: 23
Rölenizde sorun var.Röleyi değiştirirken daha yüksek akımlısını veya çift kontaklısını alıp kontakları paralelle-
yin.

Rölem çift kontaklı fakat tek kontağını kullanıyorum. Kontakları paralelleyin derken nedir kastettiğiniz. Bu mudur?

Ekli dosyalar

• CIU LAMBA-Role2.png
    CIU LAMBA-Role2.png
    11.8 KB · Görüntüleme: 24
20 lamba dediğiniz 20x40 = 800 w .Cosq ( klasik balastsa ) 0,44 .Zaten 7,7 amp. akım demektir.Elektronik ba-
lastlı ise 4-4,5 olur.Devreye sık girip çıkmıyorsa sorun olmamalı.Röleye gelen gerilimin 24 olduğundan emin-
misiniz ?Paralelleyin demek,iki kontağı üstten ve alttan birleştirin demek.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri