Ayarlı komütatör anahtarında düşük seviyede titreme

sivacioglu

Üye
Merhabalar,

Evimin salonunda daha dekoratif ve istendiği zaman ışık seviyesini ayarlayabilmek için 50W 'lık 7 adet spot lambayla aydınlatıp, 2 adet ayarlı komütatör anahtarla kumanda ettim. Bir anahtar 4 adet spot, diğeri ise 3 tanesini kumanda etmekte. 4 lü tarafın anahtarında reostayı kısınca sorun yaşamıyorum, düşük ışık seviyesinde bile düzgün şekilde aydınlanıyor. Fakat 3 lü tarafta düşük seviyelerde spotlarda titreme yapıyor. Bunun nedeni anahtardan mı kaynaklanır, yoksa spotların trafolarından mı kaynaklanan bir sorun olabilir? İkinci olarak bu titremenin spot için zararı nedir?

Şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anahtarları yer değiştirerek sorunun anahtarda mı yoksa başka bir yerde mi olduğunu anlayabilirsiniz.

anahtar bağlantılarını yer değiştir.aynı titremeyi yapacakmı gözlemle.eğer yaparsa lambalara yoğunlaş.saygılar..

Benim aklıma önce, trafoların elektronik trafo olabileceği ve dimmerlenebilme özelliğine sahip olmama ihtimali geldi. Sonra, bundan daha kuvvetli bir ihtimal olarak, dimmerlerde, akımı üzerine çeken elemanın ya da alternansı kırpan triakın gücünün, 4 tane spot lambaya yetmeyebileceği geldi. 4 tane spot olan kısımdan, spotun bir tanesini söküp durumun değişip değişmediğine bakarsanız, hepimizi aydınlatmış olursunuz. Umarım bizi titreşimsiz olarak aydınlatırsınız :)
Eğer bu titreşim, dediğim sebeptense, lambalara değil de, dimmerinize zarar verebilir.
Eğer bu titreşim, spotlara giden kablo ekindeki gevşeklik veya kötü temastan kaynaklanıyorsa ve de siz dimmer ile gerilimi kıstığınızda, o kötü temas noktasındaki direnci aşamadığı için titreme oluyorsa, yine lambaya değil de, tesisata zarar verebilir, itfaiye çağırmak gerekebilir ( Allah korusun) . Uzun lafın kısası, bağlantılarınızda sıkıntı yoksa, bu olayı çok dert etmeniz gerekmez. Ama bağlantılar gevşekse veya kötü temas varsa, zamanla sıkıntı olabilir.

Benim aklıma önce, trafoların elektronik trafo olabileceği ve dimmerlenebilme özelliğine sahip olmama ihtimali geldi. Sonra, bundan daha kuvvetli bir ihtimal olarak, dimmerlerde, akımı üzerine çeken elemanın ya da alternansı kırpan triakın gücünün, 4 tane spot lambaya yetmeyebileceği geldi. 4 tane spot olan kısımdan, spotun bir tanesini söküp durumun değişip değişmediğine bakarsanız, hepimizi aydınlatmış olursunuz. Umarım bizi titreşimsiz olarak aydınlatırsınız :)
Eğer bu titreşim, dediğim sebeptense, lambalara değil de, dimmerinize zarar verebilir.
Eğer bu titreşim, spotlara giden kablo ekindeki gevşeklik veya kötü temastan kaynaklanıyorsa ve de siz dimmer ile gerilimi kıstığınızda, o kötü temas noktasındaki direnci aşamadığı için titreme oluyorsa, yine lambaya değil de, tesisata zarar verebilir, itfaiye çağırmak gerekebilir ( Allah korusun) . Uzun lafın kısası, bağlantılarınızda sıkıntı yoksa, bu olayı çok dert etmeniz gerekmez. Ama bağlantılar gevşekse veya kötü temas varsa, zamanla sıkıntı olabilir.

4 Spot bağlı olanda sorun yokmuş, 3 tane bağlı olanda varmış. :confused:

bağlantıları kontrol ettim sorun yok eğer dediğiniz gibi tesisatta ek kablo sorunu varsa gerçekten tehlikeli ama duvarı kırıp bakmam gerekir, içimede kurt düştü. Son bir şans olarak anahtarı değiştirmeyi düşünüyorum umarım sorun kalitesiz malzemeden kaynaklanıyordur.

Yorumlarınız için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri