Ayarlı güç kaynağı sorunu

Aslında verilen şemayı kim yüklediyse orada bir ameliyat önermiş.

TL081 datasheet'e bakınca maksimum Vcc 36V diyor. Ama mevcut tasarımda o ısınan en son TL081'in Vcc si bu değere çok yaklaşıyor. Direkt olarak doğrultucudan sonra alıyor voltajı. Bu da biraz marjinal olduğu için eleman oradaki ameliyatı önermiş. Yani en son TL081, doğrultucu çıkışından değil de 24V luk bir regülatör ile besleniyor.

Doğrultucu çıkışını ölç. Eğer 36V'a çok yakın ise, o zaman oradaki ameliyatı yap.

Bir de VT1 transistörünü kontrol et. Kısa devre olmuş olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında şöyle bir durum var herhangi bir cihaz bağlamadan direkt kısa devre yaptırarak denedim korumaya geçicek mi diye ve bu kart 24 v 3 amper max giriş ama elimde 24 v 120 watt trafo vardı ve onu bağlamıştım tahminimce kısa devrde 4 ila 5 amper çekmeye çalıştığı için bozulmuş olabilir mi ? [emoji4]

Hatalı verilebilir, siz yanlış takmış
olabilirsiniz. Lehim problemi ile
sıkıntı olmuş olabilir, aşırı akım
çekilmiş olabilir. Bir çok değişken var.

Sökmeden doğru test etmek zor.
Bir kaç malzeme söyledim, ama
diğerlerini de kontrol etmek gerekebilir.

Bu akım ayarlı güç kaynağı olduğuna göre akımı limitlemesi gerekirdi. Ama kısa devre edip yemeğe gidip geldiysen, aşırı ısınmadan gitmiş olabilir :D

VT1'i kesin kontrol et.

Akım sınır ayarlarını yapmadan
teste başladıysanız neler olmaz, neler...
Önce ölçü aletiyle akım sınırlamalarını
ayarlanınız gerekirdi.

Bu akım ayarlı güç kaynağı olduğuna göre akımı limitlemesi gerekirdi. Ama kısa devre edip yemeğe gidip geldiysen, aşırı ısınmadan gitmiş olabilir :D

VT1'i kesin kontrol et.

Yok hocam 3 4 saniye kısa devrede tuttum çok değil yani

Akım sınır ayarlarını yapmadan
teste başladıysanız neler olmaz, neler...
Önce ölçü aletiyle akım sınırlamalarını
ayarlanınız gerekirdi.

Testi 30 v civarında yapmıştım zannedersem amper kısmıda sondaydı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet kart çok değil zaten 25 tl civarı ama moralim bozuldu havya istasyonu artı güç kaynağı tek hazne içine koymayı düşünüyordum özene bözene topladım malzemeleri böyle olunca üzülüyor insan [emoji4] yardımlarınız içinde çok teşekkür ediyorum müsait bi zamanda söküp test edeceğim.

Dip not şema ile bu pcb devre aynı devre değil. Çok benzer ama ufak farklılıklar var.

Opamplar için orjinal devre üzerinde 82 ohm direnç var akım ve gerilim ayar potlarının solunda opampların beslemesi bu direnç üzeridnen gidiyor hatta bu direnç normalden biraz fazla ısınıyor.

Aşağıdaki pcb görselinde AC hattan sol ustteki 82 ohm direnç üzerinden yanındaki 4148 diyotlarla doğrultulup opamplar besleniyor diye hatırlıyorum. Devreyi takip etmek lazım bir zener ilede voltaj regülesi yapılıyordu sanırım.

Birde pcb de 7824 bir tane oda fanı beslemek için diğer uçta duruyor. Opamp için ayrı bir voltaj regüle entegresi yok.

PCB%2Bmods%2Bfront.jpg

Aslında tek taraflı PCB, şeması kolaylıkla çıkarılabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri