Ayarlı güç kaynağı

30 volt 6 amper ayarlı güç kaynağım var sorum şu amper ayarını 0 yapınca voltaj hala 30v gösteriyor onunda 0 olması lazım değilmi buradaki sorun nedir cevaplarınuzı bekliyorum

Şimdi siz; diyelim ki televizyonu prizden çektiniz, bu durumda akım olmadığı için prizdeki gerilim sokaktaki trafodan itibaren sizin prize kadar 0'a mı düşüyor?

220 genliğindeki elektrik prizin ucunda duruyor ama kullanılmadığı için akım 0 durumunda.
Ac elektrikten söz etmiyorum dc akım sınırlama sorunun benimkisi
Yukarida belirttigim gibi potansiyometrelerinizde ariza yada kirlilik olabilir.

Akim potlarinizi ölçüp temizleyin. Patlar sağlam ise akim potunun hemen arkasında kalibrasyon trimpotu var. İnce ayar yaparak istediğinizi yapabilirsiniz.

Bendeki guc kaynagini akim potlarini kısıp resmini buraya eklerim. Sizinkine benzer bir guc kaynagi.
Teşekkkurler yapıcam dediğinizi

Ac elektrikten söz etmiyorum dc akım sınırlama sorunun benimkisi

Farketmez türü sonuçta ikisi aynı şey. Hem ben sadece bir örnek verdim durumun anlaşılması için.

Yada çok daha açık bir örnekle; Siz musluğu (akım potansiyometresi) açtığınızda su(akım) akıyor, musluğu ne kadar açarsanız o kadar su akıyor. Kapattığızda da su akmıyor ancak siz musluğu kapattınız diye borulardaki su yok olmuyor ki, orada beklemeye devam ediyor.

Önceden siz akımı tamamen kapattığınızda volt metrede 0 'a düşüyorduysa ama şimdi düşmüyorsa diğer mesajda ustanın dediği gibi potansiyometre de bir sıkıntı olabilir belki akım hiç 0 olmuyordur ve devre deaktif duruma geçmiyordur. Ancak bu şekilde çalışması hiç mantıklı gelmiyor.
Benim akımı açıp kısmam yada kapatmam, ayarlamış olduğum voltajı etkilememeli. Akımı tekrar açtığımda ayrıca birde tekrar voltaj mı ayarlayacağım tekrar.

Farketmez türü sonuçta ikisi aynı şey. Hem ben sadece bir örnek verdim durumun anlaşılması için.

Yada çok daha açık bir örnekle; Siz musluğu (akım potansiyometresi) açtığınızda su(akım) akıyor, musluğu ne kadar açarsanız o kadar su akıyor. Kapattığızda da su akmıyor ancak siz musluğu kapattınız diye borulardaki su yok olmuyor ki, orada beklemeye devam ediyor.

Önceden siz akımı tamamen kapattığınızda volt metrede 0 'a düşüyorduysa ama şimdi düşmüyorsa diğer mesajda ustanın dediği gibi potansiyometre de bir sıkıntı olabilir belki akım hiç 0 olmuyordur ve devre deaktif duruma geçmiyordur. Ancak bu şekilde çalışması hiç mantıklı gelmiyor.
Benim akımı açıp kısmam yada kapatmam, ayarlamış olduğum voltajı etkilememeli. Akımı tekrar açtığımda ayrıca birde tekrar voltaj mı ayarlayacağım tekrar.
Aynen dediğiniz gibi muslukda sıkıntı var ben kapatıyorum ama o az da olsa akıyor ve voltaj 0 olmuyor
Aynen dediğiniz gibi muslukda sıkıntı var ben kapatıyorum ama o az da olsa akıyor ve voltaj 0 olmuyor
Yani demek istediğim akım ve voltaj ayarlı güç kaynaklarında akımı kısınca yani 0 konumuna getirince voltaj da 0 olmazmı göstergede ben bunu böyle biliyorum

Yani demek istediğim akım ve voltaj ayarlı güç kaynaklarında akımı kısınca yani 0 konumuna getirince voltaj da 0 olmazmı göstergede ben bunu böyle biliyorum

Ben hiç hazır ayarlı bir güç kaynağı kullanmadım bu yüzden nasıl tepki verdiklerini bilmiyorum, ancak dediğiniz gibi olması bana mantıklı gelmiyor. Bir deney yada test esnasında ben akımı ayarlasamda açsamda, kapatsamda o voltajın orada sabit durmasını isterim.

Neyse, güzel bir temizlik yapın ve sonra potansiyometreyi gerekirse devreden ayırıp bir kontrol edin ölçü aletiyle belki bir sıkıntı vardır.

Ben hiç hazır ayarlı bir güç kaynağı kullanmadım bu yüzden nasıl tepki verdiklerini bilmiyorum, ancak dediğiniz gibi olması bana mantıklı gelmiyor. Bir deney yada test esnasında ben akımı ayarlasamda açsamda, kapatsamda o voltajın orada sabit durmasını isterim.

Neyse, güzel bir temizlik yapın ve sonra potansiyometreyi gerekirse devreden ayırıp bir kontrol edin ölçü aletiyle belki bir sıkıntı vardır.
Bu cihazların çalışma mantığı böyleymiş akım yoksa voltajda yok

Bu cihazların çalışma mantığı böyleymiş akım yoksa voltajda yok

Hayır mantı bu değil.

Bu guc kaynakları ya sabit gerilim guc kaynagi yada sabit akim guc kaynagi modunda çalışırlar.

1-) Sabit gerilimde siz bu cihaza hangi yükü baglarsaniz bağlayın çıkış voltajini sabit tutmaya calisir. Çıkış voltajini sabit tutmak için akımı değişkendir. Mesela çıkış voltajini 10 volta ayarladiniz. Guc kaynağı boşta iken voltaj ekranı 10.0 akım ekranı 0 dır. Siz bu güç kaynağına 10 ohm bir yük bağladığınızda 1 amper akım akıtarak voltajı 10 voltta sabit tutmaya çalışır. Siz yükü değiştirdiniz mesela 10 ohm yüke bir 10 ohm daha yük eklediniz. Bu ekleme anında voltaj düşmeye başladığında güç kaynağı bu durumu düzeltmek için gerilimi arttırır ta ki yüne 10 voltu yakalayana kadar. Bu esnada akım ne oldu 2 amper. Çünkü iki paralel direnc eşdeğeri 5 ohm oldu. Bu direncte 10 volt düşmesi için 2 katı akım vermesi lazım.

İkinci çalışma modu ise sabit akim modudur. Bu moda siz yuk olarak herhangi bir şey bağlamadığınızda dahi ekranda sadece voltaj ekranında değer okumalsınız. Çünkü çıkışta yük yok ise idealde oradan akımda akmaz. Akım akmayacağı için cihazın sabit akım moduna geçmemesi lazım. Yani yine de siz iki ekranda sadece voltaj bölümünde değer göreceksiniz. Ne zaman çıkışa herhangi bir yük bağladınız o zaman ayarladığınız akım değerinde sabit akım ama voltaj değeri değişebilir.

Bu tekniğin dayandığı kural ohm kanunudur.

Sizin cihazınız da akım potlarını sıfıra kadar kıstığınızda voltaj da 0 oluyor ise ya sizin cihazın kalibrasyonu bozuk yada bu güç kaynaklarının çıkış terminallerinin arkasında koruma diyodu ile deşarj direnci bulunmaktadır. Bunlardan biri akım çekiyordur.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri