Ayarlı güç kaynağı sorunu

Sorunu çözdünüz mü?

Yok hocam hurdaya ayırdım onu yedek parça olarak duracak DPS5005 programlanabilir modülasyonu sipariş ettim hem trafom 120 watt tam uyumlu olacak yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Evet hocam trafo 24v 120 watt gücünde ilk zaman sağlıklı çalışmıştı sonradan sapıttı [emoji4]

Herkese selamlar . Konuyu hortladı kusura bakmayın . Bu devrenin aynısını yaptım , 24 volt ac bağlandığım zaman 30 volt alamıyorum . C1 kondansatörün ayaklarında 33 volt var . Fakat çıkışta 30 volt alamıyorum bunun nedeni ne olabilir . YouTube de bu kartın yapılması ile ilgili bir video var aynı sorunu yorumlara 2 kişi daha yazmış . Çözüm olarak 5v1 zener diyotları 5v6 ile değiştirerek sorunu çözdüm yazmış biri . Ben de değiştirdim ama işe yaramadı. Aldığım voltaj 22 volt ta kalıyor . Kullandığım trafo 24 volt 4 amper. Cevaplar için şimdiden teşekkürler .

Ekli dosyalar

• Orig Schematic.jpg
    Orig Schematic.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 15
  • PCB layout.jpg
    PCB layout.jpg
    187.3 KB · Görüntüleme: 16
Herkese selamlar . Konuyu hortladı kusura bakmayın . Bu devrenin aynısını yaptım , 24 volt ac bağlandığım zaman 30 volt alamıyorum . C1 kondansatörün ayaklarında 33 volt var . Fakat çıkışta 30 volt alamıyorum bunun nedeni ne olabilir . YouTube de bu kartın yapılması ile ilgili bir video var aynı sorunu yorumlara 2 kişi daha yazmış . Çözüm olarak 5v1 zener diyotları 5v6 ile değiştirerek sorunu çözdüm yazmış biri . Ben de değiştirdim ama işe yaramadı. Aldığım voltaj 22 volt ta kalıyor . Kullandığım trafo 24 volt 4 amper. Cevaplar için şimdiden teşekkürler .
Merhaba

Adı üzerinde regüle bu ve voltajı regüle edebilmek için girişteki voltajdan daha yüksek voltaja ihtiyaç duyar yani 24 volt ve 2 voltunuz regüle transistörlerinde kalır.Geriye 22 volt kalır. 0-22 volt arasında voltajı ayarlarsınız.
Not; 24 volttan yukarısına aldanmayın. Her ne kadar trafo nuz 24volt ama, diyot doğrultması ve kapasitörden sonra yaklaşık 1.44 oranında voltaj yükselir. Bu Yükseliş zahiridir, anında düşer. Neyse detaya girmeyeyim Her şeyiniz normal.
Başarılar dilerim.

@murat sonkaya
Siz o YouTube daki zener yorumuna inanıpta 24 volttan nasıl 33 volt olduğuna dair saçma bir şeye inanmış ve burada da bunun çaresini aramışsınız. Halbuki o zener, sadece opamplar için simetrik besleme sağlıyor. Size istediğiniz gibi bir cevap verememekten dolayı üzgünüm. Ama gerçek bu.
Unutmayın;
Hiçbir şey yoktan var olmaz; varken de yok olmaz (lavoisier)
Hiç olmazsa, bir teşekkür butonuna basabilir ya da teşekkür edebilirdiniz.
Sağlıcakla kalın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Devreye 24v ac girildiği zaman opamp in besldmesi tam 5,6 geliyor mu diye bakılması gerekiyor eğer op amp beslemesi tam olmasina rağmen ısınma varsa cikistaki darlington transistörler ile darlington un base bacağına bağlı olan transistör u kontrol etmek gerek BC 546 olabilir transistor

Merhaba

Adı üzerinde regüle bu ve voltajı regüle edebilmek için girişteki voltajdan daha yüksek voltaja ihtiyaç duyar yani 24 volt ve 2 voltunuz regüle transistörlerinde kalır.Geriye 22 volt kalır. 0-22 volt arasında voltajı ayarlarsınız.
Not; 24 volttan yukarısına aldanmayın. Her ne kadar trafo nuz 24volt ama, diyot doğrultması ve kapasitörden sonra yaklaşık 1.44 oranında voltaj yükselir. Bu Yükseliş zahiridir, anında düşer. Neyse detaya girmeyeyim Her şeyiniz normal.
Başarılar dilerim.
Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederm ama bu kit 0 - 30 volt olarak satılıyor ve girişi 24 volt ac .
izlediğim videolar da Ac 24 takılan tüm kitler 30 volta çıkıyor .

Selamlar değerli yorumunuza teşekkür cevabı yazdım fakat telefondan yazdığım için bir hatadan dolayı gitmemiş hatta konuyu açtığım da yazım taslak halinde duruyordu kusura bakmayın . Tekrar teşekkürler .

Devreye 24v ac girildiği zaman opamp in besldmesi tam 5,6 geliyor mu diye bakılması gerekiyor eğer op amp beslemesi tam olmasina rağmen ısınma varsa cikistaki darlington transistörler ile darlington un base bacağına bağlı olan transistör u kontrol etmek gerek BC 546 olabilir transistor

Ölçüp cevabını yazacağım . Araştırmalarıma göre bu kitin bir versiyonun da pcb de diyot yönleri yanlış basılmış fakat dogru yöne takınca sorunsuz çalışıyor . ( resim ekte )Benim aldığım kitte ise bu sorun var neden derseniz bu sorunu yaşayan bir tek ben değilim .10k voltaj potansiyometresi o konumundayken multimetre 0.6 milivolt gösteriyor . Normalde bunu 0 volt yapmak için rv1 trimpot koymuşlar fakat hiçbir işe yaramıyor . trimpot sağlam . Ayrıca constant current ışığı devamlı yanıyor fakat akım sınırlaması yapılabiliyor , ledde hafif bir kırpma olunca anlaşılıyor .
Muhtemelen bende dsp5005 alacağım .

Ekli dosyalar

• yanış basımpcb.JPG
    yanış basımpcb.JPG
    44.8 KB · Görüntüleme: 15
Moderatör tarafında düzenlendi:
Sorun giderildi mi

Evet dostum opampları değiştirince sorun düzeldi . Hem ayar trimpotu çalıştı . Potanslar en dipte iken -0.65 volt veriyordu ve düzelmiyordu . Trimpot ile 0 volta calibre ettim . CC ışıgı devamlı yanıyordu . O da söndü . Şu an sistem çok stabil . TL 081cp opamp almıştım onlar çalışmadı . Resimde görülen opamplar ile sorunu giderdim .

Ekli dosyalar

• IMG_20200728_190632.jpg
    IMG_20200728_190632.jpg
    349 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20200728_190553.jpg
    IMG_20200728_190553.jpg
    164.3 KB · Görüntüleme: 15
Bu aldığın opamp lar patates baskı yani çakma orjinal değil ve çok eski ürünler yeni teknoloji de orijinalliği anlamak çok zor oldu orjinale de lazerle çakmaya da lazerle yaziyorlar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri