Aydınlatmada Fotosel Röle Kullanımı.

ademcelik

Profesyonel Üye
kolay gelsin arkadaşlar
kapalı pazaryerimiz var
14 sıra halinde ve her bir sırada 8 tane olmak üzere 45w enerji tasarruflu ampullerden oluşan sistem var.
sistem tek bir şalterden beslendiği için 7/24 devamlı yük altında.
vatandaşlardan gelen şikayetler sonucu bu sistemi düzenleyelim diyoruz.
pazaryerinin bazı yerleri karanlık oluyor bazı yerleri aydınlık oluyor. yani karanlık olan yerlerde armatürlerin yanmasını istiyoruz ama aydınlık olan yerlerin armatürlerin yanmasına gerek yok diyoruz. çözüm öneriniz nelerdir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Pazar alanı komple kapalı ve çatı yüksekliği 4-5m gibiyse projektörlerle bir aydınlatma dağılımı yapılabilir. Metal halide veya halojen olabilir gündüz içerisi aydınlık ise astronomik röle ile kumanda edersiniz.

Pazar alanı komple kapalı ve çatı yüksekliği 4-5m gibiyse projektörlerle bir aydınlatma dağılımı yapılabilir. Metal halide veya halojen olabilir gündüz içerisi aydınlık ise astronomik röle ile kumanda edersiniz.
armatür yüksekliği 5 metre dolaylarında. ama astronomik röleye göz takıp kumanda edelim diyorum ama lamba ömürleri azalır onunda önüne geçmek lazım.
bu lambaları manuel mi kontrol ediyorsunuz
evet manuel kontrol ediliyor daha doğrusu sistem devamlı açık.

Astronomik röle kullanmı lamba ömrünü azaltmaz. Bu anlattığınız sistemde kullanılabilecek en kullanışlı malzeme bence astronomik röle olur.Ayrıca göz koymanıza gerek yok. Astronomik röle yi gün doğumu ve gün batımından önce ve sonra programlayabilirsiniz. Yani güneş tam doğmadan veya güneş doğduktan istediğiniz bir süre sonra lambaları söndürebilir, güneş batmadan önce veya battıktan bir süre sonra yada tam batma zamanında lambaları yakabilirsiniz.

Gündüz içerisi loş olacağından floresan lambalar yeterli gelir yada hiç aydınlatma kullanılmıyordur belki. Astronomik röle ile program yapılıp projektörler kademeli olarak yakılabilir örneğin 16'da hava kararmaya başladı atıyorum ilk 4 projektör saat 18'de tam karardı diğer 4 projektör devreye girsin gibi. Bulut girdi pazar yeri loş oldu gibi bir durum için endişe duyuyorsanız böyle durumlar için bir grup devreye alınabilir. Halojen projektörler böyle bir uygulama için idealdir diye düşünüyorum.

peki bu astronomik zaman röle ile fazları programlamayla devreye alabiliyor muyuz? misal R fazı öğleden sonra 3 de çalışsın
S fazı öğleden sonra 5 de çalışsın T fazı ise gün batımına entegre olsun. bu durumda gündüz vakti karanlık olan yerleri R fazı ile besleyelim. bu şekilde tasarım yapabilirmiyiz.
birde şunu soracaktım
2 tane fotosel göz olsun iki gözün de ait olduğu lambaların yanması için 2 göz arasındaki mesafe ne kadar olmalı ?

peki bu astronomik zaman röle ile fazları programlamayla devreye alabiliyor muyuz? misal R fazı öğleden sonra 3 de çalışsın
S fazı öğleden sonra 5 de çalışsın T fazı ise gün batımına entegre olsun. bu durumda gündüz vakti karanlık olan yerleri R fazı ile besleyelim. bu şekilde tasarım yapabilirmiyiz.
birde şunu soracaktım
2 tane fotosel göz olsun iki gözün de ait olduğu lambaların yanması için 2 göz arasındaki mesafe ne kadar olmalı ?

Astronomik rölelerde 2 kontak çıkışı var yani iki program yapabiliyorsunuz. Yani iki kontaktörle iki zaman aralığında program yapabilirsiniz. İki röle iki göz kullanımına gerek yok.

her lamba için ayrı fotosel lazım çünkü ortmanın karanlığı değişken

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri