Ayarlı Güç Kaynağı Oluşturma

acme_t

Üye
Merhabalar aliexpresten aldığım şuan yolda olan 1.resimdeki 0-32v 0-5 a sabit voltaj sabit akım güç kaynağına can vermek istiyorum. Bu ürün sadece arayüz yani tak fişe çalıştır degil. Max 40 volt 5 amper dc güç kanyağı istiyor.
Trafoya para vermek istemiyorum regüle devresini gerekirse kendim yapabilirim. Evdeki atıl durumdaki vestel müzik setinin güç kaynagı işimi görecek regüle kısmıda var fakat benim sorum şu teyp içindeki trafoda ve regüle kartında ihtiyacımdan çok çıkış var ben bana lazım olan 36vdc alsam ihtiyacım olmayan diger bir surü 12vdc, 5.6vdc 18vdc 8.6vdc leri boş bıraksam yük bağlamasam trafo ve/veya kartı bir süre sonra zarar görürmü yanar mı?

Screenshot_2017-02-24-20-17-53.png

20170224_201128.jpg

20170224_201052.jpg

20170224_201118.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Boş bırakman sorun yaratmaz.

Teşekkürler @by lent birde birşey daha sorcam teybin arkasında 150 watt yazıyo fakat trafo 220volt girişine 1.6 amper cam sigorta koymuşlar bu 150 wattı trafo gücü olarak düşunüyorum yanlış mı? Trafonun ac çıkışlarını paralel bağlasam lazım gelen voltajı bi şekilde tuttursam çıkış gücümü artar yada ne olur?

Yanlış okumuşsun 105w mış.

Teyp içindeki trafo 100 Watt ise, siz bunun 36 Volt çıkışından güç alıp regüle ettiğinizde en fazla 2-2.1 Amper çıkış verir.

Aldığınız devre muhtemelen tam aralıkta çalıştırılacağı durumda (0-36V) 40 Volta ihtiyaç duyuyordur. Sizin 15 Volta ihtiyacınız varsa cihazı muhtemelen 18-19 Volt gibi bir gerilimle de çalıştırabilirsiniz. Dökümanına bakmak lazım.

Saygılar....

Cihaz gereksinimleri

Screenshot_2017-02-25-08-37-33.png

Ben trafoyu 150 watt sanmıştım teyp arkasındaki etiketten by lent uyardı yanlış görmüşüm. 105 watt mış. Birkaç 12-15-18 ac volt çıkışı var trafo totalde bu gücü veriyordur mantığindan yola çıkarak çıkışları paralel yapsam birbirine trafo toplam gücünü çekebilirim herhalde. 5 amper olmayacak ama olmadı bulunca degiştiririz artık. Pazar günü maltepe bit pazarına gitcem belki bulurum biseyler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Onun için sargıları ayırmanız (ki ayırmanız çok zor) lazım, bu haliyle paralel yapamazsınız kısa devre olur. Diğer türlüde olacağı kesin değil.

100-150 Wattlık trafolar çok pahalı değil sardırabilirsiniz. Bit pazarından alacağınıza değmez.

Giriş gerilimi aralığı geniş, ihtiyacınız yoksa 36 Volt kullanmanız şart değil.

Saygılar....

Birşey daha sorcam bir trafo düsunelim 12 v 5 a çıkış versin çıkış max yükte ilen girişten kaç amper geçer kaç amper sigorta takarız 220 v tarafına
Bunun bir hesaplama formülü varmı

Birşey daha sorcam bir trafo düsunelim 12 v 5 a çıkış versin çıkış max yükte ilen girişten kaç amper geçer kaç amper sigorta takarız 220 v tarafına
Bunun bir hesaplama formülü varmı
Evet, çok basit bir formülü var. İnternetten ''transformatör'' diye araştırıp bulabilirsiniz.

Saygılar....

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri