Aydınlatma Otomasyonu (soru)

forgatten2

Üye
Arkadaşlar evimdeki lambaları pic ile yakıp söndürmem lazım. Bunu yanında lambalar manuel olarak düğmeden de yakılabilmesi ve lambaların yanıp yanmadığını pic ile görmem lazım. Bunun için düğmelere nasıl birşey yapmam lazım?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İki kontaklı düğme kullanman gerekiyor 1. kontaktan lambayı direk yakıcaksın 2. kontaktan pic veya el konumu diye konum bilgisi alıcaksın lambanın yanıp yanmadığını nasıl anlarsın onu bilmiyorum belki bir ışık algılıyıcı ldr gibi birşey kullanabilirsin.

İki kontaklı düğme kullanman gerekiyor 1. kontaktan lambayı direk yakıcaksın 2. kontaktan pic veya el konumu diye konum bilgisi alıcaksın lambanın yanıp yanmadığını nasıl anlarsın onu bilmiyorum belki bir ışık algılıyıcı ldr gibi birşey kullanabilirsin.

Lambanın yanıp yanmadığı dediğim olay yanlış anlaşılmış sanırım. Mesela manuel olarak düğmeden yakıldığında düğmenin kapalı durumda olduğunu görmek istiyorum. Yani lambanın yanması değil düğmenin açık yada kapalı konumda olduğunu görmek istiyorum.

Bir de bu iki kontaklı düğme nasıl birşeydir ve nerde bulabilirim?

benim önerimde anahtarları liht anahtarla değiştir. yapacağın devreyide bir kutu içinde buatın yanına monte et böylece anahtardan gelen kablolarada lambaya giden kablolarada kolayca ulaşırsın, tabiki besleme için gereken enerjiyede.normalde anahtara giden uçları devrenin çıkışındaki röle kontağına bağla, anahtardan gelen enerjisiz uçları devrene gir, bitanede 220V al devrendeki trafoya gir. devrenide her kontak verildiğinde veya rf sinyali geldiğinde konum değiştirecek şekilde tasarla. ister anahtardan aç kumandayla kapa, ister kumandayla aç anahtarla kapa. anahtar manueldemi vs. tasan olmasın.

benim önerimde anahtarları liht anahtarla değiştir. yapacağın devreyide bir kutu içinde buatın yanına monte et böylece anahtardan gelen kablolarada lambaya giden kablolarada kolayca ulaşırsın, tabiki besleme için gereken enerjiyede.normalde anahtara giden uçları devrenin çıkışındaki röle kontağına bağla, anahtardan gelen enerjisiz uçları devrene gir, bitanede 220V al devrendeki trafoya gir. devrenide her kontak verildiğinde veya rf sinyali geldiğinde konum değiştirecek şekilde tasarla. ister anahtardan aç kumandayla kapa, ister kumandayla aç anahtarla kapa. anahtar manueldemi vs. tasan olmasın.

sanırım bu şekilde yaptığımda picli devre çalışmazken ışığı düğme ile açıp kapayamayacağım değilmi?

picli devrenin sürekli enerjili olması lazım. o zaman anahtarlada açılıp kapatılabilir. devre enerjisizkende açıp kapamak için söylenen iki kontaklı anahtardan bulman lazım.

peki bu iki kontaklı anahtar nasıl birşey nerden bulabilirim?

devre enerjisizkende açma-kapama yapabilmek için bu şekilde sistem kurulabilir. anahtar konumunu izleme ısrarını anlamadım ama bu sistemde lamba yanıyorsa anahtar kapalı konumdadır, yanmıyorsa açık konumdadır. lambaya giden çıkışa lamba yandığında çekecek şekilde bir adet röle bağlanır, buradanda lamba yanıyor bilgisi alınır.

sen en iyisi arkadaşım LCM modülü kullan hemde kendi pc'den kontrol edebilirsin kesin çozüm..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri