Aydınlatma Devresi Kontrolü

İnşaat aşamasında olan endüstriyel bi tesiste 5 farklı noktadan bi aydınlatma devresini tek start veya start stop anahtarıyla kontrol etmemiz gerekio. Herhangi bi noktadan start butonuna basıldığında lambalar çalışacak yine herhangi bi noktadan stop butonuna basıldığında lambalar sönecek, ikinci olarak bu işi tek start butonuyla yapbilirmiyiz yani starta basılınca lambalar yanacak ikinci kez basıldığında lambalar sönecek. Devrede 400 w 22 adet high bay kullanmaktayız sistem 3 faz, yardımlarınızı bekliyozruzz,,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
step role ıle sorunun hallede bılırsınız

Lambaların giriş devresin bir kontaktör (uygun güçte)
1 adet darbe akım şalteri konulmalı.
Sahada istediğiniz noktalara liht buton koyup bunları darbe akım şalterine bağlarsanız darbe akım şalteri ile de kontaktöre kumanda ederek istediğiniz işlevi sağlayabilirsiniz.

İnşaat aşamasında olan endüstriyel bi tesiste 5 farklı noktadan bi aydınlatma devresini tek start veya start stop anahtarıyla kontrol etmemiz gerekio. Herhangi bi noktadan start butonuna basıldığında lambalar çalışacak yine herhangi bi noktadan stop butonuna basıldığında lambalar sönecek, ikinci olarak bu işi tek start butonuyla yapbilirmiyiz yani starta basılınca lambalar yanacak ikinci kez basıldığında lambalar sönecek. Devrede 400 w 22 adet high bay kullanmaktayız sistem 3 faz, yardımlarınızı bekliyozruzz,,

En uygunu darbe akım şalteri. Ben bunu fabrika da uyguladım. 8 ayrı yerden yakıp söndürebiliyorum. Ancak yükü taşıyacak bir kontaktöre ihtiyacın var. Hem ucuz hemde sağlam yapabileceğin en uygun sistemdir. Light anahtarları darbe akım şalterine baplıcaksın. Anahtarlar birbirine paralel bağlanacak. Sıkıntı olmaz...
,

Darbe akım anahtarıyla istediğiniz miktarda koyacağınız start butonu ile ister yakar ister kapatırsınız.

senin istediğin sistem acil stop butonu ile bile olabilir açık kontak koyarsın altına bastığında sistem çalısır kapattığında sistem durur aynı işlem kumanda fazı için w otomat ile dahi yapılabilir yalnız start butonu kullanırsan mühürlemeyi unutmamalısın

senin istediğin sistem acil stop butonu ile bile olabilir açık kontak koyarsın altına bastığında sistem çalısır kapattığında sistem durur aynı işlem kumanda fazı için w otomat ile dahi yapılabilir yalnız start butonu kullanırsan mühürlemeyi unutmamalısın
İyide, 5 ayrı noktadan, acıl stop (veya normal stop) butonu nasıl calısacak. Diyelimki, a noktasından devreye aldı, d noktasından nasıl devreden cıkaracak veya tam tersi devreden cıkarıp alacak. Yukarıda bir çok arkadaşın yorumları boşunamı oluyor.Herkes yaptıgı uygulamayı anlatmıs, hata nerede..Senın dedıgın devre bir çok kablo cekıimi gerektirir. Düşün, 5 ayrı stop, 5 ayrıstart butonu, bu tesısatı bir kurar çizermisin, Hemde 100 metre de çeşitli noktalara...

Yanlışım varsa düzeltin üstadlar bu işte yeniyim ben, bu kadarını yapabildim kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri