Ayarlı güç kaynağı projem ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Devre şeması olarak yukarıda da bahsettiğim gibi elektor dergisinde yayınlanan 0 - 30 volt ayarlı güç kaynağı projesini kendime örnek aldım. Bilgi ve şeması aşağıda görebilirsiniz. Elimdeki trafonun çıkış voltajı nedeniyle ben 0 - 24 volt olarak projeyi yapacağım ama bu devre ve uygun transistörlerle yapmak isteyen arkadaşlarımız 0 - 50 volt arasında kontrol sağlayabilirler. İsteyen arkadaşlar aşağıdan bu devrenin orjinallerini indirebilir faydalanabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 20230Ekli dosyayı görüntüle 20228Ekli dosyayı görüntüle 20229

iyi günler devre şeması tam olarak okunmuyor. piksel olarak büyütünce sorun oluyor. Net olan bi resim varsa yollayabilirmisiniz.

Aşağıdaki resme tıklarsanız boyut olarak büyük haline olaşabilirsiniz.

UFJJM.jpg

Yine okunmuyor aynı resim çıkıyor. Mesela 741 ve 723 ün arasındakiler...

gayet net bence. büyütünce hepsi okunuyor.,,

özellikle okuyamadığınız parça notasyonu hangisi resimde işaretlerseniz ben size soyleyeyim isterseniz?

dsız.png

Evet transistörleri büyük bir soğutucu ve fanlarla da desteklicem. Ayrıca birde küçük termometre koyup alüminyum bloğun sıcaklığınıda görmeyi planlıyorum.

Ek devre değilde trafom zaten 2 kademeli. Büyük bir switch aldım girişi bununla anahtarlayacağım. 12 volt lazım olduğunda cıkıştan sadece bir sargı 24 volt lazım olduğunda 2 sargı seri olacak.

Evet devre çok eski ama çok araştırdım. Şu an piyasada satılan 0-30 volt ayarlı güç kaynaklarının bir çoğu bendeki devre ile aynı. Hepsi opamp ve 723 entegresi ile kontrol sağlanan güç transistörleri sürülen model. Tek farkım onlarda trafo çıkışı 3 yada 4 kademeli benimki ise 2 kademe olacak.

Eldeki malzemeleri değerlendirerek bişeyler yapmak istedim. Bakalım sonuç ne olacak.
Trafo olarak ne kullandin kardeşim devrenin beslemesini nasıl yaptın ?

Trafo olarak ne kullandin kardeşim devrenin beslemesini nasıl yaptın ?

Ana güç trafosu olarak 2 x 13.5 volt 400 watt transformator kullandim. Trafo elimde olan bir trafo idi ozellikle almadim. Bu guc kaynagi icin buyuk bir trafo aslinda.

Devreyi beslemek icin 2 x 12 volt trafo kullandim. Ama gucunu hatirlamiyorum. Cok guclu degil 3 - 5 watt gibi bir trafo idi.

Ana güç trafosu olarak 2 x 13.5 volt 400 watt transformator kullandim. Trafo elimde olan bir trafo idi ozellikle almadim. Bu guc kaynagi icin buyuk bir trafo aslinda.

Devreyi beslemek icin 2 x 12 volt trafo kullandim. Ama gucunu hatirlamiyorum. Cok guclu degil 3 - 5 watt gibi bir trafo idi.

@serkan_48 Ne yaptınız? Yani istediğiniz verimi alabildiniz mi?
Trafo 27voltmuş. Hadi 25volt diyelim. 15 amper gibi bir akım verir bu trafo.
Regülasyon devreniz nasıl?
Voltajın yükte düşmesi ve 10A gibi bir yüke girince ripple varmı?

Son düzenleme:
Istediğim verimi aldim. Ancak kutulama istedigim gibi olmadi. Yeni kutulama yapamadim. Ripple olcmedim. Illaki bir miktar vardir ama benim işimi goruyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri