Aydınlatma buati

Tolgayusuf

Üye
Söyle Bir durum varki tamamen öğrenmek maksadıyla soruyorum bunu aydınlatma buatini bağlamayı öğrenmek istiyorum piriz buati gibi fazı faza noturu noture bağla gitsin olmuyor Peki nasıl oluyor ben biraz biliyorum sonrası tıkanıyorum bana göre şöyle ki buata diyelim kablomuzu çektik aydınlatma linyesini anahtar aşağıda linyeden noturu alıp direk lambaya fazı anahtara indim lambadan Bir kablo daha alıp onu da anahtara girdim toplam üç kablo oldu anahtarda yinede kafam çok karışık

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Lambanın fazını anahtarla kontrol etmemmiz lazım bende karıştırıyordum öyle aklımda tutuyorum

Bir bağlantı şekli var mı sizde Sema gibi ama anlatacağım tarzda ben çözemedim bu arada lambaya toprak çekilmez dimi lamba Buat bağlantısı ve aydınlatma devresini öğrenmem lazım

şema.png
basit şekilde siz lamba duy undan iki adet 1.5 nya çekin buata kadar birini buattaki nötre bağlayın diğerini anahtara indirin ek filan yapmadan sonra anahtardan buat a çıkın başka kablo ile faz a bağlayın

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 36050 basit şekilde siz lamba duy undan iki adet 1.5 nya çekin buata kadar birini buattaki nötre bağlayın diğerini anahtara indirin ek filan yapmadan sonra anahtardan buat a çıkın başka kablo ile faz a bağlayın
Anladım Usta anlatım benim anlayacim tarzda olmuş tşklr Bir sorum daha olacak size diyelim ki 3 odanin lambalarının kablosunu çektik lamba buatina bu üç odanın kablolarını getirdik Bir buatta üç odanin lambalarının kablosunu var nya olarak değil de 3*1.5 olarak çekilir mi aydınlatma kablosu çekilirse buatta vago ile yada klemens ile nasıl Bir bağlantı yapılır anahtar ve aydınlatma işlemi

3x1.5 ttr kablodan bahsediyorsunuz yani anlayacağınız şekilde uzatma kablolarında kullanılır 3 gerek yok yeni alacaksanız nya alın illa ttr alacaksanız 2x 1.5mm alın yönetmelikçe uygun değildir tavsiyede etmem olmaz diyeyim

Anladım Usta anlatım benim anlayacim tarzda olmuş tşklr Bir sorum daha olacak size diyelim ki 3 odanin lambalarının kablosunu çektik lamba buatina bu üç odanın kablolarını getirdik Bir buatta üç odanin lambalarının kablosunu var nya olarak değil de 3*1.5 olarak çekilir mi aydınlatma kablosu çekilirse buatta vago ile yada klemens ile nasıl Bir bağlantı yapılır anahtar ve aydınlatma işlemi
Bu anlattıginiz ikili komütatör de aynı mı ikili komütatör e 3 kablo iniyor ??

komütatör yani ikili anahtar buattan tek faz iner girişe bağlanır iki adet çıkıştan çekilir lambalara Ekli dosyayı görüntüle 36054
Anladım ustam buata gelen kablomuzdan fazi direk anahtara iniyoruz lambadan anahtara iki kablo çekiyorum lambadan anahtara çektiğim iki kablo anahtar üzerinde üç yer var yukarıda iki yer aşağıda da Bir yer yukarıya lambadan gelen iki kabloyu girdim aşağıya da fazı girdim

Anladım ustam buata gelen kablomuzdan fazi direk anahtara iniyoruz lambadan anahtara iki kablo çekiyorum lambadan anahtara çektiğim iki kablo anahtar üzerinde üç yer var yukarıda iki yer aşağıda da Bir yer yukarıya lambadan gelen iki kabloyu girdim aşağıya da fazı girdim
İkili komütatör olan anahtar da iki lambamiz olduğu anlamı na gelir dimi öyle düşünmem lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri