Ayarlı adaptör ile 9v pil şarjı

tan er

Üye
3-12v dc ayarlı adaptörü 9 volta getirip polerizasyonunuda ayarladıktan sonra 9 v luk pili şarj edebilir miyim?
Adaptörün çıkış amperi 300mAmp
9 volt pil ise 175mAmp

Merhaba.
1- 9 voltluk adaptör veya güç kaynağıyla 9 voltluk şarjlı bir pil şarj edilemez, şarj voltajı % 20 daha fazlası (En az 11.25 volt DC) batarya içinden geçmiş olmalıdır. Aksi halde 9-9=0 volt farkla bu bataryadan elektrik (şarj akımı) hiç geçmemiş olur.
2- Nikel-kadmiyumlu pil bataryası ise ayni kurşunlu sulu/jel akülerin şarjındaki gibi bu bataryanın amper kapasitesinin 1/10'u kadarı olmalıdır, yani şarj voltajı 17.5 mA'i hiç geçmemelidir.
3- Lityum-iyon şarjlı bir pil ise normal adaptörlerle bunları şarj edemezsiniz, çok risklidir ve bunlar için özel şarj cihazları (kademeli şarj işlemleri için) piyasada vardır.
4- 9 voltluk pil alkalin veya çinko-karbon (kuru) bi pilse yani yeniden şarj edilebilir bir pil değilse yine şarj edemezsiniz, şarj olmadığı gibi ısınıp sızdırabilir, sıcakken biraz şarjlı gibi gözüküp soğuduğunda ise mevcut şarjı eski durumuna yine geri dönebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim.
1) adaptörü 12 v ayarlasam olur mu?
2) 9v luk pilim 175 mAmp olduğunu orjinal bir jarj adaptörü ile şarj ediyor olsaydım nasıl anlayacaktı. Hatta pilim 250 mAmp de olabilirdi. Bu durumda şarj cihazları pilin kaç amper olduğunu nasıl anlıyor?
3) evde 1.5 voltluk pilleri şarj eden kaliteli bir şarj adaptörüm var. Bununla doldurabilir miyim?
4) hiç biri olmazsa çözümünüz var mı?

Merhaba.
1- 12 volta da ayarlayabilirsiniz, ama şarj amper değeri de voltajla birlikte çok önemlidir.
2- Belirli amper*saat pil kapasitelerine veya şarjlı pilin boyutlarına göre bunlar için sınır getirilmiştir, bazıları da şarjı otomatik belirttiğiniz gibi algılayıp kesebilir, bunlar o şarj cihazının kendi iç yapısına (entegresine veya devre iç yapısına) direk olarak bağlıdır.
3- Bu şarj cihazının boştayken ölçtüğünüz DC avometre voltaj çıkışı 9 voltun biraz üzerinde 10.5-12 volt arasında ise 9 voltluk şarjlı pili de şarj edebilir. Pilden bu sırada geçen mA değerini bir avometrenin mA ölçen kısmından ölçüp 17.5 mA'i fazla geçip geçemediğini görmeniz de gerekir. Çünkü aşırı şarj akımları pil ömrüne olumsuz olan bir katkıyı (Çok hızlı şarjlar buna dahildir) yapabilecektir.
4- Örneğim benim elimdeki nikel-kadmiyum 4 kalem pilli şarj cihazının açık (boştaki olan) voltajı 10- 11 volt DC'ler civarındadır. (1.2 voltluk nikel-kadimiyum şarjlı kalem piller içindir) Çıkış voltajınız bu değerlerdeyse şarjda bir sıkıntı olamaz, ancak şarj süresi pil boyutu ve pilin amper*saat kapasitesiyle doğru orantılarda tam şarj (dolum) için olacağından kalem pilin dışındaki şarjlı pillerde daha uzun süre beklemeyi gerektirebilir. Kolay gelsin.

Bu kıymetli bilgiler ve hızlı dönüş için çok teşekkür ederim.
Avometre ile şarj cihazını boşta iken ölçtüm. 9.06 volt veriyor. Bende gözümü karartıp pili şarja bağladım. 9V pil zaten avometrenin pili olduğu için şarj sırasında geçen mA miktarını ölçemedim. Artık kısmet.

Evet, 9 volttan fazla olduğundan çok zayıf bir akım yine de geçer. Tavsiyem avometrede daha uzun süre gitmesi için http://www.wikiwand.com/tr/Dokuz_voltluk_pil bu alkalin pili avometrenizde kullanmanızdır. Nadir de bulunsa yeniden şarj edilen tipte (nikel-kadiyumlu) ayni bu boyutta olanları vardır. )

Not: Evet, 9 voltluk 175 mA'lik piliniz şarjı bir pilmiş, etiketi üzerinde yazıyor. Resimden bunu yeni farkettim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
teşekkür ederim. Ekteki görselde ki gibi bağladım. Artık bekliyorum. Yarın sabaha ne dolarsa yeter gibi

Ekli dosyalar

• 20190129_224519.jpg
    20190129_224519.jpg
    178.9 KB · Görüntüleme: 56
  • 20190129_224535.jpg
    20190129_224535.jpg
    172.9 KB · Görüntüleme: 57
9 voltluk pillerin şarzlısı 4 adet 1.2 voltluk şarzlı hücreler ile yapılır. 8.4 voltluktur ve tam şarz gerilimi 10.08 volt olur. Sizinkisi yaklaşık 1 volt düşük uzun zamanda yeterli doldurmayı sağlar. Ayarlı adaptör ile 10.08 volta ayarlarsanız maksimum gerilime şarz olur. Akım ayarı yok ise pilin ömrü kısa olur çünkü adaptör bütün verebileceği akım ile başlangıç şarzını yapar. Seri direnç bağlayarak akım sınırlamasını yapın.

Bilgi için tsk ederim. Seri direnç nasıl yapılacak.?

Piliniz 175 miliampersaat olduğundan % 10 akımı 17.5 miliamper ile 15 - 16 saat doldurmalısınız. Pile bağlayacağınız seri direnç 150 ohm civarı olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri